Hyundai Motor News

News

Slováci pri ceste na lyžovačku podceňujú bezpečnosť posádky

13.01.2016

Skies in the trunk of a Hyundai car

  • Voľne položené lyže vo vozidle sú v niektorých krajinách zakázané
  • Riešením je vak na lyže, nosič alebo strešný box
  • Mestskí vodiči majú problém s nasadením snehových reťazí

Lyžiarska sezóna je už naplno rozbehnutá a tisícky Slovákov sa vyberajú autom za najbližšou zjazdovkou. Hyundai sa v rámci svojej orientácie na rodinu rozhodol opäť poradiť motoristom, ako sa dostať do vysnívaného lyžiarskeho cieľa čo najbezpečnejšie. Podľa štatistík najviac slovenských vodičov ohrozuje svoju rodinu tým, že v aute preváža voľne uložené lyže. Tie pritom môžu spôsobiť zranenie už pri prudkom brzdení, nehovoriac o havárii. Odborníci odporúčajú predísť nešťastiu prevážaním lyží v zabudovanom vaku, na nosiči alebo v strešnom boxe.

Voľne uložené lyže môžu spôsobiť zranenie už pri brzdení, preto odporúčame vodičom neriskovať takúto prepravu. V niektorých krajinách, napríklad v Rakúsku, je to dokonca zakázané. Lyže by ideálne mali byť v boxe alebo na strešnom nosiči. Vhodné sú aj špeciálne otvory v zadných sedadlách, kde však musí byť zabudovaný špeciálny vak. Ak motoristi nemajú k dispozícii ani jednu z týchto alternatív a vezú lyže voľne pohodené v aute, odporúčame čo najpevnejšie ich zafixovať. Len v takom prípade má vodič istotu, že pri miernom náraze alebo pri prudkom zabrzdení jeho lyžiarsky výstroj neohrozí život celej posádky,“ uviedla Marcela Divičanová z Hyundai Motor Slovensko.

Podľa odborníkov má veľa slovenských vodičov aj nedostatočnú praktickú skúsenosť s montovaním snehových reťazí. Ide síce o pomerne jednoduchý úkon, kto ho však robí prvý raz, môže sa poriadne natrápiť. „Odporúčam motoristom, ktorí nemajú dostatočné praktické skúsenosti s nasadzovaním snehových reťazí, aby si úkon pred cestou aspoň raz vyskúšali. Ak to má niekto robiť prvýkrát v mraze a vo fujavici, môže to byť veľmi nepríjemný zážitok,“ povedala M. Divičanová. Hlavne mestskí vodiči majú menšie skúsenosti aj s jazdou na snehu. Podľa odborníkov je preto dôležité uvedomiť si, že vozidlo má dlhšiu brzdnú dráhu a tomu prispôsobiť jazdu.

Ten, kto sa vydá na dlhšiu cestu, by nemal váhať ani s preventívnou prehliadkou v autoservise. Odborníci odporúčajú, aby si vodiči dali skontrolovať predovšetkým brzdovú sústavu, chladiacu kvapalinu, tlak hustenia a stav pneumatík, ba dokonca aj stierače a ostrekovače a nastavenie, respektíve funkčnosť svetlometov.

TS-4