Hyundai Motor News

News

Nový Hyundai Elantra mal premiéru na Los Angeles Auto Show

25.11.2015

Spoločnosť Hyundai Motor minulý týždeň predstavila na Los Angeles Auto Show model Elantra novej generácie. Ako jeden z historicky najlepšie predávaných modelov značky Elantra v novej, v poradí už šiestej generácii nadväzuje na úspešných predchodcov, vyznačujúcich sa výborným pomerom ceny a úžitkovej hodnoty. K tomu pridáva výrazný aerodynamický dizajn, nové vysoko účinné motory, zdokonalený podvozok s vyšším komfortom pruženia a zníženým prenosom hluku do kabíny, ako aj rozsiahle bezpečnostné vybavenie s prvkami prevzatými z vyšších tried vozidiel.

VÝRAZNÝ DIZAJN KAROSÉRIE

Elantra novej generácie na prvý pohľad upúta prúdnicovým tvarom karosérie s modelovanými plochami v duchu aktuálnej filozofie dizajnu značky Hyundai. Na prednej časti karosérie dominuje charakteristická šesťuholníková maska chladiča, lemovaná pretiahnutými reflektormi (na želanie xenónovými s dynamickými odbočovacími svetlami) a vertikálnymi dennými svetlami z LED. Vďaka detailnej optimalizácii, zahŕňajúcej okrem krytu podlahy aj rozlične odtrhové hrany na karosérii má nová Elantra koeficient aerodynamického odporu iba 0,27.

Prvky vybavenia na želanie ako 17-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny, vonkajšie kľučky dverí osvetlené diódami LED alebo predné smerové a zadné skupinové svetlá z LED, dodávajú kompaktnej limuzíne sofistikovaný nádych. Rázvor osí kolies 2,70 m zostal nezmenený, dĺžka 4,57 m a šírka 1,80 m oproti predchádzajúcej generácii vzrástli iba o niekoľko centimetrov.

MODERÝ INTERIÉR

V interiéri má Elantra novej generácie moderný prístrojový panel, ktorý sa vyznačuje optimálnou ergonómiou, umožňujúcou intuitívne ovládanie. Dizajn dopĺňajú materiály vysokej kvality s mäkkým povrchom soft-touch na všetkých kontaktných miestach a rozličné detaily high-tech. Združený prístroj Supervision Cluster je doplnený farebným monitorom TFT LCD s uhlopriečkou 10,7 cm (4,2 palca). Stredová konzola, mierne natočená k vodičovi, má horizontále členenie, v najvyššej časti je farebný dotykový monitor multimediálneho systému.

V ponuke vybavenia nechýbajú komfortné prvky ako napríklad integrovaná pamäť nastavenia elektricky ovládaného sedadla vodiča a vonkajších spätných zrkadiel, dvojzónová klimatizácia s automatickým odhmlievaním okien alebo elektrochromatické vnútorné spätné zrkadlo. 

VYLEPŠENÝ PODVOZOK

Hyundai Elantra novej generácie je nielen ľahší ako predchodca ale až 53 percent novej karosérie tvoria ocele vysokej pevnosti (oproti 21 percentám u predchodcu), vďaka čomu má výrazne väčšiu pevnosť. Napríklad torzná pevnosť sa zvýšila o 29,5 percenta a ohybová pevnosť o 25,3 percenta, čím sa vytvorila optimálna báza pre presné jazdné vlastnosti a vysoký komfort.  Zadná náprava s vlečenými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou bola modifikovaná zmenou polohy pružín a uhla tlmičov pruženia. V detailoch bola modifikovaná aj predná náprava s tlmičovými vzperami McPherson. Hrebeňové riadenie je štandardne vybavené elektrickým posilňovačom MDPS (Motor-Driven Power Steering) s variabilným účinkom podľa rýchlosti jazdy. Novinkou je systém Drive Mode Select, umožňujúci stlačením gombíka na stredovej konzole prepínať charakteristiku posilňovača riadenia a motora v troch režimoch: Eco, Normal a Sport.

NOVÉ ÚČINNÉ MOTORY

Rovnako ako ostatné aktuálne modely značky Hyundai aj Elantra novej generácie bude vybavená najmodernejšími motormi a prevodovkami. Pre európsky trh zatiaľ výrobca nezverejnil špecifikáciu, ponuka pohonných agregátov na zámorských trhoch obsahuje napríklad nový  turbodúchadlom prepĺňaný  benzínový štvorvalec 1.4 T-GDI s priamym vstrekovaním paliva a 7-stupňovou prevodovkou DCT s dvoma spojkami.

VYSOKÁ ÚROVEŇ BEZPEČNOSTI

Okrem novej, bezpečnostne optimalizovanej štruktúry karosérie má nový Hyundai Elantra sériovo 7 airbagov, vrátane kolenného airbagu vodiča. K štandardným prvkom aktívnej bezpečnosti patrí   systém Vehicle Stability Management, elektronický stabilizačný systém ESC a systém na monitorovanie tlaku vzduchu v pneumatikách TPMS (Tire Pressure Monitoring System). K dispozícii je aj systém núdzového brzdenia Automatic Emergency Braking s funkciou monitorovania chodcov Pedestrian Detection na báze radarového senzora a kamery, asistenčný systém pre udržiavanie jazdného pruhu Lane Keep Assist, systém na monitorovanie mŕtvych uhlov vonkajších spätných zrkadiel Blind Spot Detection s funkciou upozornenia na premávku v priečnom smere pri cúvaní Rear Cross-Traffic Alert, ako aj asistenčný systém pre zmenu jazdného pruhu Lane Change Assist.

INTELIGENTNÉ TECHNOLÓGIE A KONEKTIVITA

Elantra novej generácie prináša do kompaktnej triedy mnohá komfortné prvky, doteraz bežné iba vo vyšších segmentoch. Jedným z nich je inteligentné veko batožinového priestoru Smart Trunk, ktoré sa dá otvoriť bez fyzického dotyku – napríklad keď má vodič obidve ruky plné. Ak má vodič vo vrecku alebo taške elektronický kľúč Smart Key a priblíži sa zozadu k vozidlu, ozve sa trikrát zvukový signál a veko batožinového priestoru sa automaticky otvorí.

K ďalším prvkom patrí asistenčný systém diaľkových svetiel High Beam Assist, ktorý automaticky prepína na tlmené svetlá keď v tme zaregistruje protiidúce vozidlá a radarový tempomat Smart Cruise Control (SCC), automaticky udržiavajúci nastavený odstup od vozidla idúceho vpredu v rámci zvoleného rýchlostného limitu.

V duchu aktuálneho trendu budú aj pre model Elantra novej generácii k dispozícii najmodernejšie systémy infotainmentu. Za príplatok bude na výber audiosystém s dotykovým monitorom 17,8 cm (7 palcov), cúvacou kamerou a vstupmi iPhone®/USB alebo navigačný systém s uhlopriečkou 20,3 cm (8 palcov). Obidva systémy sú vybavené softvérom Android Auto pre optimálnu integráciu vodičovho smartfónu a využívanie jeho funkcií, vrátane schválených aplikácií. Navigačný systém má navyše hlasové ovládanie. Po prvý raz bude v modelovom rade Elantra k dispozícii audiosystém Infinity premium s 8 reproduktormi, vrátane centrálneho reproduktora a subwoofera. 

ÚSPEŠNÝ MODELOVÝ RAD

Elantra je jedným z celosvetovo najlepšie predávaných modelov značky Hyundai, od uvedenia prvej generácie pred 25 rokmi sa z neho predalo vyše 10 miliónov kusov. Nová generácia sa začala predávať už v septembri v Kórei, v januári sa začne predaj na severoamerickom trhu, ktorý je najväčším trhom tohto modelu. V roku 2016 Hyundai plánuje z modelu Elantra celosvetovo predať 700.000 kusov, z toho v Kórei 110.000 a na zámorských trhoch 590.000 kusov.