Hyundai Motor News

News

Hyundai i20 WRC novej generácie odštartoval sezónu 2016 tretím miestom na Rallye Monte-Carlo

25.01.2016

WRC Rally Monte-Carlo 3rd place winners

• Hyundai Motorsport skončil na stupienkoch víťazov na Rallye Monte-Carlo, keď Thierry Neuville sa umiestnil ako tretí.
  • Dani Sordo bol druhý v Power Stage a šiesty v celkovej klasifikácii, aj Hayden Paddon po víkende plnom cenných skúsenosti dokončil súťaž.
  • Hyundai i20 WRC novej generácie sa pozitívne presadil už na svojom debutovom podujatí, čím Hyundai Motorsport úspešne vyštartoval do svojej tretej sezóny vo WRC.

Hyundai Motorsport štýlovo odštartoval svoju tretiu sezónu na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach 2016 FIA World Rally Championship (WRC) fantastickým tretím miestom na debutovom podujatí pre i20 WRC novej generácie.

Thierry Neuville doviedol nový automobil do cieľa na treťom mieste v absolútnej klasifikácii po náročnom víkende napriek problémom s prevodovým ústrojenstvom v poslednej rýchlostnej skúške súťaže (SS16 Col de l’Orme -St. Laurent 2 Power Stage).

Povzbudený výsledkom 1-2-3 v rýchlostnej skúške v sobotu popoludní sa tím v nedeľu ráno sústredil na udržanie pozícií dosiahnutých v predchádzajúcom priebehu súťaže. Za Hyundai Shell World Rally Team sa Neuville prebojoval na tretiu a Dani Sordo na šiestu pozíciu.

Sordo mal silný záverečný deň, keď zajazdil tri druhé časy v rýchlostných skúškach, vybojoval body v Power Stage a skončil na šiestom mieste v celkovej klasifikácii. Dve autá v top-six zabezpečili 25 bodov pre Hyundai Motorsport, vďaka čomu tím z Alzenau po prvej súťaži vedie v hodnotení výrobcov ex aequo s tímom Volkswagen Motorsport.

Pre belgickú posádku Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (i20 WRC novej generácie so štartovnými číslom 3) tretie miesto na Monte-Carlo predstavuje doteraz najlepší výsledok v tejto súťaži a vítaný návrat na stupienky víťazov. Neuville dokázal automobil napriek technickým problémom v záverečnej rýchlostnej skúške šetrne doviesť do cieľa.

Neuville výsledok komentoval slovami: „Bol to nervy drásajúci záver Rallye Monte-Carlo. Do záverečnej Power Stage sme štartovali s poruchou prevodového ústrojenstva, takže sme fakticky jazdili iba s pohonom dvoch kolies. Nebolo to jednoduché, no na počudovanie sme stratili iba jednu minútu, takže naše miesto na stupienkoch víťazov bolo isté – a to bol náš cieľ v nedeľu ráno! Môžeme byť veľmi šťastní z tohto víkendu. Hyundai i20 WRC novej generácie preukázal svoj potenciál a je príjemné opäť stáť na stupienkoch víťazov, najmä po problémoch, ktoré sme mali koncom uplynulej sezóny. Dosiahnuť prvé víťazstvo v rýchlostnej skúške a teraz umiestnenie v prvej trojici s novým automobilom je nádherný pocit a zaslúžený výsledok celého tímu.“

Španielska posádka Dani Sordo/Marc Martí (i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 4) dobre zvládla počiatočné problémy s novým automobilom a v nedeľu vybojovali druhé miesto v rýchlostnej skúške. Po pôsobivej jazde v rýchlostnej skúške SS14 (Col de l’Orme -St. Laurent, 12,07 km) sa posunula na šieste miesto a ráno v nedeľu zväčšila svoj náskok vybojovaním dvoch bodov v Power Stage.

Sordo povedal: „Môžeme mať radosť zo záverečného výsledku. Je to vynikajúce pre celý tím mať dva automobily i20 WRC novej generácie v top-six a vidieť Thierryho na stupienkoch víťazov. On aj Nicolas odviedli perfektnú prácu. Z môjho pohľadu začiatok víkendu nebol jednoduchý a mal som problémy nadobudnúť dôveru k automobilu. Spolu s tímom sme automobil zlepšovali z každej rýchlostnej skúšky na ďalšiu a už včera sme videli, že ideme dobrým smerom. Bol som veľmi spokojný s vyladením vozidla dnes ráno a dokázal som zajazdiť niekoľko dobrých časov, ktoré ukázali jeho výkonový potenciál. Musíme ešte pokračovať ďalej týmto smerom ale už doteraz dosiahnutý výsledok predstavuje veľmi pekný štart novej sezóny.“

Cieľom posádky Hayden Paddon/John Kennard (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 10) bolo získať skúsenosti na notoricky záludných rýchlostných skúškach Rallye Monte-Carlo. Novozélandská posádka v tom pokračovala v záverečných troch rýchlostných skúškach, v ktorých sa umiestnila v top-six. Napriek poruche diferenciálu v Power Stage nakoniec Paddon predsa svoju prvú Rallye Monte-Carlo dokončil.

Paddon povedal: „Bol to pre mňa pozitívny víkend, posilňujúci sebavedomie. Vedeli sme, že prvý štart na Monte bude ťažký a preto sme k podujatiu pristupovali s cieľom naučiť sa čo najviac. Niektoré rýchlostné skúšky boli ťažšie ako iné, no snažil som sa jazdiť zodpovedne na ikonických rýchlostných skúškach Monte a na niektorých to bolo aj celkom zábavné. Veľa sme sa na tejto súťaži naučili. Pri brzdení v jednej vlásenkovej zákrute v Power Stage sme dnes niečo zlomili v prevodovom ústrojenstve, čo nás spomalilo, no ani to nám nezmarilo povzbudzujúci víkend. Pre tím je perfektné vidieť nový automobil na stupienkoch víťazov hneď pri jeho prvom štarte a už sa neviem dočkať, ako si aj ja sadnem za volant i20 WRC novej generácie vo Švédsku.“

Hyundai Motorsport nastúpil do úvodného podujatia sezóny 2016 majstrovstiev sveta FIA World Rally Championship (WRC) s automobilom i20 WRC novej generácie s cieľom zlepšiť minuloročný výsledok

a zabojovať o miesto na stupienkoch víťazov. Tretie miesto, ktoré obsadil Neuville je preto vítaným výsledkom pre tím, aj keď od automobilu ešte možno očakávať viac.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: „Tešíme sa, že náš i20 WRC novej generácie skončil na stupienkoch víťazov tu na Rallye Monte-Carlo. Je to dôležitý výsledok pre celý náš tím a predstavuje vyvrcholenie náročnej práce našich kolegov v Alzenau. Thierry mal silný a konzistentný víkend a je naozaj fantastické vidieť ho tam, kde patrí – na stupienkoch víťazov. Dani sa počas víkendu veľmi zlepšil a dnes mal pozitívne ráno, vrátane zisku bodov v Power Stage. Hayden urobil všetko, čo sme od neho očakávali – a teraz si môže odškrtnúť Monte-Carlo na svojom zozname dôležitých skúseností, ktoré získal. Nemôžeme zostať odpočívať na vavrínoch, pretože máme toho ešte veľa pred sebou. Vo Švédsku nasadíme tri automobily novej generácie a musíme sa ďalej zlepšovať.“