Hyundai Motor News

News

Pre Hyundai Motorsport začína nová kapitola debutom i20 WRC novej generácie na Rallye Monte-Carlo

18.01.2016

WRC Rally Monte-Carlo

  • Hyundai Motorsport zaháji svoju tretiu sezónu majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC) štartom troch automobilov na Rallye Monte-Carlo v dňoch 22. – 25. januára 2016.
  • Na úvodnom podujatí sezóny bude mať prvý oficiálny debut Hyundai i20 WRC novej generácie, ktorý bol staticky predstavený v sídle tímu v Alzenau minulý mesiac.
  • Thierry Neuville a Dani Sordo budú štartovať s modelom i20 WRC novej generácie, kým Hayden Paddon bude na svojom prvom Rallye Monte-Carlo pilotovať starší model Hyundai i20 WRC.

 

Alzenau, Nemecko


18. januára 2016 – Hyundai Motorsport vyskúša po prvý raz model i20 WRC novej generácie v náročných súťažných podmienkach na úvodnom podujatí sezóny 2016 – Rallye Monte-Carlo, ktoré sa uskutoční tento týždeň v čase od 22. do 25. januára.

Na prvom podujatí majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach 2016 FIA World Rally Championship (WRC) Hyundai Motorsport nasadí tri automobily – po prvý raz na Rally Monte-Carlo – čím chce tím nadviazať na úspešnú predchádzajúcu sezónu, v ktorej bojoval o druhé miesto v hodnotení výrobcov.

Na prvej súťaži sezóny 2016 bude tím štartovať s dvoma automobilmi i20 WRC novej generácie, ktoré budú pilotovať belgická posádka Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul a španielske duo Dani Sordo/Marc Martí vo farbách Hyundai Shell World Rally Team.

Posádka Hayden Paddon/John Kennard bude štartovať s automobilom i20 WRC v špecifikácii pre sezónu 2015 vo farbách tímu Hyundai Mobis World Rally Team. Novozélandská posádka absolvuje po prvý raz Rallye Monte-Carlo ešte na pôvodnom automobile a potom už od ďalšej súťaže Rally Sweden bude aj ona pokračovať na i20 WRC novej generácie.

Hyundai i20 WRC novej generácie najazdil vyše 8.000 km v rámci testov pri vývoji, no až jedinečné rýchlostné skúšky Rallye Monte-Carlo budú pre nový automobil najťažšou zaťažkávacou skúškou. Súťaž Rallye Monte-Carlo, ktorá je najstarším podujatím WRC, sa po prvý raz konala pred vyše 100 rokmi, v roku 1911.

Rýchlostné skúšky súťaže sa jazdia v ikonickej scenérii pohoria Prímorské Alpy a regiónu Isère, ako aj cez dych vyrážajúci priesmyk Col deTurini. Zmeny v programe ročníka 2016 zahŕňajú tri nové rýchlostné skúšky v piatok až nedeľu a rýchlostnú skúšku Barles-Seyne, dlhú 20,23 km, ktorá sa vo štvrtok pôjde v opačnom smere.

Premenlivé počasie v horách vyžaduje od tímov pružne reagovať na rýchle zmeny medzi snehom, ľadom a suchým asfaltom, často v priebehu jednej rýchlostnej skúšky. Preto má na výkonnosť zásadný vplyv voľba pneumatík a servis na trati. Vozidlá majú podvozok vyladený na asfalt a podľa cestných podmienok jazdia na pneumatikách na suchú trať aj na zimných pneumatikách s hrotmi.

Hyundai Motorsport uskutočnil s i20 WRC novej generácie testy na všetkých terénoch a vo všetkých poveternostných podmienkach, aby automobil čo najlepšie pripravil na jeho debutovú súťaž. Tím chce nadviazať na svoje dve plné súťažné sezóny a predchádzajúce štarty na Rallye Monte-Carlo a má ambície zlepšiť svoje minuloročné výsledky, kedy sa dva automobily umiestnili v prvej šestici.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: „Tešíme sa na štart sezóny 2016 WRC, ktorá bude našou treťou na týchto fantastických majstrovstvách. Rallye Monte-Carlo bude ďalším dôležitým míľnikom pre náš tím, pretože náš i20 WRC novej generácie bude po prvý raz jazdiť v podmienkach súťaže. Automobil má za sebou intenzívnu fázu vývoja v uplynulom roku, no Rallye Monte-Carlo bude prvou príležitosťou, kedy budeme mať možnosť porovnať ho s našimi súpermi. Preto najprv chceme vidieť, ako sa osvedčí v úvodných rýchlostných skúškach a až podľa toho si stanovíme špecifický cieľ pre túto súťaž. Tešíme sa, že Thierry, Dani a Hayden sú s nami a po prvý raz sme nasadili tri automobily na Monte! Thierry a Dani absolvujú súťažný debut s i20 WRC novej generácie, kým Hayden, po prvý raz štartujúci na tejto súťaži, bude pilotovať Hyundai i20 WRC predchádzajúcej špecifikácie. Rallye Monte-Carlo je jedinečné podujatie so zložitými, neustále sa meniacimi podmienkami, preto musíme byť dobre pripravení primerane reagovať. Minulý rok sme dosiahli pekný výsledok s dvoma automobilmi v top-six. Našim cieľom je dosiahnuť tento rok lepší výsledok a optimálne odštartovať do sezóny 2016.“

Thierry Neuville (i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 3) na minuloročnom Rallye Monte-Carlo sa trikrát umiestnil v rýchlostných skúškach v prvej trojici a nakoniec skončil na piatom mieste v celkovej klasifikácii. Belgický pilot vstupuje do svojej tretej sezóny v tíme Hyundai Motorsport zregenerovaný a je pripravený húževnato bojovať na náročných rýchlostných skúškach Monte.

Neuville komentoval: „Rallye Monte-Carlo je vzrušujúce podujatie a je radosť na ňom jazdiť, hoci to nie je jednoduchá súťaž pre vodičov. Zimnú prestávku sme využili na intenzívne testovanie i20 WRC novej generácie a sme veľmi spokojní s jeho výkonnosťou. Automobil definitívne predstavuje zlepšenie vo všetkých oblastiach a teraz vyzerá byť celkom fit pre majstrovstvá sveta! Teším sa na jeho debut v náročných podmienkach, hoci budeme musieť počkať niekoľko rýchlostných skúšok, kým budeme môcť posúdiť, ako je na tom oproti konkurentom pre túto sezónu. Verím, že počas štyroch dní podáme dobrý výkon. Využijeme všetky naše skúsenosti pri súboji o umiestnenie na stupienkoch víťazov a stanovenie nášho cieľa pre túto sezónu.“

Na štarte svojej tretej sezóny vo farbách tímu Hyundai Motorsport sa Dani Sordo (i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 4) vracia do Monte-Carlo po ôsmy raz a je odhodlaný zlepšiť svoje umiestnenie oproti minuloročnému šiestemu miestu.

Sordo povedal: „Nemôžem sa dočkať štartu na Rallye Monte-Carlo, prvej súťaže novej sezóny a debutu nášho i20 WRC novej generácie. Je to náročné podujatie a som si istý, že nebude jednoduché. Táto jedinečná súťaž je vždy nevypočítateľná, a to ju robí takou osobitou. Ako podujatie predstavuje najlepší štart do novej sezóny, pretože na ňom musíme byť celý čas v špičkovej forme. Nový automobil výborne jazdil počas testov, preto s napätím očakávam, ako sa osvedčí na legendárnych rýchlostných skúškach Monte. Minulý rok som tu skončil ako šiesty, takže sa budem usilovať zlepšiť ako viem, na Monte-Carlo sa môže stať čokoľvek!“

Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 10) začína svoju prvú kompletnú sezónu vo WRC svojim osobným debutom na Rallye Monte-Carlo. Novozélandský pilot v minulom roku preukázal veľký talent učiť sa na nových súťažiach a rýchlostných skúškach a bude mať k dispozícii osvedčený Hyundai i20 WRC podľa starej špecifikácie, ktorý mu uľahčí zoznámenie s novou súťažou.

Paddon povedal: „Samozrejme, veľa som videl a počul o Rallye Monte-Carlo a preto sa teším, že tam mám konečne možnosť štartovať. Použijeme na môj debut na Monte starý automobil, čo mi uľahčí zoznámiť sa s novými rýchlostnými skúškami. Je to jedno z najnáročnejších podujatí v kalendári a minuloročný automobil nám pomôže adaptovať sa na nové podmienky. Je to súťaž, na ktorej osobitne rozhoduje voľba pneumatík, ktoré nemusia byť optimálne vždy na celú rýchlostnú skúšku. Môžete štartovať v údolí na suchom asfalte, no pri výstupe o vyše 1000 metrov na Col de Turini narazíte na ľad a sneh. Za týchto okolností rozhoduje stratégia. Je to skoro ako šachová partia, čo je veľmi zábavné. Som šťastný, že som členom zostavy Hyundai Motorsport pre sezónu 2016 a som veľmi rád, že sa môžem podieľať na celkovom výsledku tímu.“

84. ročník Rallye Monte-Carlo má trasu dlhú 377 km, rozdelenú na 16 rýchlostných skúšok. Slávnostný štart je vo štvrtok večer na námestí Place du Casino v Monaku. Potom nasledujú dve nočné rýchlostné skúšky v okolí Digne-les-Bains, ktorými posádky pokračujú smerom na Gap, kde je umiestnený servisný park. V piatok posádky vstúpia do oblasti Hautes Alpes a regiónu Isère rýchlostnými skúškami Corps - La Salle en Beaumont (14,65 km), Aspres les Corps - Chauffayer (25,78 km) a Les Costes - Chaillol (17,82 km), ktoré sa jazdia dvakrát.

V sobotu nasledujú dva prejazdy cez nádhernú „“kráľovskú“ rýchlostnú skúšku Lardier et Valenca - Faye (51,55 km), ako aj klasická skúška Sisteron - Thoard (36,60 km) po ktorej sa posádky vrátia do Monaka na posledný deň súťaže. Nedeľný itinerár obsahuje celkovo tri posledné rýchlostné skúšky: La Bollene Vesubie -Peira Cava (21,36 km) a záverečnú skúšku s tradične obrovským záujmom divákov Col de l’Orme - St Laurent (12,07 km). Táto skúška sa jazdí dvakrát, z toho druhýkrát ako záverečná Power Stage.

TS-8