News

Druhé miesto na stupienku víťazov pre Hyundai i20 WRC novej generácie

15.02.2016

Hyundai Rally Sweden

• Hyundai Motorsport vybojoval druhé miesto na stupienku víťazov v sezóne 2016 FIA World Rally Championship keď Hayden Paddon skončil ako druhý vo Švédsku.
  • Dani Sordo dokončil súťaž na šiestom mieste, čím sa druhý raz za sebou umiestnili dvaja piloti Hyundai Motorsport v top-six.
  • Thierry Neuville dokončil Rally Sweden bez problémov, čím pomohol zvýšiť skóre tímu v hodnotení výrobcov na 49 bodov.

Karstadt, Švédsko

Hyundai Motorsport oslavuje druhé umiestnenie na stupienkoch víťazov po tom, ako Hayden Paddon vybojoval druhé miesto na Rally Sweden, druhom podujatí majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach 2016 FIA World Rally Championship.

Tento výsledok znamená, že Hyundai Motorsport je opäť vo forme pre umiestnenia na popredných pozíciách po úspešnom debute automobilu i20 WRC novej generácie minulý mesiac na Rally Monte-Carlo.

Výkonnosť nového automobilu zvýraznilo aj šieste miesto, na ktorom sa umiestnil Dani Sordo. Španielsky pilot až do soboty rána, kedy ho spomalil defekt pneumatiky, demonštroval potenciál zabojovať o medailové pozície. Thierry Neuville napriek problémom s diferenciálom prvý deň súťaže nakoniec doviedol svoj automobil do cieľa, čím všetky tri automobily Hyundai i20 WRC novej generácie dokončili súťaž.

Skrátený záverečný deň súťaže tvorila iba jedna rýchlostná skúška v nedeľu ráno - Värmullsåsen (15,87 km), ktorá sa išla ako Power Stage. Pre tím Hyundai Motorsport sa nezaobišla bez problémov. Kým Neuville a Sordo absolvovali bezproblémové finále, Paddon zažil poslednú drámu. Novozélandský pilot na rýchlostnej skúške zachytil drevený stĺpik, čím prerazil vodný chladič a bol nútený opravovať vozidlo na trati. Našťastie doterajší výsledok stačili na isté umiestnenie na stupienkoch víťazov.

Posádka Hayden Paddon a John Kennard (i20 WRC novej generácie so štartovnými číslom 4) sa tým vyrovnala svojmu doteraz najlepšiemu umiestneniu – dosiahnutému minulú rok na Sardínii – a vybojovala 18 dôležitých bodov v hodnotení výrobcov pre tím, ktorý teraz zaostáva iba 5 bodov za vedúcim tímom Volkswagen Motorsport.

Paddon povedal: „Miesto na stupienkoch víťazov je fantastický výsledok pre mňa aj celý tím. Dúfali sme, že budeme mať menej stresujúce finále súťaže, no unikala nám voda z chladiča po tom, ako sme zachytili drevený stĺpik na rýchlostnej skúške, čo si vyžiadalo rýchlu opravu. Našťastie sme dokázali poruchu núdzovo opraviť a dôjsť do cieľa bez straty nášho druhého miesta! Okrem tejto záverečnej drámy sme mali dobrý víkend a s automobilom i20 WRC novej generácie sa mi jazdilo veľmi dobre. Keď to bolo možné, zajazdili sme dobré umiestnenie a nedali sme sa zatiahnuť do boja o víťazstvo. V budúcnosti budeme bojovať viac, no teraz ešte musíme popracovať na mojom štýle jazdy a na vyladení automobilu. Nie sme ďaleko od špičkovej formy a zatiaľ som spokojný s druhým miestom.“

Posádka Dani Sordo/Marc Martí (i20 WRC novej generácie so štartovným číslom 20), štartujúca uplynulý víkend za Hyundai Mobis World Rally Team, sa umiestnila na šiestom mieste po druhý raz za sebou. Španielska posádka sa zapojila do súboja o umiestnenie na stupienkoch víťazov kým ju defekt pneumatiky v sobotu ráno nepripravil o rozhodujúci čas.

Sordo povedal: „Šieste miesto je dobrý výsledok a priniesol nám niekoľko cenných bodov do hodnotenia výrobcov. V záverečnej Power Stage sme jazdili veľmi opatrne. Nemali sme o čo bojovať a bolo dôležité za každú cenu udržať pozíciu. Hyundai i20 WRC novej generácie podal tento víkend veľmi dobrý výkon, preto je škoda, že defekt zmaril naše šance na lepší výsledok. No napriek tomu si zo súťaže odnášame veľa pozitívneho pre prípravu na ďalšiu súťaž v Mexiku.“

Belgická posádka Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (i20 WRC novej generácie so štartovnými číslom 3), ktorá excelovala na Rally Monte-Carlo, úvodný deň po problémoch s diferenciálom stratila šance na dobré umiestnenie, no ďalej jazdila na istotu a získala pre tím 6 bodov do hodnotenia výrobcov.

Neuville povedal: „Po našich problémoch s diferenciálom v piatok bolo jasné, že bude pre nás ťažké dosiahnuť dobrý výsledok, no nakoniec sme súťaž dokončili celkom dobre. V sobotu sme strávili celý čas hľadaním správneho rytmu s i20 WRC novej generácie v ťažkých švédskych podmienkach, ale v nedeľu ráno sme už jazdili veľmi dobre. Možno som stratil jednu alebo dve sekundy príliš veľkou šírkou jazdy v zákrutách, ale bola to veľkolepá etapa. Automobil opäť preukázal svoj potenciál zapojiť sa do súboja o popredné pozície – ako to môžeme vidieť na výsledku, ktorý dosiahol Hayden. Je to fantastické pre celý tím a dáva nám to veľa motivácie do ďalšej súťaže.“

Od svojho vstupu do WRC sa Hayden Paddon už po desiaty raz umiestnil na stupienkoch víťazov. Celý tím Hyundai Motorsport s napätím očakáva, čo predvedú piloti s novým automobilom na Rally Mexiko o niekoľko týždňov.

Šéf tímu Michel Nandan výsledok tímu komentoval slovami: „Víkend vo Švédsku bol bohatý na udalosti. Srdečne blahoželám Haydenovi a Johnovi – a ďakujem celému tímu za vynikajúcu prácu. Na konci v Power Stage sme mali pár nervóznych chvíľ, keď Hayden stratil vodu z chladiča, ale našťastie rýchla oprava mu umožnila bezpečný dojazd. Aj Dani uplynulý víkend jazdil veľmi dobre a bez defektu v sobotu ráno by sa bol zapojil do súboja o prvé tri miesta. Thierry bol na súťaži obmedzený technickými problémami, ale zajazdil silný záver a iba tesne mu unikol bod v Power Stage. Vďaka odhodlanosti pilotov sme sa mohli uplynulý víkend naučiť viac o i20 WRC novej generácie a vybojovať niekoľko dôležitých bodov v šampionáte. Po dvoch podujatiach zaostávame iba 5 bodov za vedúcim Volkswagenom, dvakrát za sebou sme sa umiestnili na stupienkoch víťazov a zajazdili sme veľmi sľubné časy. Mexiko bude pre nás ďalšou dôležitou skúsenosťou s novým automobilom ale s našim štartom do sezóny 2016 môžeme byť spokojní.“