News

Vynikajúci výsledok Hyundai Motosport - 2 miesto vo Švédsku

16.02.2015

Hyundai Motorsport dosiahol vynikajúci výsledok keď Neuville skončil vo Švédsku ako druhý

• Hyundai Motorsport dosiahol fantastický výsledok na Rally Sweden keď Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7) skončil ako druhý a zapojil sa do vzrušujúceho súboja o víťazstvo
  • Hayden Paddon dosiahol svoj doteraz najlepší výsledok vo WRC piatym miestom (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8) na svojom prvom podujatí z 12 vo farbách tímu v roku 2015
  • Kevin Abbring na automobile Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20 ukončil svoju prvú súťaž tesne za top ten na 11. mieste

16. februára 2015 – Tím Hyundai Motorsport už po štvrtý raz vo svojej krátkej histórii vystúpil na stupienky víťazov vo WRC keď Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7) vybojoval druhé miesto na Rally Sweden, druhom podujatí aktuálneho ročníka majstrovstiev sveta FIA World Rally Championship.

Týmto výsledkom Hyundai Motorsport konsolidoval svoje druhé miesto v hodnotení výrobcov s počtom 55 bodov, pričom Neuville získal aj dva body v Power Stage za druhé miesto v záverečnej rýchlostnej skúške súťaže. V hodnotení jazdcov je aktuálne na druhom mieste so skóre 30 bodov.

Tím si veľmi dobre viedol počas súťaže s 21 rýchlostnými skúškami, pričom Neuville počas víkendu patril k pilotom udávajúcim tempo. Boj o víťazstvo sa rozhodol v záverečnej Power Stage s dĺžkou 15,87 km, do ktorej trio ašpirujúce na medaily vstupovalo v časovom rozpätí iba 4,6 sekundy.

Neuville v piatok vybojoval za tím prvé víťazstvo v rýchlostnej skúške sezóny a na záver úvodného dňa skončil na druhom mieste v celkovom poradí. Potom zvíťazil v dvoch rýchlostných skúškach v sobotu – SS15 (Fredriksberg 18,15 km) a SS18 (Vargåsen) – a na konci predposledného dňa viedol v súťaži. V nedeľnej záverečnej rýchlostnej skúške skočil do dĺžky 44 m, čím vytvoril nový rekord v súťaži Colin’s Crest Award. Belgický pilot suverénne pokračoval aj v ranných rýchlostných skúškach v nedeľu a až do konca bojoval o víťazstvo.

Neuville povedal: „To bola ale súťaž! Už dlho sme neboli zapojení do takého tesného súboja o víťazstvo a bolo úžasné zúčastniť sa takého vzrušujúceho finále. Nikto naozaj neočakával, že budeme favoritmi na víťazstvo, preto to bol brilantný výkon. Samozrejme, tvrdo som bojoval o víťazstvo a niekedy aj riskoval, no úprimne priznávam, že viac som urobiť nedokázal. Druhé miesto je veľmi pekným výsledkom pre mňa a celý tím, ktorý počas súťaže podal výborný výkon.“

Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8) mal silný štart do svojej druhej sezóny vo farbách tímu Hyundai Motorsport. Piate miesto je doteraz najlepším výsledkom novozélandského pilota vo World Rally Championship, o jedno miesto lepšie ako jeho doteraz najlepší výsledok v tíme (Rally Australia 2014). Paddon a jeho spolujazdec John Kennard uplynulý víkend prispôsobili štýl jazdy tak, aby vyhovoval charakteristike automobilu Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8 a špecifickým nárokom zimných rýchlostných skúšok vo Švédsku. Jeho piate miesto zabezpečilo 10 bodov pre Hyundai Shell World Rally Team v hodnotení značiek.

Paddon komentoval: „Bola to celkovo veľmi dobrá súťaž pre nás a bola veľmi dôležitá pre získanie skúseností v týchto náročných zimných podmienkach. Po absolvovaní piatkových rýchlostných skúšok, kedy sme skončili na šiestom mieste v celkovej klasifikácii, sme sa snažili upevniť si túto pozíciu a vytvoriť si primeranú rezervu. Veľa sme urobili pri adaptácii štýlu jazdy aby zodpovedal nastaveniu vozidla a špeciálnym podmienkam v týchto rýchlostných skúškach. Teším sa, ako sme zvládli túto súťaž a aké zlepšenia sme dosiahli. Mali sme niekoľko naozaj dobrých momentov – ako aj pár problémov – ale dojazd do cieľa v top five je veľmi dobrý výsledok a prispel k získaniu niekoľkých cenných bodov do hodnotenia výrobcov. Myslím si, že sme dosiahli všetko, čo sme mohli a je to dobrý základ na ktorom môžeme stavať v Mexiku.“

Na víkendovej Rally Sweden získal užitočné skúsenosti nováčik Kevin Abbring (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20), ktorý sa tu zoznámil s vozidlom a s prostredím súťaže majstrovstiev sveta WRC. Umiestnenie na 11. mieste na svojom debutovom podujatí vo farbách tímu Hyundai Mobis World Rally Team je úspechom pre mladého holandského pilota. S ohľadom na komplikácie, ktoré spôsobili nemilosrdné snehové a ľadové podmienky vo Švédsku, je výsledok, ktorý  Abbring a jeho anglický spolujazdec Seb Marshall dosiahli, veľmi pozitívny.

Kevin Abbring povedal: „Na toto podujatie tak skoro nezabudnem a som veľmi rád, že sa mi podarilo na prvej súťaži s automobilom Hyundai i20 WRC dôjsť do cieľa. Je to obrovská skúsenosť a veľké privilégium môcť absolvovať náročné rýchlostné skúšky na Rally Sweden. Vyžadujú si veľký rešpekt. Počas víkendu som nadobúdal čoraz väčšiu istotu, z čoho som sa veľmi tešil. Mali sme niekoľko momentov, ktoré bolo možné očakávať na prvom podujatí v týchto podmienkach a nedokázali sme nabrať potrebné tempo, ale aj tak si odnášame veľa pozitívneho. Tím bol výnimočný a veľmi nám pomohol zorientovať sa v situácii. Nemôžem sa dočkať, kedy sa opäť posadím za volant na mojom ďalšom podujatí WRC.“

Pre tím Hyundai Motorsport bola Rally Sweden vynikajúcim podujatím s presvedčivým výkonom všetkých troch nasadených automobilov. Pokrok, ktorý tím urobil v porovnaní s rovnakým podujatím v minulom roku, je dôsledkom tvrdej práce celého tímu, tak na trati súťaže ako v centrále v Alzenau. Dosiahnuté druhé miesto predstavuje štvrté podujatie WRC s umiestnením na stupienku víťazov (Mexiko, Poľsko a Nemecko 2014) a prvé podujatie sezóny s dojazdom všetkých troch automobilov do cieľa. Tím si uplynulý víkend na svoje konto pripísal aj tri víťazstvá v rýchlostných skúškach, ako aj vedenie v súťaži, čo všetko robí z Rally Sweden pamätihodné podujatie.

Šéf tímu Michel Nandan výsledok komentoval slovami: „Toto umiestnenie na stupienku víťazov predstavuje vynikajúci výsledok pre celý Hyundai Motorsport. Naša výkonnostná úroveň je veľmi povzbudivá, aj keď stále vidíme, že máme pred sebou ešte veľa práce. Thierry bol uplynulý víkend vo výnimočnej forme a jeho druhé miesto je veľkým úspechom. Pochopiteľne, profitovali sme z problémov Andreasa Mikkelsena v Power Stage, no to nijako neznižuje vynikajúci výkon, ktorý Thierry podal. Celý víkend bol veľmi dramatický a osobitne to platí pre finále. Miesto na stupienku víťazov, dva body z Power Stage a druhé miesto v hodnotení výrobcov i jazdcov predstavuje veľmi pekné skóre!“

„Hayden okrem toho vybojoval svoje prvé umiestnenie v top five vo farbách tímu – na svojom prvom podujatí WRC tejto sezóny – čo si tiež zaslúži vysoké uznanie. Aj Kevin prekonal naše očakávania zrelým spôsobom jazdy na tejto súťaži. Držal hlavu dolu, tvrdo bojoval a umiestnil sa hneď za top ten. Rád by som vyslovil veľké poďakovanie celému tímu – vo Švédsku i doma v Alzenau. Nebola to priamočiara súťaž a všetci preukázali vysokú mieru profesionality, na ktorú môžeme byť hrdí.“

Celkové poradie

1. S. Ogier / J. Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC)