Hyundai Motor News

News

Hyundai i10 novej generácie: navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v Európe pre európskych zákazníkov

11.09.2013

 Offenbach, 10. septembra 2013

 Hyundai Motor chce nadviazať na úspech dosiahnutý v segmente najmenších vozidiel (tzv. segment A) modelom i10 novej generácie, navrhnutým, skonštruovaným a vyrábaným v Európe pre európskych zákazníkov. Nový model má mladistvý dizajn, interiér vysokej kvality a úroveň vybavenia i bezpečnostné prvky typické pre automobily o triedu vyššie.

 

Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe, nový model komentoval slovami: “Model i10 novej generácie predstavuje pre Hyundai ďalší významný krok vpred. Zabezpečí, že Hyundai Motor zostane lídrom v silne obsadenom segmente A a sprostredkuje väčšiemu okruhu zákazníkov vysokú celkovú hodnotu prekonávajúcu ich očakávania.”

 

 Rastúci trh v segmente A

Kumulatívny predaj modelu i10 v Európe (od roku 2007) prekonal hranicu 450.000 kusov, pričom kulminoval v roku 2009 počtom 107.000 vozidiel. V roku 2010 bol Hyundai i10 prvej generácie najlepšie predávaným modelom kórejskej značky v Európe; v roku 2012 bol ešte stále štvrtým najlepšie predávaným modelom. Hyundai Motor vkladá veľké nádeje do novej generácie i10. V prvom plnom roku predaja 2014 Hyundai plánuje predať 74.000 kusov i10 – čo predstavuje trhový podiel 6,3% v segmente A.

Európsky dizajn

Hyundai i10 novej generácie je pravý európsky automobil – bol navrhnutý a skonštruovaný od základu v európskom výskumnom a vývojovom centre Hyundai Motor (HME TC), v Rüsselsheime, Nemecko, pre európskych zákazníkov.

 

Dizajn má pre úspech modelu i10 novej generácie veľký význam. Podľa prieskumov je dizajn hlavným dôvodom pre európskych zákazníkov pri výbere modelu Hyundai v ktoromkoľvek segmente. Až 31 percent uvádza dizajn ako primárny dôvod na rozhodnutie o kúpe (oproti priemeru v automobilovom priemysle 29 %). Hyundai i10 novej generácie prináša najnovšiu interpretáciu filozofie dizajnu fluidic sculpture.

 

Pri prvých anonymných testoch so zákazníkmi, uskutočnených v Taliansku a Veľkej Británii zaznamenal Hyundai i10 novej generácie najlepšie spontánne reakcie účastníkov v okruhu svojich hlavných konkurentov.

 

 Zväčšené rozmery

Európsky štýl dizajnu je spojený s rozmermi zlepšujúcimi praktické vlastnosti automobilu. S dĺžkou 3665 milimetrov je Hyundai i10 novej generácie o 80 mm dlhší ako jeho predchodca a patrí k najdlhším automobilom v segmente. Popri tom sa najmenší model Hyundai v rámci generačnej obmeny zmenil z najužšieho modelu segmentu A na najširší. Vonkajšia šírka karosérie 1660 mm je oproti predchodcovi väčšia o 65 mm.

 

O 40 mm znížená výška, ktorá teraz dosahuje 1500 mm, vytvára atletický postoj vozidla na ceste. Podporujú ho aj uhladené proporcie telesa karosérie, zvýraznené ostrou bočnou líniou a klinovitými bočnými ochrannými lištami.

 

Hyundai i10 novej generácie má jednu z najpraktickejších a najpriestrannejších kabín posádky v segmente. Inovatívne využitie priestoru (packaging) umožnilo dosiahnuť najväčší základný objem batožinového priestoru (252 litrov – o 27 litrov viac oproti predchodcovi). Pri sklopených zadných sedadlách má batožinový priestor maximálny objem 1046 litrov. Pasažieri na predných a zadných sedadlách majú kombinovaný priestor na nohy v dĺžke 1.890 mm (súčet lomenej dĺžky vpredu + lomenej dĺžky vzadu).

 

Vodič a spolujazdec vpredu majú k dispozícii o 40 mm dlhší priestor na nohy (1070 mm) a o 16 mm väčšiu vnútornú šírku kabíny v úrovni pliec (1306 mm). Vnútorná výška stropu nad predným sedadlom má veľkorysú hodnotu 1008 mm.

Komfort a vybavenie

Karoséria modelu Hyundai i10 novej generácie je oproti predchodcovi pevnejšia vďaka použitiu ocele vysokej pevnosti, plechov tailored blanks s premenlivou hrúbkou a prídavným výstuhám. Torzná tuhosť karosérie sa oproti predchodcovi zvýšila o 27 %. Na diely vyrobené z ocele vysokej pevnosti pripadá podiel až 29,2 % štruktúry karosérie – čo predstavuje výrazný nárast oproti 9 % pri modelovom rade i10 prvej generácie. Zvýšenie pevnosti karosérie zlepšilo úroveň pasívnej bezpečnosti a súčasne významne prispelo k zníženiu hluku a vibrácií (NVH). Spolu s ostatnými konštrukčnými opatreniami sa podarilo dosiahnuť hlučnosť pri voľnobehu 38 decibelov (dB) a 65 dB pri rýchlosti jazdy 130 km/h po diaľnici –

čo sú výrazne nižšie hodnoty oproti hlavným konkurentom. 

 

Hyundai Motor naďalej pokračuje vo svojom trende sprístupňovania nových technológií širokým skupinám zákazníkov. Preto má Hyundai i10 novej generácie prvky vybavenia a funkcie, ktoré zvyčajne možno nájsť v malých automobiloch a vozidlách nižšej strednej triedy (tzv. segmenty B a C). K luxusným prvkom vybavenia patria napríklad tempomat s obmedzovačom rýchlosti a ovládaním na multifunkčnom volante, vyhrievaný volant, vyhrievané predné sedadlá, asistenčný systém pre rozjazd do svahu (hill assist control), elektronický kľúč Smart key na odomykanie bez kľúča v kombinácii s tlačidlom na štartovanie/vypínanie motora, denné svetlá zo svietiacich diód LED, ako aj plne automatická klimatizácia.

Motory a prevodovky

Hyundai pripravil pre model i10 novej generácie dva moderné benzínové motory, ktoré poháňajú predné kolesá prostredníctvom 5-stupňovej manuálnej alebo 4-stupňovej automatickej prevodovky.

 

Motory s objemom 1,0 a 1,2 litra patria do populárneho konštrukčného radu ‘Kappa‘ značky Hyundai.

 

Základný trojvalcový motor s objemom presne 998 cm3 dosahuje výkon 48,5 kW (66 k) pri otáčkach 5500 za minútu, čo je o 700 otáčok za minútu skôr ako pri prvej generácii i10. Maximálny krútiaci moment 94 Nm motor dosahuje pri 3500 otáčkach za minútu. Tento motor sa dá objednať priamo z výroba adaptovaný na pohon skvapalneným ropným plynom LPG. Modifikovaný motor má iba nepatrne odlišné výkonové parametre – dosahuje výkon 49 kW (67 k) pri otáčkach 6200 za minútu a maximálny krútiaci moment 90 Nm pri otáčkach 3500 za minútu.

 

Výrobca očakáva, že približne 40 % zákazníkov sa rozhodne pre štvorvalcový motor  ‘Kappa‘ s objemom 1248 cm3. Tento motor dosahuje výkon 64 kW (87 k) pri otáčkach 6000 za minútu. Maximálny krútiaci moment 120 Nm je k dispozícii pri otáčkach 4000 za minútu.

 

Bezpečnosť

Bezpečnosť je špičkovou prioritou pre Hyundai a majitelia modelu i10 novej generácie budú profitovať z najnovších technológií, z ktorých niektoré pochádzajú z vyšších automobilových segmentov. Vďaka tomu je Hyundai i10 novej generácie jedným z najbezpečnejších automobilov svojej triedy. Škála prvkov aktívnej a pasívnej bezpečnosti zabezpečuje maximálnu ochranu nielen posádky ale aj chodcov.

 

Prvky aktívnej bezpečnosti ako elektronický stabilizačný systém ESC a manažment stability vozidla VSM sú použité po prvý raz štandardne v automobile Hyundai segmentu A, rovnako ako aj systém monitorovania tlaku vzduchu v pneumatikách.

 

Pôsobivé štandardné vybavenie prvkami pasívnej bezpečnosti modelu Hyundai i10 novej generácie zahŕňa 6 airbagov – dva čelné airbagy, dva bočné airbagy vpredu a dva bočné závesové airbagy. Tento komplet zabezpečuje všetkým členom posádky optimálnu ochranu pri nehode. K štandardným prvkom vybavenia patrí aj indikácia zapnutia bezpečnostných pásov na všetkých sedadlách a automatické centrálne zamykanie vozidla pri rozjazde.

 

Výroba

Hyundai i10 novej generácie otvára novú éru Hyundai Motor: štart európskej výroby modelu segmentu A. Premiestnenie produkcie do regiónu si vyžiadalo investície vo výške 475 miliónov € do závodu Hyundai Assan Otomotiv Sanayi (HAOS) v tureckom meste Ízmit, realizované v roku 2012.  Tieto investície vytvorili vyše 2.800 pracovných miest vo výrobnom závode a u lokálnych subdodávateľov. Celkové investície Hyundai Motor do výrobného závodu v Turecku tak presiahli hranicu 1 miliardy €.

 

Pridaním modelu Hyundai i10 novej generácie k doteraz vyrábanému modelu  Hyundai i20 sa ročná výrobná kapacita závodu HAOS zvýši na 200.000 kusov od roku 2014. Celková výrobná kapacita Hyundai Motor v dvoch európskych závodoch – v Turecku a Českej republike – teraz predstavuje 500.000 kusov ročne.

 

Zaručená kvalita

Demonštrujúc dôveru Hyundai Motor vo svoju európsku kvalitu výroby sa na Hyundaii10 novej generácie bude vzťahovať päťročná záruka bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov. Komplet záruky a popredajných služieb zahŕňajúci aj päťročnú 

cestnú asistenčnú službu a päť rokov prehliadok technického stavu vozidla sa 

vzťahuje v celej Európe po prvý raz na model Hyundai segmentu A.

 
  • Tag : 2013, Tlačové správy