Hyundai Motor News

News

Hyundai i30 novej generácie má svetovú premiéru na Frankfurtskom autosalóne 2011

12.09.2011

Tlačová správa č. 27
13. september 2011

Hyundai na medzinárodnom autosalóne IAA 2011 vo Frankfurte predstavuje novú generáciu modelu i30, ktorý má nadviazať na úspech svojho predchodcu vďaka novému dizajnu, zvýšenej kvalite, lepším výkonom a vyššej účinnosti.

Nová generácia modelu i30, navrhnutá a skonštruovaná v technickom a vývojovom centre Hyundai Motor Europe v Rüsselsheime, Nemecko, prináša ďalšiu evolúciu jedinečných výrazových prostriedkov dizajnu Hyundai ‘fluidic sculpture’, ktoré predstavujú charakteristickú DNA dizajnu značky. Pre nový model budú na výber celkovo šesť motorov, z ktorých vylepšený turbodiesel s objemom 1,6 litra vyniká emisiou CO2 pod hranicou 100 g/km.

Hyundai i30 novej generácie sa začne predávať v Európe začiatkom roka 2012 ako päťdverový hatchback. Novinka sa bude vyrábať v európskom závode značky Hyundai v Nošoviciach, Česká republika, ktorý patrí k najmodernejším výrobným zariadeniam súčasnosti.

Na všetky modely i30 novej generácie sa bude vzťahovať transparentný komplet záruky a popredajných služieb Five Year Triple Care (Päť rokov trojnásobnej starostlivosti). Tento program, jedinečný v rámci automobilového priemyslu, tvorí päťročná záruka bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, päťročná cestná asistenčná služba a päť rokov zvýhodnených ročných prehliadok technického stavu vozidla.

Tlačová konferencia značky Hyundai na frankfurtskom autosalóne sa uskutoční v utorok 13. septembra 2011 o 12:00 hod. (SEČ) v Hale 6.

Dôstojný nástupca bestsellera značky Hyundai

Prvá generácia modelu i30 definovala novú normu v rámci automobilového priemyslu tým, že zaznamenala rastúci predaj každý nasledujúci rok. Od uvedenia v roku 2007 sa v Európe predalo vyše 360.000 kusov i30, z toho v roku 2010 vyše 115.000 kusov – čo je najvyšší ročný predaj individuálneho modelu Hyundai v Európe. Vďaka tomu sa v uplynulom roku Hyundai i30 umiestnil na šiestom mieste v nižšej strednej triede (tzv. segment C).

Hyundai predpokladá, že nová generácia i30 bude pokračovať v tomto trende, prispeje rastu predaja, zvýšeniu dôvery v značku a celkovo posilní imidž značky Hyundai u európskych zákazníkov.

Šance na úspech novej generácie modelu Hyundai i30 zvyšuje aj oživenie trhu. Analytici predpovedajú rast segmentu nižšej strednej triedy v Európe o 7 % počas najbližších troch rokov a predaj 2,4 milióna vozidiel v roku 2014. Hyundai plánuje predávať priemerne vyše 120.000 kusov ročne počas celého životného cyklu novej generácie i30, čo predstavuje zvýšenie trhového podielu na približne 5 %.

Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe, povedal: „Očakávame, že nová generácia modelu i30 bude hrať významnú rolu pri raste predaja a posilnení imidžu našej značky v Európe, kde sa zaradí k vedúcim vozidlám segmentu C a pripojí k novému modelu i40 ako ambasádorovi značky a meradlu kvality Hyundai.”

Dizajn inšpirovaný prírodou

Étos ‘fluidic sculpture’ využíva plynúce línie inšpirované prírodou a modernou architektúrou na vytvorenie výraznej trojrozmernej prezencie modelov Hyundai. Od premiéry na štúdii Hyundai ix-onic, predstavenej na ženevskom autosalóne v roku 2009, sa výrazové prostriedky dizajnu fluidic sculpture uplatnili na všetkých nových modeloch značky Hyundai pre Európu.

Thomas Bürkle, šéfdizajnér Hyundai Motor Europe komentuje: „Keď sme navrhovali novú generáciu modelu i30, použili sme výrazné, plynúce línie aby sme vymodelovali automobil, ktorý vyzerá atleticky a pôsobí akoby bol v pohybe aj keď je v pokoji. Dali sme automobilu energický postoj, vyjadrujúci sebavedomie športovou charakteristikou a dynamickými proporciami. V tomto smere sa veľmi tesne približuje k novému modelu i40 a DNA dizajnu značky Hyundai je na obidvoch týchto modeloch dobre rozpoznateľná.“

Nová generácia modelu i30 má aj ďalší typický prvok dizajnu Hyundai – masku chladiča šesťuholníkového tvaru.

„Šesťuholníkový tvar masky je unikátnym prvkom našej značky a definuje model i30 ako člena rodiny automobilov Hyundai. Masku rámujú predné reflektory, dizajnom pripomínajúce šperky, ktoré vozidlu dodávajú výraznú osobnosť ako aj nádych luxusu,“ dodáva Thomas Bürkle.

Pohon novej generácie

Pre Hyundai i30 novej generácie budú k dispozícii tri benzínové a tri naftové štvorvalcové motory, pokrývajúce výkonové rozpätie od 66 kW (90 k) po 99 kW (135 k). Obidva druhy motorov hrajú dôležitú rolu v európskom segmente nižšej strednej triedy, kde na naftové motory pripadá podiel 52 % a na benzínové 43 %. Hyundai pri novej generácii modelu i30 predpokladá podiel naftových a benzínových motorov 50:50 percent.

Hyundai očakáva, že najobľúbenejšou pohonnou jednotkou modelu i30 bude vysoko účinný turbodiesel ‘U-II’ s objemom 1,6 litra, prepĺňaný turbokompresorom s variabilnou geometriou (VGT). Vylepšený motor dosahuje výkon 94 kW (128 k) pri otáčkach 4.000 min-1. Novej generácii i30 udeľuje akceleráciu z pokoja na tempo 100 km/h za 10,9 sekundy a maximálnu rýchlosť 197 km/h.

Aj benzínové motory poskytujú vyváženú kombináciu výkonu a prevádzkovej ekonómie. Napríklad motor konštrukčného radu ‘Gamma’ s objemom 1,6 litra sa okrem verzie s nepriamym vstrekovaním paliva do i30 montuje aj vo verzii GDI (Gasoline Direct Injection) s priamym vstrekovaním paliva. Štvorvalec GDI s objemom 1.591 cm3 dosahuje výkon 99 kW (135 k) a maximálny krútiaci moment 164 Nm.

Nízke emisie a úsporná prevádzka

Celkovú účinnosť novej generácie modelu i30 zvyšujú technológie vyvinuté pod súhrnným pojmom Blue Drive™. K týmto technológiám, znižujúcim spotrebu paliva a emisie, patrí systém stop-štart Integrated Stop & Go (ISG), pneumatiky s nízkym valivým odporom a systém inteligentnej regulácie alternátora. Hyundai i30 novej generácie poháňaný výkonnejšou verziou turbodiesla 1,6 litra vyniká emisiami CO2 pod hranicou 100 g/km. Jeho motor s výkonom 94 kW (128 k) sa vyznačuje najlepším pomerom výkonu a účinnosti v triede.

Zákazníci si môžu ako alternatívu k štandardnej 6-stupňovej manuálnej prevodovke pri výkonnejších motoroch objednať aj 6-stupňovú automatickú prevodovku. Obidva typy prevodovky zaručujú vysoký jazdný komfort a prispievajú k zníženiu spotreby paliva.

Kvalita interiéru a vybavenie o triedu vyššie

Vyhotovenie kabíny a vybavenie novej generácie modelu i30 sú inšpirované vysokým štandardom nového väčšieho modelového radu i40. Napríklad na želanie môže byť elektrický posilňovač riadenia doplnený funkciou Flex Steer™. Tento nový prvok v automobiloch Hyundai umožňuje vodičovi pre zvýšenie komfortu prepínať tri režimy – Comfort, Normal a Sport – ktoré sa líšia intenzitou účinku posilňovača. Združený prístroj Supervision cluster s veľkým displejom TFT, zobrazujúcim rozličné dôležité informácie vo vysokom rozlíšení, je k dispozícii v rovnakom vyhotovení ako v modelovom rade i40. Navigačný systém, ktorý je prvkom vybavenia na želanie, sa ovláda dotykovým monitorom s uhlopriečkou 7 palcov (17,8 cm) na stredovej konzole.

Z veľkorysého vybavenia novej generácie Hyundai i30 profitujú aj spolujazdci. Dvojzónová automatická klimatizácia zvyšuje komfort posádky, panoramatické strešné okno privádza prirodzené svetlo a svieži vzduch do kabíny. Elektricky ovládané strešné okno sa dá vyklopiť alebo úplne odsunúť.

Karoséria novej generácie modelu i30 má priestrannejší interiér ako predchodca. Dĺžka (4300 mm) a šírka karosérie (1780 mm) sú zväčšené, no výška sa mierne znížila (1470 mm), čím karoséria dostala športovejšie vonkajšie proporcie bez negatívneho ovplyvnenia funkčnosti. Základný objem batožinového priestoru 378 litrov je o 10 % väčší oproti prvej generácii modelu i30.

Bezpečnostné prvky pre päť hviezdičiek

Hyundai i30 novej generácie využíva najmodernejšie prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti na dosiahnutie maximálnej úrovne ochrany posádky. Prvky aktívnej bezpečnosti štandardne zahŕňajú elektronický stabilizačný systém ESP, protiblokovací systém ABS, manažment stability vozidla VSM (Vehicle Stability Management) a brzdové svetlá s funkciou výstrahy pri núdzovom brzdení. Súčasťou komplexu prvkov pasívnej bezpečnosti je štandardne 6 airbagov – predné, bočné vpredu a bočné závesové pre obidva rady sedadiel; kolenný airbag vodiča sa montuje na želanie.

Bezpečnostné prvky novej generácie modelu i30 dokumentujú veľkú pozornosť, ktorú Hyundai tradične venuje bezpečnosti svojich vozidiel. Výrobca predpokladá, že nový model nadviaže na úspech svojho predchodcu a rovnako dosiahne najvyššie hodnotenie päť hviezdičiek v bezpečnostnom teste Euro NCAP.

Rast flotilového predaja

Od začiatku predaja v roku 2007 hral Hyundai i30 prvej generácie dôležitú rolu pri zvyšovaní predaja a posilňovaní reputácie značky Hyundai v európskom sektore flotilových zákazníkov. Hyundai predpokladá, že nová generácia i30 bude ešte populárnejšia u flotilových zákazníkov ako jeho predchodca.

Pri pláne predaja vyše 120.000 kusov ročne v Európe počas úplného roka Hyundai očakáva pri novej generácii modelu i30 podiel približne 50 % flotilových a firemných zákazníkov.

Významným prvkom pri diferenciácii modelu i30 novej generácie v rámci silne obsadenej nižšej strednej triedy bude komplex záruky a popredajných služieb Päť rokov záruky a výhod (Five Year Triple Care), ktorý je zvlášť atraktívny pre prevádzkovateľov flotíl vozidiel.

V porovnaní s prvou generáciou i30 sa celkové prevádzkové náklady okrem finančných úspor, vyplývajúcich z programu Päť rokov záruky a výhod, znížili aj znížením spotreby paliva, znížením emisií CO2 a nižšou poistnou klasifikáciou.

Technické údaje

Hyundai i30 novej generácie

Všetky údaje sú predbežné – definitívne údaje budú potvrdené v čase štartu predaja.

Naftové motory

1.4 - 66 kW (90 k)  
Typ / objem U-II, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1396 cm3
Výkon / Krútiaci moment 81 kW (110 k) @ 4000 min-1 / 260 Nm @ 1900 ~ 2750 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,2 x 84,5 mm
Kompresný pomer 17,0 : 1
1.6 - 81 kW (110 k)  
Typ / objem U-II, VGT, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1582 cm3
Výkon / Krútiaci moment 81 kW (110 k) @ 4000 min-1 / 260 Nm @ 1900 ~ 2750 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,2 x 84,5 mm
Kompresný pomer 17,3 : 1
1.6 - 94 kW (128 k)  
Typ / objem U-II, VGT, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1582 cm3
Výkon / Krútiaci moment 94 kW (128 k) @ 4000 min-1 / 260 Nm @ 1900 ~ 2750 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,2 x 84,5 mm
Kompresný pomer 17,3 : 1

Benzínové motory

1.4 - 74 kW (100 k)  
Typ / objem Gamma 1.4, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1396 cm3
Výkon / Krútiaci moment 74 kW (100 k) @ 5500 min-1 / 137 Nm @ 4200 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,0 x 74,99 mm
Kompresný pomer 10,5 : 1
1.6 - 88 kW (120 k)  
Typ / objem Gamma 1.6 MPI, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1591 cm3
Výkon / Krútiaci moment 88 kW (120 k) @ 6300 min-1 / 156 Nm @ 4850 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,0 x 85,44 mm
Kompresný pomer 10,5 : 1
1.6 - 99 kW (135 k)  
Typ / objem Gamma 1.6 GDI, štvorvalec, DOHC 16 ventilov / 1591 cm3
Výkon / Krútiaci moment 99 kW (135 k) @ 6300 min-1 / 164 Nm @ 4850 min-1
Vŕtanie x Zdvih 77,0 x 85,44 mm
Kompresný pomer 11,0 : 1

 

Prevodovky Naftové motory   Benzínové motory  
  1.4 1.6 1.4 1.6
Manuálna 6-stupňová 6-stupňová 6-stupňová 6-stupňová
Automatická --- 6-stupňová --- 6-stupňová

 

Podvozok  
Vpredu Nezávisle zavesené kolesá na spodných priečnych ramenách a tlmičových vzperách McPherson, vinuté pružiny, plynokvapalinové tlmiče pruženia, priečny skrutný stabilizátor, náprava namontovaná na pomocnom ráme.
Vzadu Nezávisle zavesené kolesá na viacprvkových závesoch, vinuté pružiny, plynokvapalinové tlmiče, náprava namontovaná na pomocnom ráme.
Riadenie  
Typ Hrebeňové s elektrickým posilňovačom, na želanie funkcia Flex SteerTM
Otáčky volantu 2,85 medzi krajnými polohami
Priemer otáčania 10,6 metra
Brzdy  
Vpredu kotúčové s ventilovanými kotúčmi 15 / 16 palcov
Vzadu kotúčové s pevnými kotúčmi 14 palcov
Kolesá a pneumatiky    
Štandardne 15-palcové oceľové / 15-palcové z ľahkej zliatiny 195/65 R15
  16-palcové z ľahkej zliatiny 205/55 R16
  17-palcové z ľahkej zliatiny 225/45 R17

Rozmery (mm)

Vonkajšie  
Dĺžka 4300
Šírka 1780 (bez vonkajších spätných zrkadiel)
Výška 1470
Rázvor 2650
Predný previs 880
Zadný previs 770
Vnútorné Vpredu Vzadu
Priestor na nohy (lomená dĺžka) 1067 880
Vnútorná výška nad sedadlom 1018 963
Vnútorná šírka v oblasti pliec 1420 1395
Objemy (litrov)  
Palivová nádrž 53
Batožinový priestor 378 (základný objem)

Hyundai Motor Company

Spoločnosť Hyundai Motor Co., založená v roku 1967, sa rozrástla na Hyundai Motor Group, ktorá je od roku 2007 piatym najväčším automobilovým výrobcom na svete s vyše 25 dcérskymi spoločnosťami zameranými na automobilový priemysel. Koncern Hyundai Motor, ktorý má 6 výrobných závodov mimo Južnej Kórei v roku 2010 celosvetovo predal približne 3.6 milióna vozidiel. Automobily Hyundai sa predávajú v 186 štátoch sveta v sieti približne 5.300 autorizovaných predajcov.

Hyundai Motor Europe

V roku 2010 značka Hyundai zaznamenala rekordný predaj v Európe s počtom 362.000 kusov, čím dosiahla najväčší trhový podiel vo svojej histórii 2,6 %. V máji 2011 značka Hyundai dosiahla historický míľnik prekročením hranice celkového počtu 5 miliónov predaných automobilov v Európe od začiatku dovozu automobilov v roku 1977. Hyundai navrhuje, konštruuje a vyrába automobily v Európe špeciálne podľa požiadaviek európskych zákazníkov. K nim patrí aj model i30, ktorý bol s počtom 120.000 kusov najlepšie predávaným modelom Hyundai v roku 2010 v Európe. Hyundai predáva automobily v 28 európskych štátoch v sieti 2.500 autorizovaných predajní.

Ďalšie informácie o Hyundai Motor a jej produktoch sú k dispozícii na www.hyundai.com a www.hyundai.sk.

  • Tag : 2011, Tlačové správy