Hyundai Motor News

News

Hyundai predstaví v Ženeve štúdiu crossovera Curb

22.02.2011

Tlačová správa č. 12
22. február  2011

Hyundai predstaví na ženevskom autosalóne 2011 svoju najnovšiu štúdiu Curb. Po svetovej výstavnej premiére na North American International Auto Show v Detroite v januári, tu bude mať Curb európsky debut. Curb je kompaktným automobilom kategórie Urban Activity Vehicle (UAV), určeným pre ďalšiu generáciu zákazníkov značky Hyundai. Štúdia slúži súčasne ako testovacia platforma pre budúce telematické technológie Hyundai Blue Link™ a automobilové multimediálne aplikácie.

Dizajn exteriéru: evolúcia fluidic sculpture

V poradí 12. štúdia značky Hyundai vznikla v jej kalifornskom dizajnovom štúdiu. Curb – s kódovým označením HCD-12 – prezentuje evolúciu výrazových prostriedkov „fluidic sculpture“ dizajnu značky Hyundai v podobe, ktorá má osloviť mladých zákazníkov.

Ústredným prvkom dizajnu karosérie štúdie Curb je predné sklo kabíny, ktoré harmonicky vystupuje z kapoty motora a ďalej plynulo prebieha do bokov karosérie, prekrývajúc predné stĺpiky karosérie. Zasklenie kabíny tak pôsobí ako priehľadný štítok integrálnej prilby. Predné stĺpiky sú vytvorené z priehradovej nosníkovej štruktúry, čím sa zlepšuje výhľad vodiča šikmo dopredu v hustej mestskej premávke. Na výraznom bočnom profile karosérie dominuje línia v tvare trajektórie bumerangu. Táto dominantná bočná línia zjednocuje celkový dizajn a vytvára pozitívne a negatívne plochy, umocňujúce dojem robustnosti vozidla.

Úzke pretiahnuté predné reflektor a zadné skupinové svetlá, zapustené do karosérie, pôsobia akoby vychádzali z motorového priestoru a interiéru. Päťlúčové disky kolies z ľahkej zliatiny formátu 22 palcov nesú pneumatiky Michelin so špeciálnym vzorom dezénu, kolorovaným šafranovou farbou. Dizajn lúčov kolies prechádza až do okraja ráfiku, čo dodáva kolesám výrazný profil.

Dvojitá koncovka výfuku, umiestnená symetricky v strede zadného nárazníka má dvojakú funkciu. Dá sa vysunúť a využiť ako montážny úchyt nosiča bicyklov na zadnej časti karosérie. Vodič tak môže odstaviť automobil na parkovisku a pokračovať do cieľa cesty v oblasti s obmedzenou automobilovou dopravou na mestskom bicykli. Na streche má štúdia výsuvný strešný nosič. Päťdverová kompaktná karoséria nemá stredné stĺpiky, pre uľahčenie prístupu do zadnej časti kabíny sa kratšie zadné bočné dvere otvárajú proti smeru jazdy. Dvere kabíny sa otvárajú pomocou dotykovej plôšky, rovnako ako trojrozmerne tvarované dvere batožinového priestoru.

Interiér podriadený komunikácii

Hlavnou témou pri návrhu interiéru štúdie Curb bolo zabezpečenie plynulého toku informácií medzi pasažiermi a mestským prostredím okolo vozidla. Prístrojový panel obsahuje veľký acrylový monitor nepravidelného tvaru, rozdelený na jednotlivé zóny a prebiehajúci od združeného prístroja vodiča cez stredovú konzolu až do priestoru pred spolujazdcom a dozadu po stredovom tuneli k zadným sedadlám. Dvojramenný volant má matný povrch, cez ktorý presvitá ďalší malý monitor, pasažier v zadnej časti kabíny majú k dispozícii monitory na zadnej strane opierok hlavy predných sedadiel. Head-up displej (HUD) od spoločnosti Continental Automotive premieta informácie navigačného systému na predné sklo, takže vodič ich môže sledovať bez odpútania pohľadu od premávky pred sebou. Televízne kamery, prepojené na HUD, nahrádzajú vonkajšie spätné zrkadlá. Head-up displej zobrazuje aj informácie autodiagnostického systému vozidla, umožňuje nahrávanie aplikácií (Apps) a slúži ako monitor videotelefónu.

Šafranové farebné akcenty v interiéri okolo sedadiel korešpondujú s farebným dezénom pneumatík. Zadné sedadlo sa dá posúvať dopredu a sklápať. Opierky hlavy zadných sedadiel nie sú upevnené na operadlách ale na robustnom ráme, ktorý sa pri sklopení operadla vyklopí do stropu kabíny, čo umožňuje vytvoriť úplne rovnú podlahu zväčšeného batožinového priestoru. 

Technológia Hyundai Blue LinkTM

Konštruktéri štúdie Curb vychádzali z predpokladu, že zákazníci z generácie „Y“ chcú byť po celý čas pripojení k svojim elektronickým prístrojom. Vodič štúdie Curb môže prijať telefonický hovor od priateľa a s využitím systému Blue LinkTM sa pozícia volajúcej osoby zobrazí ako bod záujmu POI (Point-of-Interest) navigačného systému. Ak napríklad priateľ pozve vodiča na koncert v miestnom klube, ktorý práve objavil, jeho pozícia sa dá uložiť ako cieľ navigácie.

Funkcia zdieľania polohy (Location Sharing) systému Blue LinkTM pošle údaje o polohe vozidla vybraným členom sociálnych sietí. Proces sa spustí zadaním e-mailových adries priateľov na internetovú stránku Blue Link Location Sharing. Vodič tak môže svojim priateľom poskytovať informácie o svojej trase vysielaním informácií o polohe vozidla. Ak niektorý z priateľov akceptuje pozvánku vodiča na zdieľanie polohy, jeho poloha sa zobrazí ako bod záujmu POI na obrazovke navigačného systému.

Pohonné ústrojenstvo

Štúdiu Hyundai Curb poháňa turbokompresorom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 litra s priamym vstrekovaním paliva GDI (Gasoline Direct Injection), spriahnutý so 6-stupňovou prevodovkou s dvoma spojkami DSG (Direct Shift Gearbox). Motor dosahuje výkon 129 kW (175 k) a maximálny krútiaci moment 229 Nm. Vďaka systému Štart/Stop (ISG) Curb spotrebuje v meste menej ako 8 l/100 km a pri jazde mimo mesta menej ako 6 l/100 km.

TECHNICKÉ ÚDAJE HYUNDAI CURB

Motor Turbokompresorom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1,6 litra s priamym vstrekovaním paliva GDI so systémom Štart/Stop (ISG)
Prevodovka 6-stupňová s dvoma spojkami DSG
Výkon motora 129 kW (175 k)
Pohotovostná hmotnosť 1270 kg
Dĺžka 4171 mm
Šírka 1801 mm
Výška 1600 mm
Rázvor 2639 mm
Pneumatiky Michelin 265/40 R 22
Spotreba paliva (približná) Mesto: menej ako 8 l/100km
Mimo mesta: menej ako 6 l/100km
Hlavný 12-palcový
(30,5 cm) monitor
Continental
Head-up displej (HUD) Continental Reflective Technology
Operačný systém Continental AutoLinq
Dotykové senzory Methode Electronics TouchSense®
Osvetlené logo Curb Shmaze Custom Coatings
  • Tag : 2011, Tlačové správy