Hyundai Motor News

News

Model i40 ako medzník posunu značky Hyundai k novým horizontom v Európe

25.02.2011

Tlačová správa č. 10
25. február 2011

Hyundai pokračuje v transformácii tradičného pohľadu na značku zo strany zákazníkov v Európe uvedením dynamického, úplne nového modelu i40, predstaveného celosvetovo po prvý raz na ženevskom autosalóne 2011.

Model strednej triedy (tzv. segment D), navrhnutý a skonštruovaný v európskom výskumnom a vývojovom centre značky Hyundai v nemeckom Rüsselsheime, posúva Hyundai do oblasti ‘modern premium’ tým, že poskytuje zákazníkom vysokú celkovú kvalitu a prvky vybavenia high-tech za prístupné ceny.

Model i40 s dĺžkou 4,7 metra sa začne predávať najprv ako kombi, podporený unikátnym a transparentným komplexom záruky a popredajných služieb značky Hyundai „Five Year Triple Care“ (Päť rokov trojnásobnej starostlivosti). Tento komplex služieb v roku 2010 oslovil európskych zákazníkov kombináciou päťročnej záruky bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, päťročnej cestnej asistenčnej služby piatimi rokmi prehliadok technického stavu vozidla.

„Nové myslenie. Nové možnosti“

 „Nový model i40 perfektne vyjadruje ducha nového sloganu značky Hyundai ‘Nové myslenie. Nové možnosti.’,” povedal Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe. „Model i40 dokumentuje, ako ďaleko Hyundai postúpil v uplynulých rokoch a verne zhmotňuje to, čo si predstavujeme pod značkou typu  ‘modern premium’.“

„Niet pochýb, že i40 je náš najvýraznejší nový automobil počas mnohých rokov. Myslíme si, že sa v tradične silno obsadenej segmente strednej triedy v Európe stane hitom. Tým, že ho uvádzame najprv s karosériou typu kombi, na ktorú pripadá podiel vyše  50 % predaja v tomto segmente, chceme od začiatku reagovať na preferencie európskych motoristov,“ dodal Allan Rushforth.

Hyundai očakáva v segmente strednej triedy v Európe rast o 12,6 % počas najbližších piatich rokov, pričom experti z automobilovej branže predpovedajú predaj  890.000 kusov na celom kontinente v roku 2016. S ambicióznym plánom predaja 60.000 kusov modelu i40 v prvom plnom roku predaja 2012, chce Hyundai súperiť s modelom Toyota Avensis o piatu priečku rebríčka v segmente strednej triedy. 

Dizajnová inšpirácia

Dizajn modelu i40 je inšpirovaný štúdiou Genus. Táto štúdia zhmotňuje víziu značky Hyundai o jedinečnej alternatíve v segmente strednej triedy (tzv. segment D), kombinujúcej praktické vlastnosti s emocionálnym dizajnom. Štúdia Genus pomohla založiť novú identitu značky Hyundai premiérou šesťuholníkovej masky chladiča, ktorá sa následne stala charakteristickým prvkom nového dizajnu modelov Hyundai v Európe.

„Vyvinuli sme štúdiu Genus a nechali sme ju dozrieť do sériového modelu i40 ako našu víziu originálneho európskeho automobilu,“ povedal Thomas Buerkle, šéfdizajnér európskeho technického centra Hyundai.

„Dizajn reprezentuje evolúciu nových výrazových prostriedkov značky ‘fluidic sculpture’, vo forme uhladeného elegantného kombi s nekompromisným komfortom a veľkou nákladnou kapacitou. Kým exteriér i40 sa vyznačuje fluidickým tvarom a elegantnými grafickými elementmi, dizajn interiéru sa sústreďuje na tvarovo a ergonomicky optimalizovanú integráciu jednotlivých funkcií,“ rekapituluje Thomas Buerkle.

Športový dizajn modelu i40 nemá negatívny dopad na úroveň komfortu v kabíne posádky. Rázvor osí kolies je 2,77 metra, vnútorná výška stropu nad predným sedadlom (1025 mm), vnútorná šírka v oblasti pliec (1455 mm) a priestor na nohy (1170 mm) patria k najväčším v triede. Veľkorysý vnútorný priestor kabíny zabezpečuje všetkým pasažierom vysokú mieru pohodlia aj pri dlhých jazdách.

Aj objem batožinového priestoru modelu i40 patrí k najväčším v strednej triede. Základný objem 553 litrov sa dá sklopením zadných sedadiel zväčšiť až na 1719 litrov (pri naložení po strop kabíny).

Pohonné ústrojenstvo

Nový Hyundai i40 bude k dispozícii so štyrmi motormi, dvoma benzínovými a dvoma naftovými, ktoré všetky spĺňajú emisnú normu Euro 5. Výkonové rozpätie motorov siaha od 85 kW (115 k) do 130 kW (177 k), pričom priaznivý priebeh krútiaceho momentu v širokom rozsahu otáčok zvyšuje komfort pohonu rovnako pri jazde v meste ako na diaľnici. Na výber sú manuálne alebo automatické 6-stupňové prevodovky.

V segmente kombi strednej triedy, kde na naftové motory pripadá podiel vyše 75 % z celkového predaja, Hyundai predpokladá, že najžiadanejšou pohonnou jednotkou pre súkromných i flotilových zákazníkov bude turbodiesel U-II s objemom 1,7 litra a výkonom 100 kW (136 k).

Pod kapotou modelu i40 debutuje najnovší štvorvalcový benzínový motor GDI a objemom 2,0 litra konštrukčného radu „Nu“, ktorý poskytuje priaznivejší priebeh krútiaceho momentu (pre vyšší komfort pohonu), nižšiu spotrebu paliva, znížené emisie, dlhšiu životnosť a nižšiu hlučnosť ako klasické benzínové motory s nepriamym vstrekovaním paliva.

Motor s objemom 1.999 cm3, vybavený priamym vstrekovaním paliva GDI (gasoline direct injection), dosahuje výkon 120 kW (177 k) a maximálny krútiaci moment 213 Nm. Tieto hodnoty zaručujú vynikajúce jazdné výkony v kombinácii s priaznivou spotrebou paliva. Hyundai i40 s motorom 2.0 GDI a 6-stupňovou manuálnou prevodovkou akceleruje z 0 na 130 km/h za 15,7 sekundy. Spotreba paliva (kombinovaný cyklus) je rekordne nízkych 6,7 l/100 km, emisie CO2 majú hodnotu 156 g/km.

Hyundai očakáva, že z celkového predaja modelu i40 pripadne podiel 65 % na naftové a 35 % na benzínové motory.

Environmentálne vlastnosti

Z hľadiska environmentálnych vlastností všetky verzie nového modelového radu i40 využívajú najmodernejšie technológie, vyvinuté v rámci ekologického programu Hyundai Blue Drive™, vrátane systému Štart/Stop (ISG), pneumatík s nízkym valivým odporom a systému regulácie alternátora AMS.

Pri naftovom motore U-II 1,7 litra s výkonom 85 kW (115 k) sa aplikáciou prvkov z programu Blue Drive podarilo emisiu CO2 znížiť na vynikajúcu hodnotu 113 g/km a spotrebu paliva na 4,3 l/100km, čím sa Hyundai i40 stal najšetrnejším automobilom voči životnému prostrediu zo strednej triedy.

Hyundai neustále zdôrazňuje svoje úsilie stať sa lídrom v oblasti trvale udržateľnej mobility v rámci automobilového priemyslu a nový model i40 je toho presvedčivým dôkazom.

Znížená hlučnosť a vibrácie

Pre Hyundai i40 s naftovými motormi bol vyvinutý nový komplex odhlučňovacích opatrení. Vonkajšiu hlučnosť sa podarilo výrazne znížiť vďaka využitiu experimentálnych metód pri vývoji ako je recipročná holografia (na vizualizáciu zníženia úrovne hlučnosti pri určitej frekvencii a ADNA (Advanced Diagnostic Network Algorithm) na zoradenie zdrojov hluku podľa ich identifikovaných dráh prenosu.

Komplex konštrukčných opatrení na zníženie hluku a vibrácií (NVH) pre model i40 zahŕňa špeciálne materiály ako vzduchovo priepustný koberec, vrstvy materiálu absorbujúceho hluk v akustickom kryte motora a textilné výplne vnútorných blatníkov pohlcujúce hluk motora a odvaľovania kolies. Všetky tieto opatrenia umožnili znížiť vnútornú hlučnosť v kabíne o 20%, ako aj zníženie vonkajšieho hluku motora pri voľnobehu.

Prvky vybavenia high-tech

Bohaté štandardné vybavenie s mnohými prvkami high-tech, ktoré sa zvyčajne v konkurenčných modeloch dodávajú za príplatok, je významným elementom na pritiahnutie potenciálnych zákazníkov k modelu Hyundai i40.

Osobitnú zmienku si zaslúži inteligentný parkovací asistenčný systém a asistenčný systém na udržiavanie jazdného pruhu, multimediálne prvky ako napríklad systém Bluetooth® na integráciu mobilného telefónu s hlasovým ovládaním alebo navigačný systém s cúvacou kamerou. Z komfortných prvkov sú pre i40 k dispozícii ventilované predné sedadlá, vyhrievané zadné sedadlá s nastaviteľným sklonom a elektrická parkovacia brzda. Nové prvky v segmente strednej triedy predstavuje systém na automatické odhmlievanie okien a elektricky vyhrievaný volant.

Aj v oblasti osvetlenia prináša i40 najmodernejšie inovácie ako štandardné denné svetlá, xenónové reflektory alebo združený prístroj s monitorom LCD pre autodiagnostický systém a palubný počítač.

Bezpečnosť

Na dosiahnutie maximálnej ochrany posádky Hyundai i40 využíva najmodernejšie prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti. Prvky aktívnej bezpečnosti, montované štandardne vo väčšine štátov, zahŕňajú elektronický stabilizačný systém ESP, protiblokovací systém ABS, asistenčný systém pre núdzové brzdenie, asistenčný systém pre rozjazd do svahu Hill Start Assist Control (zabraňujúci samovoľnému pohybu vozidla dozadu pri rozjazde na svahu), systém na komplexnú stabilizáciu vozidla VSM (Vehicle Stability Management) a signalizáciu núdzového brzdenia iným účastníkom premávky.

V oblasti pasívnej bezpečnosti bude mať každá verzia modelu i40 v Európe štandardne 9 airbagov – predné, bočné, bočné závesové a airbag na ochranu kolien vodiča. Hyundai predpokladá, že i40 nadviaže na vynikajúce výsledky predchádzajúcich modelov značky a získa najvyššie hodnotenie 5 hviezdičiek v teste   Euro NCAP.

Senior viceprezident Rushforth dodal: „Model i40 perfektne kombinuje štyri elementy, ktoré sa stali základnými hodnotami značky Hyundai: praktickosť, výkon, účinnosť a dizajn. Naši dizajnéri a inžinieri vytvorili vozidlo, zhmotňujúce presne to, čo európski motoristi hľadajú v strednej triede.“

„Značka Hyundai má v Európe veľké ambície a nový model i40 poskytne potrebný impulz na dosiahnutie nášho cieľa v roku 2011 a v ďalších rokoch,“ rekapituluje Allan Rushforth.

Technické údaje

Hyundai i40 (karoséria typu kombi)

Všetky údaje sú predbežné – definitívne údaje budú potvrdené v čase uvedenia na trh

Naftové motory

1.7 85 kW/115 k  
Typ U-II, DOHC, štvorvalec, dual CVVT
Objem 1685 cm3
Výkon 85 kW (115 k) @ 4000 min-1
Krútiaci moment 260 Nm @ 1250-2750 min-1
Emisie CO2 122 g/km (113 g/km so systémom ISG)
1.7 100 kW/136 k  
Typ U-II, DOHC, štvorvalec, dual CVVT
Objem 1685 cm3
Výkon 100 kW (136 k) @ 4000 min-1
Krútiaci moment 325 Nm @ 2000-2500 min-1
Emisie CO2 124 g/km (119 g/km so systémom ISG)

Benzínové motory

1.6 99 kW/135 k
Typ Gamma GDI, štvorvalec, dual CVVT
Objem 1591 cm3
Výkon 99 kW (135 k) @ 6300 min-1
Krútiaci moment 164 Nm @ 4850 min-1
Emisie CO2 149 g/km (138 g/km so systémom ISG)
2.0 130 kW/177 k
Typ Nu GDI, štvorvalec, dual CVVT
Objem 1999 cm3
Výkon 130 kW (177 k) @ 6500 min-1
Krútiaci moment 208 Nm @ 4700 min-1
Emisie CO2 156 g/km

Prevodovky

  1.7 / 115 1.7 / 136 1.6 / 135 2.0 / 177
Manuálna / stupňov 6 6 6 6
Automatická / stupňov - 6 - 6

Podvozok

Vpredu Nezávisle zavesené kolesá, tlmičové vzpery McPherson na pomocnom ráme, vinuté pružiny, plynokvapalinové tlmiče, priečny skrutný stabilizátor.
Vzadu Nezávisle zavesené kolesá na viacprvkových závesoch, pomocný rám, vinuté pružiny a plynokvapalinové tlmiče ASD.

Riadenie

Typ Power Hrebeňové s elektrickým posilňovačom MPDS (Motor Driven Steering)
Sprevodovanie 2,88 otáčky medzi krajnými polohami
Polomer otáčania 5,46 metra

Brzdy

Vpredu Ventilované kotúče Ø 320 mm
Vzadu Plné kotúče Ø 300 mm

Kolesá a pneumatiky

Štandardne 7,0Jx16 pneumatiky 205/60 R16
7,5Jx17 pneumatiky 215/50 R17
8,0Jx18 pneumatiky 225/45 R18

Rozmery (mm)

Vonkajšie
Dĺžka 4770
Šírka 1815 (bez vonkajších spätných zrkadiel)
Výška 1470
Rázvor 2770
Predný previs 920
Zadný previs 1080
Rozchod vpredu 1591
Rozchod vzadu 1597
Vnútorné Vpredu Vzadu
Vnútorná výška 1025 985
Priestor na nohy 1170 850
Vnútorná šírka 1455 1420

Objemy

Palivová nádrž 70 litrov
Batožinový priestor 553 / 1719 litrov (základný / pri sklopených sedadlách)

Hmotnosti

(manuálna prevodovka)

  1.7 / 115 1.7 / 136 1.6 / 135 2.0 / 177
Min. pohotovostná (kg) 1485 1495 1395 1420
Max. pohotovostná (kg) 1638 1648 1534 1574

Jazdné výkony

(manuálna prevodovka)

  1.7 / 115 1.7 / 136 1.6 / 135 2.0 / 177
Max. rýchlosť (km/h) 190 198 195 210
0-130 km/h (s) 21,3 18,4 19,5 15,3

Spotreba paliva a emisie

(manuálna prevodovka)

  1.7 / 115 1.7 / 136 1.6 / 135 2.0 / 177
litrov / 100 km* 4,3 TBC TBC 6,7
CO2 (g/km) 122 124 149 156
CO2 (g/km) s ISG 113 119 138 -

TBC – údaje budú zverejnené neskôr
*Kombinovaný cyklus

  • Tag : 2011, Tlačové správy