Hyundai Motor News

News

Hyundai Veloster s usporiadaním bočných dverí 1+2 kombinuje vzrušujúci charakter a praktické vlastnosti

13.09.2011

Tlačová správa č. 31
13. september 2011

Hyundai na medzinárodnom autosalóne IAA 2011 vo Frankfurte vystavuje model Veloster, čím poskytuje európskym zákazníkom ďalšiu šancu zoznámiť sa s revolučným kupé s usporiadaním bočných dverí 1+2.

Hyundai Veloster, predstavený v Európe po prvý raz na ženevskom autosalóne v marci tohto roku, prináša do segmentu kompaktných kupé významnú inováciu usporiadaním bočných dverí 1+2, uľahčujúcim prístup na zadné sedadlá a je perfektným príkladom sloganu značky: ‘Nové myslenie. Nové možnosti.’

Športové kupé s dĺžkou 4,22 metra sa na vybraných európskych trhoch začalo predávať v júli tohto roka, podporené jedinečným programom záruky a popredajných služieb značky Hyundai „Five Year Triple Care“ (Päť rokov záruky a výhod), zahŕňajúcim päťročnú záruku bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov, päťročnú asistenčnú službu a päť rokov zvýhodnených ročných prehliadok technického stavu vozidla.

„Nový Veloster prináša zvýšený emocionálny náboj značke Hyundai v Európe, zvyšujúc popularitu značky Hyundai u európskych zákazníkov,“ povedal Allan Rushforth, senior viceprezident a COO Hyundai Motor Europe.

„Poskytuje mladým, progresívnym zákazníkom uhladený elegantný dizajn vo forme inovatívneho kupé s troma bočnými dverami, spájajúceho praktické prednosti s vysokou mierou pôžitku z jazdy. Očakávame, že jedinečná kombinácia dizajnu, praktickosti a úspornosti modelu Veloster zmení pomery v segmente kompaktných kupé a pritiahne k značke Hyundai nových zákazníkov,” dodal Allan Rushforth.

Dizajn inšpirovaný prírodou

Veloster reprezentuje ďalší evolučný stupeň výrazových prostriedkov dizajnu značky Hyundai ‘fluidic sculpture’.

DNA dizajnu ‘fluidic sculpture’ charakterizujú plynúce línie inšpirované prírodou, ktorých kombinácia vytvára inovatívny tvar s výraznými proporciami, vyjadrujúcimi dynamický pohyb a harmóniu. Dizajn kupé Veloster je nielen emocionálne príťažlivý ale má aj aerodynamické prednosti, prispievajúce k zníženiu spotreby paliva.

Línie karosérie sú výrazné a dynamické, s energickými tvarmi a vycibrenou grafikou. Šesťuholníková maska chladiča a odvážny dizajn predných reflektorov vyjadrujú progresívnosť a modernosť, kým konfigurácia bočných dverí 1+2 maximalizuje praktickosť. Uhladený profil karosérie modelu Veloster vyjadruje športový charakter a výrazne sa líši od existujúcich kompaktných kupé a hatchbackov.

Konfigurácia bočných dverí modelu Veloster je navrhnutá špeciálne pre pravostrannú premávku a okrem praktického prínosu zadných dverí pre prístup na zadné sedadlá prináša aj vysokú úroveň pasívnej bezpečnosti, ktorou je značka Hyundai známa.

Špeciálne pre frankfurtský autosalón IAA bol navrhnutý prototyp ‘Customised Veloster’– ďalšia demonštrácia ‘nového myslenia’ u značky Hyundai. Tento exkluzívny exemplár je nalakovaný nápadným matne sivým lakom, zvýrazňujúcim tvary karosérie. Karbónové nástavce predného a zadného nárazníka, maska chladiča a kryty vonkajších spätných zrkadiel zvýrazňujú efektný vzhľad vozidla, estetické úpravy exteriéru dopĺňajú nálepky s motívom čiarového kódu. Atraktívny interiér umocňujú červené kožené sedadlá.

Interiér

Napriek karosérii typu kupé s celkovou výškou 1,39 metra inteligentné usporiadanie interiéru poskytuje modelu Veloster najväčší vnútorný priestor kabíny a objem batožinového priestoru v triede. Pri rázvore kolies 2,65 metra konštruktéri Hyundai vytvorili interiér s veľkorysou vnútornou výškou vpredu (výška stropu nad prednými sedadlami 990 mm), priestorom na nohy vpredu (lomená dĺžka 1114 mm) a vnútornou šírkou v oblasti pliec vpredu (1412 mm), čo zabezpečuje vysoký komfort. Základný objem batožinového priestoru kupé je 440 litrov.

Interiér je navrhnutý s ohľadom na požiadavky mladých zákazníkov. Sklopné operadlo zadného sedadla, delené v pomere 60:40 vytvára variabilný batožinový priestor, prvky vybavenia high-tech sú elegantne integrované do dizajnu kabíny. Tieto prvky zvyšujú vizuálnu atraktivitu kokpitu a umocňujú pôžitok z jazdy vodiča a spolujazdca vpredu.

Prvky vybavenia high-tech

Integrované multimediálne technológie umožňujú posádke modelu Veloster udržiavať kontakt s priateľmi, ako aj vychutnávať hudbu a filmy.

Centrom multimediálneho vybavenia je veľký multifunkčný dotykový monitor TFT s uhlopriečkou 7 palcov (17,8 cm), ktorý sa využíva na zobrazovanie rozličných informácií. Audio/video systém obsahuje rádio, CD-prehrávač kompatibilný s formátom MP3 a konektory AUX, USB a RCA, umožňujúce pripojenie mobilného audioprehrávača, prehrávača iPod, alebo externých zdrojov video-signálu (kamkordér, hracia konzola). Modul Bluetooth® slúži na pripojenie mobilného telefónu k audiosystému vodiča. Monitor slúži aj na zobrazovanie obrazu cúvacej kamery a pre navigačný systém s hlasovými inštrukciami v 10 voliteľných jazykoch.

Multimediálny systém sa ovláda pomocou dotykového monitora s grafickým užívateľským rozhraním ‘3 GUI’. Okrem iných funkcií systém obsahuje databázu hudobných skladieb ‘Gracenote’, ktorá je aktívna pri prehrávaní skladieb z externého prehrávača iPod alebo iPhone a funkciu ‘Blue Max Eco Guide’, ktorá analyzuje spôsob jazdy vodiča a dáva mu tipy na úspornú jazdu.

Komfort a pôžitok z jazdy zvyšujú prvky vybavenia na želanie ako panoramatické strešné okno a automatická klimatizácia.

Pohonné jednotky

Nové športové kupé Hyundai poháňa temperamentný a účinný štvorvalcový benzínový motor s objemom 1,6 litra, vybavený systémom priameho vstrekovania paliva GDI, ktorý dosahuje výkon 103 kW (140 k). Zákazníci majú na výber 6-stupňovú manuálnu prevodovku alebo prvú 6-stupňovú prevodovku Hyundai s dvoma spojkami DCT.

Nová prevodovka DCT (Dual-clutch transmission) spája prednosti manuálnej prevodovky ako je vysoká účinnosť a dynamická jazdná charakteristika s výhodami vysokého komfortu (predovšetkým pri jazde v meste) a plynulého preraďovania, poskytovanými tradičnou automatickou prevodovkou. Prevodovka DCT umožňuje manuálne sekvenčné radenie jednoduchým pohybom voliacej páky dopredu a dozadu, ako aj plne automatický režim. Ďalšou prednosťou prevodovky DCT je zníženie spotreby paliva o 5-6 % a zlepšenie akcelerácie o 3-7 %.

Ekologické vlastnosti

Vďaka nízkemu profilu a plynulým kontúram karosérie typu kupé má Veloster koeficient aerodynamického odporu iba 0,32 – čo je menej ako jeho hlavní konkurenti v segmente.

Prevádzkovú ekonómiu modelu Veloster zlepšujú aj také prvky ako je zadný spojler, znižujúci odpor vzduchu a zlepšujúci smerovú stabilitu, aerodynamická plochá podlaha motorového priestoru a pneumatiky s nízkym valivým odporom. Motor GDI má celohliníkovú konštrukciu znižujúcu hmotnosť a kľukový mechanizmus s nízkymi trecími stratami.

Aplikáciou technológií Blue Drive ako systém Stop/Štart ISG (Integrated Stop & Go) a systému regulácie alternátora sa podarilo dosiahnuť priemernú normovanú spotrebu paliva iba 5,6 l/100 km a hodnotu emisie CO2 132 g/km.

Hyundai neustále zdôrazňuje svoje úsilie stať sa lídrom v oblasti trvale udržateľnej mobility v rámci automobilového priemyslu a model Veloster dokazuje, že ekonomická prevádzka a pôžitok z jazdy nemusia byť v rozpore.

Zníženie hlučnosti a vibrácií

Komplex konštrukčných opatrení na zníženie hluku a vibrácií (NVH) zvyšuje komfort jazdy modelu Veloster. Na to Hyundai využíva špeciálne materiály ako vzduchovo priepustný koberec a vrstvy materiálu absorbujúceho hluk v motorovom priestore a za prístrojovým panelom. Hrubšie, optimalizované tesnenia dverí a tlmiace materiály znižujú prenikanie vonkajšieho hluku do kabíny.

Bezpečnosť

Veloster využíva najmodernejšie prvky aktívnej a pasívnej bezpečnosti na dosiahnutie maximálnej ochrany posádky. Prvky aktívnej bezpečnosti, montované štandardne vo väčšine štátov, zahŕňajú systém na komplexnú stabilizáciu vozidla VSM (Vehicle Stability Management), ktorý skracuje brzdnú dráhu a zlepšuje ovládateľnosť na ceste s nehomogénnym povrchom, elektronický stabilizačný systém ESP, protiblokovací systém ABS so systémom kontroly trakcie TCS, asistenčný systém pre núdzové brzdenie a asistenčný systém pre rozjazd do svahu Hill Start Assist Control.

Veloster má štandardne 6 airbagov – čelné airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy vpredu a bočné závesové airbagy, ako aj aktívne opierky hlavy na predných sedadlách. Tieto prvky pasívnej bezpečnosti spolu s optimalizovanou štruktúrou karosérie zvyšujú ochranu posádky pri nehode.

Hyundai predpokladá, že Veloster nadviaže na vynikajúce výsledky predchádzajúcich modelov značky a získa najvyššie hodnotenie 5 hviezdičiek v teste Euro NCAP.

Technické údaje

Hyundai Veloster

Benzínový motor

1,6 GDI 103 kW/140 k  
Typ

Gamma, štvorvalcový, 2xOHC, 16 ventilov, variabillné časovanie ventilov dual CVVT,, priame vstrekovane paliva GDI

Objem 1591 cm3
Výkon 103 kW (140 k) @ 6300 min-1
Krútiaci moment 167 N.m @4850 min-1
Prevodovky  
Manuálna 6-stupňová
Automatická 6-stupňová (DCT)
Podvozek  
Vpredu Nezávisle zavesené kolesá na tlmičových vzperách McPherson s vinutými pružinami a plynokvapalinovými tlmičmi, priečny skrutný stabilizátor
Vzadu Vlečené ramená spojené torzne pružnou priečkou, vinuté pružiny, plynokvapalinové tlmiče.
Riadenie  
Typ Hrebeňové s elektrickým posilňovačom MDPS
Sprevodovanie 2,88 otáčok medzi krajnými polohami
Polomer otáčania 5,2 metra
Brzdy  
Vpredu Ventilované kotúče Ø 280 mm
Vzadu Plné kotúče Ø 262 mm

Rozmery (mm)

Vonkajšie  
Dĺžka 4220
Šírka 1790 (bez vonkajších spätných zrkadiel)
Výška 1399
Rázvor 2650
Predný previs 830
Zadný previs 740
Rozchod vpredu 1561
Rozchod vzadu 1574
Vnútorné    
  Vpredu Vzadu
Vnútorná výška 990 896
Priestor na nohy 1114 805
Vnútorná šírka 1412 1371
Objemy (litrov)  
Palivová nádrž 50
Batožinový priestor 440 / 1015 (základný / pri sklopených sedadlách)
Jazdné výkony (manuálna prevodovka)
Max. rýchlosť (km/h) 201
Zrýchlenie 0-100 km/h (s) 9,7
Spotreba paliva a emisie (manuálna prevodovka)
Spotreba - kombinovaná (l/100 km) 6,1 / 5,6 (ISG)
Emisie CO2 (g/km) 142 / 132 (ISG)

Hyundai Motor Company

Spoločnosť Hyundai Motor Co., založená v roku 1967, sa rozrástla na Hyundai Motor Group, ktorá je od roku 2007 piatym najväčším automobilovým výrobcom na svete s vyše 25 dcérskymi spoločnosťami zameranými na automobilový priemysel. Koncern Hyundai Motor, ktorý má 6 výrobných závodov mimo Južnej Kórei v roku 2010 celosvetovo predal približne 3.6 milióna vozidiel. Automobily Hyundai sa predávajú v 186 štátoch sveta v sieti približne 5.300 autorizovaných predajcov.

Hyundai Motor Europe

V roku 2010 značka Hyundai zaznamenala rekordný predaj v Európe s počtom 362.000 kusov, čím dosiahla najväčší trhový podiel vo svojej histórii 2,6 %. V máji 2011 značka Hyundai dosiahla historický míľnik prekročením hranice celkového počtu 5 miliónov predaných automobilov v Európe od začiatku dovozu automobilov v roku 1977. Hyundai navrhuje, konštruuje a vyrába automobily v Európe špeciálne podľa požiadaviek európskych zákazníkov. K nim patrí aj model i30, ktorý bol s počtom 120.000 kusov najlepšie predávaným modelom Hyundai v roku 2010 v Európe. Hyundai predáva automobily v 28 európskych štátoch v sieti 2.500 autorizovaných predajní.

Ďalšie informácie o Hyundai Motor a jej produktoch sú k dispozícii na www.hyundai.com a www.hyundai.sk.

  • Tag : 2011, Tlačové správy