Hyundai Motor News

News

Hyundai Shell World Rally Team zakončil svoju debutovú sezónu vo WRC so všetkými troma automobilmi v cieli vo Veľkej Británii

19.11.2014

• Hyundai Shell World Rally Team zakončil svoju prvú sezónu na majstrovstvách sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC) solídnym finišom všetkých troch automobilov na Wales Rally GB
• Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7) po náročnom zápase konsolidoval štvrté miesto a vybojoval druhé miesto a dva osobitné body v špeciálnej rýchlostnej skúške Power Stage
• Hayden Paddon (Hyundai i20WRC so štartovným číslom 20) a Juho Hänninen (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8) v náročnej súťaži doviedli svoje automobily do cieľa, čím dosiahli primárny cieľ tímu pre uplynulý víkend.

Deeside, Veľká Británia

New Generation i20_Front

16. novembra 2014 – Hyundai Shell World Rally Team dokončil záverečné podujatie majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach 2014 FIA World Rally Championship, Wales Rally GB, so všetkými troma automobilmi Hyundai i20 WRC, čím splnil svoj hlavný cieľ pre túto rely.

Záverečný deň Wales Rally GB piloti absolvovali šesť rýchlostných skúšok tvorených troma skúškami, ktoré sa jazdili dvakrát v opačnom poradí (Brenig 10,81 km, Alwen 10,04 km, Kinmel Park 2,21 km), pričom rýchlostná skúška Brenig cez obed slúžila ako Power Stage. S týmito nedeľnými rýchlostnými skúškami v celkovej dĺžke 46,12 km mala celá súťaž 305 km. Hyundai Shell World Rally Team tak mohol získať veľa cenných skúseností s neustále zdokonaľovaným súťažným špeciálom Hyundai i20 WRC. Podmienky rely vo Veľkej Británii s bahnitými a šmykľavými cestami patrili k najťažším v celej sezóne a dokonale preverili talent a schopnosti pilotov.

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7, spolujazdec Nicolas Gilsoul) bol zapojený do súboja o štvrté miesto po väčšinu súťaže a pozíciu obhájil definitívne potom ako v nedeľu dopoludnia súper Kris Meeke dostal defekt pneumatiky. Belgická posádka podala výborný výkon a dokázala naplno využiť potenciál svojho automobilu Hyundai i20 WRC na záludných cestách rýchlostných skúšok vo Walese.

Neuville povedal: „Myslím si, že môžeme byť všeobecne spokojní so štvrtým miestom a dvoma osobitnými bodmi za druhé miesto v Power Stage. Bola to veľmi ťažká súťaž pre každého s veľmi náročnými a šmykľavými podmienkami na všetkých rýchlostných skúškach. Bolo veľmi ťažké odhadnúť úroveň adhézie a ľahké bolo urobiť chybu. Mali sme slušný posledný deň súťaže keď berieme do úvahy, že tieto nové rýchlostné skúšky boli veľmi rozbahnené. Maximálne sme sa snažili aby sme automobil bezpečne doviedli do cieľa, čo bola naša hlavná priorita. Absolvovali sme počas súťaže niekoľko náročných súbojov, preto sa tešíme zo štvrtého miesta. Táto rely ukončila našu debutovú sezónu a máme za sebou veľa pozitívnych vecí, ktoré nám pomohli ďalej vyvinúť Hyundai i20 WRC a pripraviť tím na budúcu sezónu. Je to niečo, z čo sa naozaj teším.”

Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20, spolujazdec John Kennard) dokončil svoje šieste podujatie WRC vo farbách tímu bojovným finišom, pri ktorom sa mu podarilo dostať do prvej desiatky s odstupom iba 5,2 sekundy za deviatym pilotom. Novozélandská posádka sa počas trojdňového podujatia kontinuálne zlepšovala, lepšie sa zžívala s automobilom a nazbierala mnoho cenných dát pre tím v jeho debutovej sezóne.

Paddon povedal: „Nemožno uprieť fakt, že to bol náročný víkend. Táto súťaž bola úplne odlišná od ostatných piatich, na ktorých sme štartovali tento rok, preto sme sa museli veľa učiť a adaptovať. Piatok bol náročný, no zlepšovali sme sa z jednej rýchlostnej skúšky na druhú a zo dňa na deň. Nedeľa bola krátka, no pre nás to bol dobrý deň, kedy sa prejavili zlepšenia realizované v uplynulých troch dňoch. Našim cieľom na všetkých súťažiach bolo učiť sa a získavať skúsenosti a ani na Wales Rally GB to nebolo iné. Myslím, že s týmto cieľom na pamäti sme dobre uzavreli našu prvú sezónu vo WRC.”

Juho Hänninen (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8, spolujazdec Tomi Tuominen) nemal vo Walese ľahký súťažný víkend, no usiloval sa podujatie za každú cenu dokončiť, pričom štartoval podľa propozícií Rally 2. Záverečné celkové umiestnenie fínskeho pilota nereflektuje jeho skutočný výkonnostný potenciál na náročnej Wales Rally GB, ako dokumentujú niektoré veľmi dobré časy dosiahnuté v rýchlostných skúškach.

Hänninen povedal: „Nedokázali sme nájsť dobrý rytmus v prvej rýchlostnej skúške v nedeľu ráno kvôli šmykľavým, bahnitým podmienkam. Bola to náročná súťaž, preto dojazd všetkých troch automobilov do cieľa je dobrý výkon. Boli sme radi, že sme včera mohli reštartovať podľa propozícií Rally 2 a myslím, že sme odviedli dobrú prácu a dosiahli niekoľko pekných časov na náročných cestách. Z pohľadu tímu bolo našim cieľom dokončiť súťaž a získať skúsenosti na týchto špecifických rýchlostných skúškach, čo sme podľa mňa aj splnili. Bol to hodnotný, aj keď nie priamočiary víkend.”

Každé z 13 podujatí tohtoročného kalendára majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach WRC poskytlo Hyundai Shell World Rally Team náročný test v jeho debutovej sezóne na globálnej úrovni, no tím so sídlom v Alzenau sa dobre zhostil výzvy.

Napriek tomu, že šlo o rok zameraný na učenie, tím urobil v seriáli pozitívny dojem, napríklad pamätným výsledkom 1-2 na Rallye Deutschland. Piloti tímu stáli na stupienkoch víťazov na troch podujatiach – v Mexiku, Poľsku a Nemecku – a vybojovali celkovo 12 víťazstiev v rýchlostných skúškach, čím prekonali zdržanlivé ciele, stanovené pre prvý rok v majstrovstvách sveta.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: „Splnili sme náš cieľ doviesť všetky tri automobily do cieľa a veľmi tvrdo sme pracovali na vylepšení automobilu Hyundai i20 WRC počas víkendu. Podmienky, s ktorými sme sa tu stretli, sa úplne líšili od všetkých ostatných počas sezóny, preto bola táto súťaž veľmi užitočná pre získavanie skúseností. Na záverečnej súťaži ročníka 2014 sme úspešne uzavreli našu prvú sezónu. Osobne som veľmi hrdý na všetko, čo náš tím dosiahol v tomto roku. Od debutu v Monte Carlo po náš výsledok 1-2 v Nemecku až po tento víkend vo Walese sme urobili veľký pokrok s mnohými čiastkovými úspechmi. V niektorých oblastiach sme prekonali naše ciele, no oveľa dôležitejšie je, že sme získali obrovské množstvo skúseností, informácií a poznatkov, ktoré majú zásadný význam pre prípravu na našu druhú sezónu. Doma budeme rekapitulovať celú sezónu, no už teraz môžem povedať, že tím aj piloti pracovali fantasticky po celý rok a myslím si, že môžeme byť veľmi hrdí na to, čo sme dosiahli v takom krátkom časovom období.”