Hyundai Motor News

News

Hyundai na autosalóne v Paríži predstavuje nové turbokompresorom prepĺňané benzínové motory so zmenšeným objemom a 7-stupňovú prevodovku s dvoma spojkami

02.10.2014

• Hyundai i20 novej generácie dostane v roku 2015 nový turbokompresorom prepĺňaný benzínový trojvalec s objemom 1,0 litra
• V štúdii i30 CNG má premiéru nový štvorvalec T-GDI s objemom 1,4 litra
• Debut prvej 7-stupňovej prevodovky Hyundai s dvoma spojkami

Hyundai Motor na autosalóne v Paríži predstavuje dva nové turbokompresorom prepĺňané motory s priamym vstrekovaním paliva T-GDI. Obidva motory – trojvalec s objemom 1,0 litra a štvorvalec 1,4 litra patria do novej generácie motorov konštrukčného radu Kappa, skonštruovaných na uspokojenie rastúceho dopytu po malých prepĺňaných motoroch s nižšou spotrebou paliva a emisií CO2 bez negatívneho ovplyvnenia jazdnej dynamiky a pôžitku z jazdy.

Okrem toho má v Paríži premiéru aj prvá 7-stupňová prevodovka Hyundai s dvoma spojkami 7DCT, namontovaná do štúdie Hyundai i30 CNG, ktorá tiež prispieva z zníženiu spotreby paliva.

Nový motor 1.0 T-GDI v modelovom rade i20 novej generácie od roku 2015 Nový motor 1.0 T-GDI z konštrukčného radu Kappa je prvým agregátom z novej generácie malých benzínových motorov prepĺňaných turbokompresorom, ktorá poskytujú lepšie jazdné výkony a väčší pôžitok z jazdy pri nižšej spotrebe paliva. Trojvalec s objemom presne 998 cm3 konštrukčne vychádza z osvedčeného motora Kappa 1.0 MPI, no je vylepšený v mnohých oblastiach a doplnený novými technológiami ako priame vstrekovanie benzínu a prepĺňanie malým jednozónovým (single-scroll) turbokompresorom.

Motor 1.0 T-GDI, ktorý bol vyvinutý v európskom technickom centre Hyundai v Rüsselsheime, Nemecko, dosahuje výkon 88 kW (120 k) a maximálny krútiaci moment 172 Nm. V roku 2015 rozšíri ponuku benzínových motorov v modelovom rade i20 novej generácie.

Sústava prepĺňania nového motora je vybavená elektronicky ovládaným obtokovým ventilom, ktorý zlepšuje reakciu motora na zmenu polohy pedála akcelerátora a optimalizuje priebeh krútiaceho momentu pri nízkych otáčkach. Systém priameho vstrekovania paliva GDI využíva injektory so šiestimi otvormi, ktoré pri vstrekovacom tlaku 200 barov zaručujú dokonalé rozptýlenie paliva, prispievajúce k optimalizácii procesu spaľovania zmesi. Výsledkom je zníženie spotreby paliva a emisií, vďaka čomu novú motor už dnes spĺňa emisnú normu Euro 6c, ktorá nadobudne platnosť v roku 2017.

Nový motor využíva koncepciu deleného chladenia, ktoré je rozdelené na okruh bloku motora a okruh hlavy valcov. Vďaka tomu sa blok motora rýchlejšie zohreje na prevádzkovú teplotu, čím sa znižuje trenie a zvyšuje účinnosť. Hlava valcov má nižšiu teplotu, čo optimalizuje vstrekovanie paliva a spaľovanie zmesi. Pre zmenšenie rozmerov motora je zberné výfukové potrubie integrované priamo do hlavy valcov a preto sa môže efektívne chladiť s využitím kvapalinového chladiaceho okruhu hlavy valcov. Výsledkom je zrýchlený nábeh katalyzátora na prevádzkovú teplotu a zvýšenie účinnosti čistenia výfukových plynov ako aj zníženie spotreby paliva v reálnej premávke.

Nový motor Kappa 1.4 T-GDI
Druhým novým motorom predstaveným v Paríži je štvorvalec Kappa 1.4 T-GDI. Tento novo vyvinutý motor s objemom presne 1352 cm3 je výrazne ľahší ako jeho predchodca, motor Gamma 1.4 MPI. Pri hmotnosti iba 87 kg bez príslušenstva je motor o 14 kg ľahší ako štvorvalec Gamma s objemom 1,4 litra. Okrem kompaktnejších rozmerov a nižšej hmotnosti má nový motor aj vyšší výkon a účinnosť.

Nový motor 1.4 T-GDI má jednozónový turbokompresor integrovaný priamo do zberného výfukového potrubia pre zvýšenie účinnosti prepĺňania. Takáto koncepcia skracuje reakčný čas pri zmene polohy škrtiacej klapky a zvyšuje krútiaci moment pri nízkych otáčkach. Systém priameho vstrekovania paliva do valcov v kombinácii s prepĺňaním zlepšuje tvorbu zmesi a jej spaľovanie, čo sa prejavuje v zvýšení výkonu a účinnosti.

Nový motor má výstavnú premiéru pod kapotou štúdie i30 CNG, vystavenej v expozícii značky Hyundai na parížskom autosalóne. V režime spaľovania stlačeného zemného plynu GNG motor Kappa 1.4 T-GDI dosahuje výkon 86 kW (117 k) a maximálny krútiaci moment 206 Nm. Štúdia i30 CNG má kombinované emisie CO2 iba 87 g/km a už spĺňa budúci prísnu emisnú normu Euro 6c.

7-stupňová prevodovka s dvoma spojkami
Ďalšou novinkou, ktorá má premiéru na parížskom autosalóne 2014, je 7-stupňová prevodovka s dvoma spojkami 7DCT (dual-clutch transmission), takisto namontovaná v štúdii i30 CNG. Po prvý raz Hyundai predstavuje spojku s dvoma spojkami a siedmimi prevodovými stupňami, ktorá kombinuje výhody automatickej a manuálnej prevodovky. Prevodovka 7DCT prispieva k zníženiu spotreby paliva a emisií CO2 oproti konvenčnej 6-stupňovej automatizovanej manuálnej prevodovke a súčasne zlepšuje akceleráciu vozidla.

Prevodovku 7DCT tvoria dve čiastkové prevodovky v spoločnej skrini, z ktorých každá má vlastnú spojku s elektrickým aktuátorom. Dve spojky sú koncentricky umiestnené jedna vo vnútri druhej, každá spojka je spojená s jednou čiastkovou prevodovkou. Jedna čiastková prevodovka obsahuje prevody párnych prevodových stupňov a spiatočky, druhá čiastková prevodovka prevody nepárnych stupňov. Preraďovanie sa uskutočňuje synchrónnou zmenou stavu spojok, keď jedna spojka sa rozopne a druhá súčasne zopne. Tento proces trvá iba zlomok sekundy. Pretože v druhej čiastkovej prevodovke je vždy už zaradený ďalší prevodový stupeň (vyšší alebo nižší), pri preraďovaní nedochádza k citeľnému prerušeniu prenosu krútiaceho momentu. Prevodovka 7DCT môže pracovať v plne automatickom aj v manuálnom režime. Externý tlmič prispieva k tlmeniu vibrácií, čo ďalej zvyšuje komfort jazdy.