Hyundai Motor News

News

Hyundai Shell World Rally Team splnil svoju misiu a doviedol všetky tri automobily do cieľa súťaže vo Francúzsku

07.10.2014

• Hyundai Shell World Rally Team tento víkend na Rallye de France dosiahol vytýčené ciele s troma automobilmi v cieli
• Dani Sordo (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8) vybojoval štvrté miesto po napínavom závere súboja o štvrté miesto s Robertom Kubicom, trvajúcom celú súťaž
• Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7) a Bryan Bouffier (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20) skončili na ôsmom a deviatom mieste, keď Neuville dosiahol druhý najrýchlejší čas v rýchlostnej skúške č. 17.

6. októbra 2014 – Hyundai Shell World Rally Team dokončil Rallye de France, 11. podujatie tohtoročných majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC) so všetkými troma automobilmi Hyundai i20 WRC v prvej desiatke, čím splnil primárny cieľ tímu pre túto súťaž.

Vo svojej prvej plnej sezóne vo WRC sa tím snažil akumulovať maximum skúseností a zvýšiť výkonnosť automobilu Hyundai i20 WRC po každom podujatí. Súťaž cez uplynulý víkend tímu umožnila zoznámiť sa s asfaltovým terénom vo Francúzsku v náročných podmienkach, pričom všetci traja piloti v priebehu podujatia hlásili zlepšenie.

Dani Sordo (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8, spolujazdec Marc Martí) bol väčšinu víkendu involvovaný do súboja o štvrté miesto a po záverečných štyroch rýchlostných skúškach v nedeľu končil na piatom mieste. No dráma v poslednej rýchlostnej skúške, kedy jeho súper Robert Kubica havaroval a musel odstúpiť, ho posunula späť na štvrté miesto. Sordo tak dosiahol druhé umiestnenie v prvej päťke za sebou po druhom mieste na Rallye Deutschland v auguste.

Sordo povedal: “Z tohto podujatia si odnášam mnoho pozitívnych elementov. Všeobecne to bola bezproblémová súťaž a počas troch dní sme boli schopní robiť kontinuálne zlepšenia na automobile. Bolo pre mňa potešením zapojiť sa do súboja o štvrté miesto, no neželali sme si spôsob, akým sme súťaž ukončili po Robertovom odstúpení v poslednej rýchlostnej skúške. Štvrté miesto v takej náročnej súťaži predstavuje dobré umiestnenie a veľa sme sa naučili o aute. Tím pracoval veľmi profesionálne a a myslím si, že môžeme byť spokojní s dosiahnutými výsledkami.”

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7, spolujazdec Nicolas Gilsoul musel tvrdo bojovať) po poruche turbokompresora prvý deň, ktorá ho posunula dozadu v klasifikácii. Belgičan predviedol veľkú statočnosť a odhodlanie prebojovať sa do prvej desiatky, čo sa mu do soboty večera aj podarilo. Po niekoľkých dobrých časoch v rýchlostných skúškach v nedeľu ráno sa posunul na deviate miesto a v záverečnej rýchlostnej skúške na ôsmu pozíciu.

Neuville povedal: “Bolo to náročné vrátiť sa späť po našej poruche v piatok ale húževnato sme bojovali a myslím si, že s výsledkom môžeme byť spokojní. Pre tím je veľmi prospešné mať opäť všetky tri automobily v cieli a ja osobne si myslím, že som urobil maximum toho, čo som mohol. Nedeľné ráno bolo dobré s peknými rýchlostnými skúškami a dobrými časmi. Samozrejme, boli by sme sa radi umiestnili lepšie v celkovej klasifikácii ale tím vzhľadom na okolnosti urobil fantastickú prácu, umožnil nám ďalej pokračovať v súťaži a ďalej zlepšiť vozidlo.”

Francúz Bryan Bouffier (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20, spolujazdec Xavier Panseri) absolvoval na domácej pôde svoje druhé podujatie WRC vo farbách Hyundai Shell World Rally Team. Bilanciou bol prvý dojazd do cieľa a deviate miesto v celkovej klasifikácii.

Bouffier povedal: “Bolo to veľmi príjemné štartovať na Rallye de France, mojom domácom podujatí a mať takú veľkú podporu od lokálnych fanúšikov. V nedeľu sme jazdili voľnejšie aby sme neohrozili dojazd všetkých troch automobilov do cieľa a na rýchlostných skúškach sme si to užívali. Dojazd v top ten je pre mňa v poriadku pri zohľadnení toho, aký bol tento víkend ošemetný. Všetci sme sa snažili o čo najlepší výsledok a tím odviedol dobrú prácu aby sme získali lepší feeling z auta. Samozrejme, je ešte priestor pre zlepšenia ale prišli sme sem aby sme sa učili a zdokonaľovali – a to sme aj dosiahli.”

Rallye de France bolo pre Hyundai Shell World Rally Team dôkladným testom, pri ktorom tím odviedol vynikajúcu prácu. Ďalší dojazd všetkých troch automobilov do cieľa poskytol tímu množstvo poznatkov z tejto súťaže, ktoré budú využité pre budúce zlepšenia.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: “Mám radosť, že všetky tri posádky dokončili súťaž v top ten. Doviezť tri automobily do cieľa bolo našim hlavným zámerom. Niet pochybností, že táto súťaž bola náročná a počas troch dní sme adaptovali a vylepšili Hyundai i20 WRC. Tím pracoval mimoriadne dobre. Dani zajazdil dobrú súťaž a umiestnil sa na peknom štvrtom mieste. Bol to napínavý súboj a ľutujeme Roberta Kubicu, že musel odstúpiť v poslednej rýchlostnej skúške. V piatok technický problém zabránil Thierrymu prebojovať sa ďalej dopredu ale podal dobrý výkon a skončil ako ôsmy. Aj Bryan jazdil dobre a som rád, že na svojej domácej súťaži skončil na deviatom mieste. Tento víkend sme sa veľa naučili a využijeme to pre dve záverečné podujatia našej debutovej sezóny vo WRC.”