Hyundai Motor News

News

Hyundai Shell World Rally Team dokončil Rally de España so všetkými troma automobilmi v Top 10

29.10.2014

• Hyundai Shell World Rally Team na poslednom asfaltovom podujatí sezóny získal cenné poznatky pre ďalší vývoj automobilu Hyundai i20 WRC
• Dani Sordo a Thierry Neuville sa posledný deň súťaže zapojili do súboja o štvrté a šieste miesto, nakoniec skončili na piatom a šiestom mieste
• Hayden Paddon po prvý raz zvíťazil v rýchlostnej skúške a na svojom jedinom asfaltovom podujatí sezóny skončil deviaty.

Hyundai Shell World Rally Team splnil primárny cieľ keď všetky tri automobily dokončili RallyRACC – Rally de España v prvej desiatke a počas podujatia nadobudli cenné skúsenosti. Piloti dosiahli niekoľko pôsobivých časov na zmiešanom povrchu v úvodný deň súťaže a konsolidovali svoje pozície počas víkendu. Tím počas súťaže vylepšil vyladenie automobilu Hyundai i20 WRC na náročných kľukatých asfaltových cestách Costa Daurada.

Súťaž v Španielsku, ktorá je ako jediná v šampionáte WRC klasifikovaná so zmiešaným povrchom, predstavuje pre nováčikov, ku ktorým patrí aj Hyundai Shell World Rally Team osobitnú výzvu. Tím dosiahol dve víťazstvá v rýchlostných skúškach v piatok, prvé vybojoval Hayden Paddon v rýchlostnej skúške číslo 3 a druhé Thierry Neuville v rýchlostnej skúške číslo 6. Na asfaltových rýchlostných skúškach v sobotu a nedeľu sa piloti sústredili na zlepšenie vyváženia automobilu.

Záverečný deň podujatia obsahoval štyri rýchlostné skúšky na asfalte v celkovej dĺžke 72,06 km. Tvorili ich dva prejazdy cez rýchlostnú skúšku La Mussara s dĺžkou 20,48 km a dva prejazdy cez skúšku Ruidecanyes s dĺžkou 15,55 km.

Dani Sordo (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8, spolujazdec Marc Martí) v záverečný deň tvrdo útočil na Madsa Østberga jazdiaceho na štvrtej pozícii. Nakoniec skončil na piatom mieste s odstupom 8,9 sekundy ako najlepší z pilotov Hyundai Shell World Rally Team, čím dosiahol svoje tretie umiestnenie za sebou v top five. Na asfaltových cestách počas víkendu využil svoje skúsenosti a podporovaný domácimi fanúšikmi podal vyrovnaný výkon.

Sordo povedal: „Celý víkend sme udržiavali vysoké tempo a hoci sa nám nepodarilo vybojovať štvrté miesto, máme radosť z tohto dobrého výkonu. Počas víkendu sme sa veľa naučili o vyvážení automobilu a zozbierali množstvo užitočných informácií, ktoré nám pomôžu zlepšiť našu výkonnosť na asfalte. Dávali sme si pozor celý víkend aby sme nepoškodili auto a ďalšie piate miesto predstavuje dobrý výsledok pre náš mladý tím. Ďakujeme aj domácim fanúšikom – je príjemné vidieť ich toľkých fandiť na rýchlostných skúškach.”

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7, spolujazdec Nicolas Gilsoul) nakoniec skončil na šiestom mieste v celkovej klasifikácii po napínavom súboji v nedeľu s Andreasom Mikkelsenom. Neuville viedol v súťaži prvý deň po rýchlostnej skúške číslo 3, no prerazená pneumatika ho pripravila o vedenie a tak sa počas víkendu sústredil na zlepšenie vyváženia automobilu na kľukatých a úzkych asfaltových rýchlostných skúškach.

Neuville povedal: „Prvý deň aby sme nasadili vysoké tempo a ukázali potenciál nášho automobilu. Keď sme prešli na asfalt, mali sme trocha problémy z nedotáčavosti na úzkych kľukatých sekciách rýchlostných skúšok, hoci automobil bol veľmi dobrý na rýchlych úsekoch. Sme ešte len v našej prvej sezóne a zlepšujeme naše vyladenie pre asfalt, no pri našej prvej súťaži v Španielsku sme dosiahli dobrý pokrok. Už sa teším na ďalšiu súťaž vo Veľkej Británii.”

Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20, spolujazdec John Kennard) skončil na deviatom mieste na svojom prvom asfaltovom podujatí WRC od súťaže v Španielsku v minulom roku. Rely sa pre 27-ročného Novozélanďana začala vo veľkom štýle keď v piatok vyhral rýchlostnú skúšku č. 3 na štrku. Pretože nemal dostatok sebadôvery na tesných asfaltových sekciách cez víkend, sústredil sa na zbieranie informácií pre zlepšenie automobilu a udržanie primeraného tempa k svojim tímovým kolegom.

Paddon povedal: „Bola to pre nás celkovo pozitívna súťaž. Dosiahol som svoje prvé víťazstvo v rýchlostnej skúške a získali sme veľa informácií a skúseností. Mali sme problémy s vyladením automobilu na tesných sekciách ale veľa sme sa naučili pre zlepšenie našej výkonnosti na asfalte. Som rád, že som skončil v top ten bez väčších problémov na mojom jedinom podujatí sezóny na spevnenom povrchu a teším sa na štart na štrkovom povrchu Wales Rally GB.”

Jubilejná 50. Rally de España priniesla Hyundai Shell World Rally Team množstvo užitočných informácií. Drsný asfaltový povrch a vysoké popoludňajšie teploty cez víkend boli pre mladý tím veľmi náročné, predovšetkým na pomalších úzkych a kľukatých sekciách, no piloti jazdili opatrne aby nepoškodili automobily, priviedli ich všetky tri do cieľa a získali cenné skúsenosti.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: „Tento víkend sme sa veľa naučili o výkonnostnom potenciáli v týchto špecifických podmienkach. Všetci piloti sa záverečný deň súťaže veľmi snažili, no trpeli nedotáčavosťou všetkých troch automobilov. Vieme, že máme ešte čo robiť pre zlepšenie vyváženia na kľukatých sekciách ale zozbierali sme mnoho dát, ktoré nám pri tom pomôžu. Tím vyštartoval do súťaže veľmi dobre a dosiahli sme značný pokrok vo vyladení vozidla s novými pneumatikami keď sme počas víkendu prešli zo štrkových na asfaltové sekcie. Chcem aj poblahoželať Haydenovi k jeho prvému víťazstvu v rýchlostnej skúške. Teraz sa musíme sústrediť na nasledujúcu a zároveň poslednú súťaž sezóny, ktorá sa opäť jazdí na štrkovom povrchu.”

Celkové poradie

1. S. Ogier / J. Ingrassia (Volkswagen Polo R WRC) 3:46:44.6
2. J.M Latvala / M. Anttila (Volkswagen Polo R WRC) +11.3
3. M. Hirvonen / J. Lehtinen (Ford Fiesta RS WRC) +1:42.2
4. M. Østberg / J. Andersson (Citroën DS3 WRC) +2:13.3
5. D. Sordo / M. Martí (Hyundai i20 WRC) +2:22.2
6. T. Neuville / N. Gilsoul (Hyundai i20 WRC) +4:01.0

7. A. Mikkelsen / O. Floene (Volkswagen Polo R WRC) +4:02.9
8. M. Prokop / J. Tománek (Ford Fiesta RS WRC) +8:06.8
9. H. Paddon / J. Kennard (Hyundai i20 WRC) +9:12.4
10. N.Al-Attyiah / G.Bernacchini (Ford Fiesta RRC)+12:39.8

2014 FIA World Rally Championship hodnotenie jazdcov

S. Ogier 242 bodov / J.M. Latvala 211 / A. Mikkelsen 150 / M. Hirvonen 108 / M. Østberg 92 / T. Neuville 91 / K. Meeke 84 / E. Evans 71 / M. Prokop 42 / D. Sordo 40 / H. Solberg 26 / B. Bouffier 20 / J. Hänninen 20 / H. Paddon 18 / R. Kubica 14 / O. Tanak 11 / B. Guerra 8 / C. Atkinson 7 / P. Tidemand 6 / J. Melichárek 4 / D. Kuipers 4 / N. Al-Attyiah 4 / L. Bertelli 2 / M. Gamba 2 / C. Breen 2 / J. Protasov 2 / J. Ketomaa 1 / K. Kruuda 1 / K. Al Qassimi 1

2014 FIA World Rally Championship hodnotenie výrobcov

Volkswagen Motorsport 416 bodov / Citroën Total Abu Dhabi World Rally Team 187 / M-Sport World Rally Team 180 / Hyundai Motorsport 175 / Volkswagen Motorsport II 133 / Jipocar Czech National Team 45 / Hyundai Motorsport N 26 / RK M-Sport World Rally Team 25

Všetky výsledky podliehajú oficiálnemu potvrdeniu FIA