Hyundai Motor News

News

Nový HYUNDAI i30 … nechajte sa inšpirovať …

03.08.2009

Tlačová správa č. 17 zo dňa 11.7.2007

Vstúpte do i-sveta

Značka Hyundai štartuje názvom i30 nielen novú modelovú éru, ale i nové pomenovanie svojich vozidiel, predávaných v Európe. Zatiaľ čo v minulosti boli názvy automobilov vyberané s dôrazom na vyjadrenie hodnôt spojených s jednotlivými modelmi, Hyundai sa tentokrát rozhodol pre úplne nový prístup. Názvy nových modelov budú vyjadrovať väčšiu orientáciu na technológie a budú mať spoločný základ. Toto nové spojenie našiel Hyundai v písmene „i“ , ktoré je tradične používané ako ikona pre technologické produkty.

Písmeno „i“ dokáže niesť viacero významov, z toho najdôležitejšie sú inšpirácia, inovácia či inteligencia. Model i30 je prvým vozidlom Hyundai nesúcim písmeno „i“ vo svojom názve, pričom čislo 30 je numerickým ekvivalentom prideleným segmentu vozidla.

Nový Hyundai i30 je určený tým, ktorí hľadajú štýlovú praktickosť v kombinácii s eleganciou. Tým, ktorí hľadajú niečo odlišné, avšak s osvedčenou kvalitou. Pri jeho vývoji sa konštruktéri Hyundai sústredili na kombináciu kultivovanej dynamiky s elegantným dizajnom, dostatočným pohodlím a bezpečnostými prvkami. V histórii Hyundai ide o skutočne prelomový model, keďže je to prvé vozidlo tejto značky vyvinuté špeciálne pre európskych zákazníkov a po dostavaní závodu v českých Nošoviciach sa bude v Európe i vyrábať (zatiaľ bude výroba sústredená v Južnej Kórei).

Model i30, dostupný od druhej polovice júla 2007 ako 5-dverový hatchback a od februára 2008 v prevedení kombi, je predstaviteľom „novej“ značky Hyundai v Európe.

Exteriér

Kreatívny talent

Jednoliate krivky, podtrhnuté výraznými líniami, upozorňujú na dlhý rázvor a šírku modelu i30. Jasne zadefinovaná nelomená okenná čiara zjednocuje klasické proporcie. Efektom je vzrušujúci, ale elegantný tvar, ktorý poukazuje na dynamický výkon a jazdné vlastnosti vozidla.

Kultivovanejší jazyk dizajnu

Športový, ale nie agresívny štýl prednej časti vozidla predstavuje novú identitu dizajnu značky Hyundai. Mohutný otvor prívodu vzduchu nárazníka s prednou maskou plynulo prechádza do kapoty a línií stĺpikov. Vzostup línie zadného okna zase odráža charakteristickú spodnú linku. Celok pôsobí harmonicky a vzbudzuje jedinečný a dynamický dojem.

Integrácia všetkých prvkov

Vymodelovaný vzhľad zadnej časti vozidla bol dosiahnutý kombináciou kriviek, ktoré sa tiahnu pozdĺž okennej čiary a odrážajú zakrivený štýl prednej a bočnej časti. Každý prvok dizajnu je v harmonickom prepojení. Zdanlivo nenáročná interakcia predných a zadných svetiel, nenápadný strešný spojler a výrazné proporcie prednej časti vozidla prispievajú k silnému pocitu proporčnosti a účelovosti. Interakcia dynamických sklonov povrchov dodáva vozidlu športové vyžarovanie.

 

Interiér

Dynamická kultivovanosť

Dlhý rázvor a štedrá šírka modelu i30 v kombinácii s osvedčenou variabilitou vnútorného priestoru vozidiel značky Hyundai vytvárajú interiér, ktorý sa môže pochváliť vysokým komfortom, funkčnosťou a praktickosťou. Veľká pozornosť bola venovaná každému prvku, vrátane klimatizácie, osvetlenia, pohodlia sedadiel a intuitívnej ergonómie.

Model i30 bol od začiatku navrhovaný ako vozidlo pre vodiča. Prehľadnosť prvkov, teleskopický volant, oporné športové sedadlá a optimálna poloha radiacej páky sú toho jasným dôkazom. Pre ešte vyššiu prehľadnosť bola použitá LCD technológia na centrálnom displeji, displeji na prístrojovom paneli a na výstražných svetlách. Výrazné výduchy klimatizácie zabezpečujú optimálny rozvod vzduchu v interiéri vozidla. Dvojfarebné lemovanie so špeciálnym zameraním na čalúnenie a materiály, vytvára elegantný a svieži interiér vyššieho európskeho štandardu.

Ergonómia

Hyundai už roky dokazuje, že vozidlo nemusí byť veľké, aby pôsobilo priestranne. Rovnako nemusí mať prémiovú cenu, aby poskytovalo inteligentný interiér. Model i30 je toho najnovším dôkazom. Intuitívna ergonómia je evidentná pri všetkých ovládaniach. Praktické ovládanie audio systému na volante, jednoduché ovládanie vyhrievania, klimatizácie, elektrických okien a elektricky ovládaných spätných zrkadiel to bohato demonštrujú. Ľahký prístup k integrovanému audio systému, k množstvu odkladacích a úložných priestorov sú ďalšou silnou stránkou Hyundai, ktorá charakterizuje i nový model i30. Dokonca aj poloha a presnosť automatickej prevodovky boli optimalizované. Všetky tieto prvky potvrdzujú tvrdenie, že Hyundai i30 bol vytvorený pre vodiča.

Výnimočné sedadlá

Vozidlo so športovým vzhľadom musí poskytovať aj vhodné sedadlá, ktoré umožnia náležite si vychutnať pôžitok zo športovej jazdy. Predné sedadlá a obrysové zadné sedadlá modelu i30 poskytujú komfort a oporu pri cestách na dlhé vzdialenosti. Pozornosť bola venovaná nielen tvaru s ortopedickým dizajnom, ale aj vypracovaniu a použitiu najkvalitnejších materiálov. Výsledkom sú vysoko pohodlné sedadlá, ktoré spĺňajú požiadavky náročného európskeho zákazníka.

Väčší, širší, priestrannejší

Model i30 s rozmermi 4,245 mm do dĺžky, 1,765 mm do šírky a 1,480 mm do výšky plne zodpovedá aktuálnym požiadavkám segmentu nižšej strednej triedy. Navyše dlhý rázvor 2,650 mm poskytuje priestranný interiér, ktorý umožnil dizajnérom optimalizovať každý detail. Výsledkom je väčšia voľnosť pohybu, optimálna poloha sedadiel a ovládacích prvkov a väčší komfort cestujúcich. Priestor pre nohy vpredu i vzadu je skutočne nadštandardný.

Prispôsobenie vo všetkých ohľadoch

Každá verzia modelu i30 má sklápacie zadné sedadlá v pomere 60/40, čo umožňuje dosiahnuť väčší batožinový priestor, vyššiu funkčnosť a praktickosť bez ujmy bezpečnosti a pohodlia. i30 poskytuje pasažierom na zadných sedadlách skvelé oporné sedadlá, väčší priestor pre nohy v porovnaní s vačšinou konkurentov a vynikajúcu klimatizáciu v kabíne. Výškovo nastaviteľné sedadlá a bedrové opierky na predných sedadlách sú ideálne riešené. Vďaka dostatočnému priestoru pre nohy si vodiči môžu vychutnávať jazdu vo veľmi pohodlnej polohe.

Myslelo sa i na batožinový priestor

Hyundai i30 poskytuje okrem nadpriemerného miesta pre pasažierov i štedrý batožinový priestor s jednoduchým prístupom. Kompletne využiteľné rozmery batožinového priestoru (821mm dĺžka, 1,040 mm šírka a 558mm výška) poskytujú výnimočný objem 340 litrov so zdvihnutými zadnými sedadlami. Pri sklopených sedadlách batožinový priestor narastie na 1141 mm s objemom 1250 litrov. Ako pri každom modeli Hyundai, ani pri i30 sa nezabudlo na funkčnosť a praktickosť. Batožinový priestor disponuje štandardným krytom a voliteľnou obmedzovacou sieťou na zachytenie predmetov.

Výbava

Bohatá výbava už v štandarde

Hyundai bol vždy uznávaný za všestrannú výbavu na všetkých úrovniach a novinka i30 v tejto tradícii pokračuje. Rozsah štandardnej výbavy v kombinácii so širokou škálou príslušenstva a doplnkov umožňuje zákazníkom i30 prispôsobiť si vozidlo vlastným predstavám.

Široký výber

Hyundai i30 bude v ponuke v 4 rôznych verziách. Už základné prevedenie “Classic” obsahuje bohatú výbavu, vrátane 6 airbagov, ABS s EBD, aktívnych opierok hlavy, integrovaného audio systému (rádio+CD+MP3+USB+AUX), výškovo nastaviteľného sedadla vodiča či predných elektrických okien. Vyššia verzia “Comfort” poskytuje naviac napr. elektricky vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá vo farbe karosérie, diaľkové centrálne zamykanie, elektrické ovládanie predných okien, hmlovky a automatickú klimatizáciu. Športovejšia verzia “Style” je k dispozícii s motormi od objemu 1,6l s výkonom 116 koní (diesel) a 122 k (benzín) a vo výbave nájdeme naviac 16-palcové disky z ľahkej zliatiny, pneumatiky 205/55 R16, športové odpruženie, systém sledovania tlaku v pneumatikách, dažďový senzor či kombinované čalúnenie sedadiel látka/koža. Najvyššia verzia “Premium” ponúka okrem vyššie uvedených prvkov aj elektronický stabilizačný program ESP, elektrochromatické spätné zrkadlo, parkovacie senzory či lakťovú opierku na zadných sedadlách.

Praktickosť a variabilita odkladacích priestorov

Pokiaľ ide o inteligentné riešenie interiéru a praktickosti odkladacích priestorov, je Hyundai jednou z referenčných značiek. Model i30 využíva túto reputáciu značky a stavia na nej. V závislosti od verzie môžu pasažieri využívať držiak na poháre a slnečné okuliare, odkladací priestor v stredovej konzole, odkladacie priestory v dverách s jednoduchým prístupom, zadné vrecká na sedadlách, úložný priestor v stredovej lakťovej opierke a držiaky na poháre pre cestujúcich na zadných sedadlách. Navyše veľký odkladací priestor pred spolujazdcom je v prípade zapnutej klimatizácie chladený.

 

Výkon a jazdné vlastnosti

Motory a prevodovky

Zákazník si môže vybrať zo skutočne širokej ponuky najmodernejších motorov z dielne Hyundai. K dispozícii má tri benzínové a tri dieselové motory v kombinácii s manuálnou alebo automatickou prevodovkou.

Základom je nový 1,4-litrový benzínový motor s výkonom 109 koní, ktorý poskytuje vynikajúcu kombináciu úspory paliva a výkonu s krútiacim momentom 137 Nm. Nový 1,6-litrový motor dodáva výkon 122 koní a krútiaci moment 154 Nm, zatiaľ čo najvyššia verzia s objemom 2,0 litra sa môže pochváliť výkonom 143 koní pri krútiacom momente 186 Nm.

Pokiaľ ide o dieselové motory, nový 1,6-litrový CRDi VGT je dostupný v dvoch výkonnostných verziách – s nižším výkonom 90 koní s krútiacim momentom 235 Nm a s vyšším výkonom 116 koní s výnimočným krútiacim momentom 255 Nm. Najvyššia verzia, 2,0-litrový CRDi VGT, dosahuje 140 koní pri krútiacom momente 304 Nm. Všetky verzie sú vybavené turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek (VGT), technológiou vyvažovacieho hriadeľa s nízkym trením a vysokotlakovým vstrekovaním nafty cez jedno vedenie pre minimálny NVH motora. Pre splnenie požiadaviek ochrany životného prostredia disponuje Hyundai i30 filtrom pevných častíc, ktorý možno doobjednať pre dieselové motory.

Prenos výkonu

Hyundai si je vedomý, že skutočný výkon znamená viac ako len samotný výkon motora. Preto boli prevodovky optimalizované pre skutočné potešenie z jazdy.

Automatická prevodovka

Ergonomickejšie umiestnenie 4-stupňovej automatickej prevodovky poskytuje režim bez zlyhania a rýchlejší, jednoduchší a presnejší voľnobeh.

Manuálna prevodovka

Nové materiály, počítačový dizajn a skrátené prevody charakterizujú manuálnu prevodovku. Štandardne je k dispozícii 5-stupňová manuálna prevodovka, 6-stupňová je v kombinácii s motorom 2,0 CRDi VGT.


Bezpečnosť

Aspekty bezpečnosti

Pri všetkých modeloch Hyundai kladie na prvé miesto bezpečnostné kritérium. Pokročilé systémy dizajnu a sofistikované počítačové simulácie v kombinácii s intenzívnym testovaním komponentov znamenalo, že dovtedy, kým prišli skutočné testy, sa požadovalo len jemné vyladenie koncepcie. To je typické pre prístup značky Hyundai k bezpečnosti. Všetko sa začína nákresmi, potom prebehnú dôkladné testy prototypov a všetky očakávania sa realizujú na ceste.

Pasívna bezpečnosť

Model i30 má k dispozícii všetky prvky na ochranu svojich pasažierov. V zmysle pasívnej ochrany poskytuje dva predné (airbag spolujazdca vypínateľný), dva bočné a dva okenné airbagy vpredu i vzadu, aktívne opierky hlavy, predpínače bezpečnostných pásov a zariadenie na pripomenutie nezapnutých bezpečnostných pásov. Pri každom vozidle Hyundai sú pasívne funkcie bezpečnosti zabudované do najmodernejšej štruktúry bezpečnosti. Patria sem deformačné zóny, bunka na ochranu spolucestujúcich a 3-smerná technológia rozloženia zaťaženia. Ďalšie spevnenie karosérie bolo dosiahnuté pomocou zosilnených pilierov A, zosilnenej priečky, predných a bočných častí a spevnených pilierov B a C.

Niečo pre pokojnú myseľ

Očakávania zákazníkov v segmente C sa posledné roky neustále zvyšujú. Model i30 je pripravený na to, aby tieto očakávania splnil. Aktívne opierky hlavy na predných sedadlách sú štandarným vybavením všetkých verzií, zatiaľ čo elektrochromatické spätné zrkadlo znižujúce oslnenie vodiča pri jazde v noci, vyhrievané vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré sú elektricky sklápateľné, a parkovacie senzory sú v štandarde pri verzii Premium.

Nový Hyundai i30 otvára novú, európskejšiu kapitolu značky Hyundai. Ako pri všetkých modeloch Hyundai, aj pri i30 môžu zákazníci rátať s už tradičnou 3-ročnou zárukou bez obmedzenia najazdených kilometrov, ako i s osvedčenou kvalitou a spoľahlivosťou, ktorú potvrdzujú rôzne medzinárodne uznávané štatistiky.

Hyundai i30 vážnym súperom vo svojej triede

Hyundai prichádza s novinkou Hyundai i30 na trh so smelými ambíciami. Tento skvelý model, ktorý v kvalitatívnom ponímaní posúva značku Hyundai zase o veľký krok vpred, sa stane vážnym súperom vozidiel v segmente nižšej strednej triedy. Treba povedať, že sa proti svojim rivalom, ktorými sú napr. Ford Focus, Citroën C4, Toyota Auris, Peugeot 307 či Renault Mégane, môže postaviť so vztýčenou hlavou. A to nielen vďaka vynikajúcemu pomeru ponúkanej výbavy a nastavenej ceny.

Cena základnej verzie s benzínovým motorom 1,4i je 429 900 Sk s DPH. Na nový Hyundai i30 bude možný i odpočet DPH.

  • Tag : 2007, Tlačové správy