Hyundai Motor News

News

3 novinky Hyundai na Autosalóne v Soule

03.08.2009
  • Štúdia športového coupe Veloster
  • Nový Hyundai i30 vo verzii kombi
  • Nová generácia úžitkového vozidla H-1

Soul, Kórea

Ako dôkaz svojich rastúcich dizajnérskych a technických schopností Hyundai Motor Co. predstavila na tohtoročnom Autosalóne v Soule tri úplne nové modely. Hlavným ťahákom trojice je Hyundai Veloster, športové coupe vyhovujúce jedinečným požiadavkám generácie Y (mladí zákazníci do 30 rokov). Spolu so športovým konceptom boli predstavené dva nové výrobné modely: nová generácia veľmi úspešného vanu Hyundai H-1 a kombi verzia nového modelu nižšej strednej triedy – Hyundai i30, ktorý bol navrhnutý v Európskom dizajnérskom centre Hyundai v Russelsheime. Tento model je dlho očakávaným návratom spoločnosti Huyndai do tohto populárneho segmentu.

Hyundai Veloster

Coupe Veloster (s kódovým označením HND-3), navrhnuté v Dizajnérskom a technickom centre spoločnosti v Namyangu, je tretím zo série odvážnych konceptov vyvíjaných v centrálnom dizajnérskom štúdiu v Južnej Kórei. Názov Veloster, zložený zo slov velocity (rýchlosť) a roadster evokuje športový charakter klasického typu dva+dva. Panoramatická presklená strecha a ďalšie futuristické štýlové prvky vytvárajú imidž vyspelých technológií. Veloster kombinuje jednoduchý, ikonický dizajn s robustnou konštrukciou.

“S Velosterom sme chceli skúsiť niečo úplne nové. Sme si vedomí, že generáciu Y, pre ktorú bol model prioritne navrhnutý, túži po radikálne odlišných nových produktoch. Ide skutočne o nové smerovanie,” vyhlásil Oh Suk-Geun, viceprezident spoločnosti Hyundai pre dizajn.

Veloster / HND-3

Dĺžka 4 100 mm
Šírka 1 790 mm
Výška 1 450 mm
Rázvor 2 600 mm
Pneumatiky 245/35 R 20
Motor FWD 2.0-litr DOHC Theta
štvorvalec s 5-stupňovým automatom

Úplne nový van H-1

Kompletne vynovený úžitkový automobil H-1 (kódové označenie TQ) so svojimi sofistikovanými líniami je vylepšenou verziou svojho predchodcu vo všetkých merateľných ohľadoch. Nová H-1, priestrannejšia a pohodlnejšia, by mala výrazne zvýšiť konkurencieschopnosť značky Huyndai v danom segmente.

Hyundai H-1 prichádza v podobe osobného i úžitkového vanu. Osobná verzia je k dispozícii v prevedeniach pre ôsmich, jedenástich alebo dvanástich pasažierov, zatiaľ čo úžitková verzia má dve, tri, päť a šesť sedadiel, ktoré ponúkajú vysoko univerzálne využitie.

Motor

Na všetkých trhoch okrem Južnej Kórey a krajín EÚ je nová H-1 poháňaná 2,5 litrovým preplňovaným turbodúchadlom s medzichladičom stlačeného vzduchu (4D56). Motor 3D56 spĺňa emisnú normu Euro-III a poskytuje výkon 100 koní a krútiaci moment 226Nm s dojazdom 9,4 km na liter paliva. Je v kombinácii s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou alebo voliteľnou 4-stupňovou automatickou prevodovkou.

Na trhoch Európskej únie a v Južnej Kórei bude nová H-1 vybavená motorom A 2.5 CRDi s turbodúchadlom s variabilnou geometriou rozvádzacích lopatiek s výkonom 170 koní a krútiacim momentom 393Nm. Tento motor spĺňa emisnú normu Euro-IV a je v kombinácii s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, ale k dispozícii je i 4- alebo 5-stupňová automatická prevodovka (podľa požiadaviek lokálneho trhu).

Pre trhy, kde sa vyžaduje benzínový motor, je v ponuke nový 2,4-litrový motor Theta s výkonom 170 koní a krútiacim momentom 224Nm. Dosahuje maximálnu rýchlosť 185km/h a zabezpečuje dojazd 7,1 km na liter paliva.

K hlavným exteriérovým inováciám patria pridané dvojité posuvné bočné dvere, dvojité zadné krídlové dvere (len pri úžitkových verziách), zväčšené kolesá a pneumatiky (205/70R15 › 215/70R16), záložný výstražný systém (len osobný van) a posuvné bočné okienko (len kombi verzia).

Úpravy v interiéri zahŕňajú umiestnenie radiacej páky do stredového pásu, čím bol umožnený nerušený pohyb medzi sedadlom vodiča a spolujazdca a pridanie skladovacej konzoly nad hlavou. Nová H-1 je vybavená elektricky ovládaným chrómovým spätným zrkadlom a novou strešnou ventiláciou pre vyšší tepelný komfort cestujúcich.

Nový model H-1 je vybavený 16-palcovými diskami predných kolies, ktoré zabezpečujú lepšie brzdné vlastnosti než 15-palcové disky. Rovnako bolo vďaka využitiu predného zavesenia MacPherson zlepšené ovládanie vozidla.

Začiatok výroby novej generácie Hyundai H-1 s dieselovým motorom je naplánovaný na august 2007, s benzínovým motorom na november 2007.

Veloster / HND-3

  Nový Hyundai H-1 Hyundai H-1 Ford Transit VW Transporter Benz Vito
Dĺžka 5 125 (+90) mm 5 035 mm 5 201 mm 5 290 mm 5 223 mm
Šírka 1 920 (+100) mm 1 820 mm 1 974 mm 1 904 mm 1 901 mm
Výška 1 930 (-40) mm 1 970 mm 1 992 mm 1 960 mm 1 902 mm
Rázvor 3 200 (+120) mm 3 080 mm 3 300 mm 3 400 mm 3 430 mm

Hyundai i30 kombi

Potom, čo spoločnosť Hyundai predstavila v svetovej premiére na nedávnom ženevskom autosalóne Hyundai i30 v prevedení 5-dverového hatchbacku, v Soule uviedla nový prírastok do „i“ rodiny – Hyundai i30 kombi. Táto novinka predstavuje návrat značky Huyndai do stále obľúbeného segmentu v Európe. Podobne ako tomu bolo u 5-dverového hatchbacku, i dizajn i30 kombi bol navrhnutý v Európskom dizajnérskom centre v Russelsheime, čo je zárukou európskeho vkusu.

Medzi premyslené dizajnové prvky patria projektorové svetlomety, USB port na pripojenie prenosných hudobných prehrávačov, inteligentný systém skladacích kľúčov pre pohodlný prístup do vozidla, vstavaný strešný nosič pre maximálne prepravné využitie a smerovky zabudované do bočných spätných zrkadiel.

i30 kombi (i30 hatchback)

Dĺžka 4 475 mm
Šírka 1 775 mm
Výška 1 530 mm
Rázvor 2 700 mm
Pneumatiky 205/55 R 16
Motor FWD 1,6l DOHC Gamma radený 4-valcový
1,6 litru U CRDi s variabilním geometrickým turbodmychadlem

QarmaQ: technologické vozidlo Hyundai

Značka Hyundai predstavila v premiére svoju technologickú novinku – štúdiu Hyundai QarmaQ – už na Autosalóne v Ženeve začiatkom marca. Koncept QarmaQ bol navrhnutý v Dizajnérskom a technickom centre Hyundai Motor Europe v nemeckom Russelsheime a vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou GE Plastics. Je nositeľom viac než 30 technológií, ktoré budú začlenené do jednotlivých nových modelov Hyundai, uvedených na trh v rokoch 2008 až 2014.

“QarmaQ demonštruje náš pozitívny prístup k inováciám v oblasti bezpečnosti a odhodlanie uvádzať na trh viac ekologicky šetrných technológií,” povedal Dr. Kwon Moon-Shik, viceprezident spoločnosti Hyundai Motor pre moderné technológie. “Rozhodli sme sa pre partnerstvo so spoločnosťou GE Plastics kvôli jej záväzku voči životnému prostrediu a širokému sortimentu inovatívnych materiálov a technického know-how. Technológie použité v štúdii QarmaQ poskytnú budúcim majiteľom Hyundai vozidlá s vyššou bezpečnosťou, ktoré budú šetrnejšie k životnému prostrediu a zabezpečia lepší zážitok z jazdy.”

QarmaQ je ľahší, silnejší a ekonomickejší než akékoľvek iné, v súčasnosti vyrábané CUV (Cross Utility Vehicle) vozidlo vo svojej triede. Ponúka i značné výhody recyklácie – pri montáži i demontáži vozidla. Ide o životaschopný a realistický pohľad na budúci potenciál osobnej automobilovej dopravy.

Bezpečnosť chodcov

Dôležitosť bezpečnosti chodcov narastá. V Európskej únii predstavujú jednu pätinu obetí smrteľných dopravných nehôd (7000 ľudí ročne) zrazení chodci. V husto osídlenej Kórei dosahuje toto číslo dokonca 39%. Bezpečnostný systém QarmaQ's Elastic Front™, ktorý zahŕňa celú prednú časť vozidla, je pravdepodobne prvým globálnym riešením bezpečnosti chodcov pre vozidlá CUV. Pod futuristickým dizajnom QarmaQ nájdeme tri plne integrované konštrukcie pre absorpciu energie. Systém Elastic Front™ bol vyvinutý tak, aby spĺňal kritériá EEVC WG17 Phase2, Euro NCAP a JNCA pri zrážke s chodcom. V súčasnosti prebiehajú testy pre konečné potvrdenie.

Štúdia Hyundai QarmaQ je výsledkom spojenia mimoriadnych odborných znalostí a konštruktérskej predvídavosti spoločností Hyundai a GE Plastics. QarmaQ je viac než dizajnérsky koncept – ilustruje, že ekologicky šetrné riešenia môžu byť elegantne integrované tak, aby sa zvýšila bezpečnosť i výkon vozidla.

Tlačová správa č. 9 zo dňa 20.4.2007

Ekologické a iné technológie

Na autosalóne v Soule boli vystavené hybridné elektronické vozidlo Sonata LPI, Tuscon na elektrické články a emisný systém Urea-SCR (Selective Catalytic Reduction) pre redukciu emisiu jemných častíc z naftových splodín, ktorý bol použitý pri 3,0-litrovom motore S pri modeli Veracruz. Rovnako bol verejnosti predstavený systém pre NOx a jemné častice, ktorý spĺňa veľmi prísne emisné normy Euro-6.

Značka Hyundai tiež prvýkrát predstavila svoj parkovací asistenčný systém (Parking Assist System), ktorý bude využitý v novom modeli v blízkej budúcnosti.

  • Tag : 2007, Tlačové správy