Hyundai Motor News

News

Hyundai predstavuje Sonatu šiestej generácie

03.08.2009

Ženeva

Hyundai Motor Co. na ženevskom autosalóne svetovej verejnosti predstavil významný facelift šiestej generácie modelu Hyundai Sonata, ktorý prináša výrazné zmeny v detailoch. Nová Sonata sa vracia do svetla reflektorov vďaka novému štýlu, vylepšeným jazdným vlastnostiam, vyššiemu výkonu a hospodárnosti prevádzky, zníženiu hluku a vibrácií a najmä vďaka jednému z najlepších interiérov vo svojej triede. Dôraz bol kladený i na zavesenie kolies a riadenie, čím vznikol automobil s „európskejšími“ jazdnými vlastnosťami a riadením. Atraktivita vozidla bola posilnená i exteriérovými zmenami, ktoré mu dodávajú kozmopolitnejší vzhľad. Zmeny v interiéri prinášajú výrazne pozitívne dojmy čo do ponímania kvality, pohodlia i vypracovania.

Z modelu Sonata, ktorý bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1988, vyrástol jeden z nejpredávanejších modelov vo svete a víťaz ocenení v prieskumoch spokojnosti zákazníkov americkej spoločnosti JD Power. Nový model ponúka benzínové motory Theta Series II s objemom 2.0 a 2.4 litra s technológiou DCVT (Dual Continuously Variable Valve Technology – technológia duálnych plynulo variabilných ventilov) a najnovšiu technológiu VIS (Variable Induction Systems – systémy variabilného sania). Vylepšenou dieselovou technológiou sa môže pochváliť i motor 2.0 CRDi.

Dizajn

Súčasná verzia Sonaty, ktorá uzrela svetlo sveta koncom roka 2005, priniesla so sebou nový štýl orientovaný na európskeho zákazníka. Dizajnéri zachovali jej čisté a príťažlivé línie a vylepšené detaily zvýšili jej príťažlivosť.

Nová predná maska priťahuje pozornosť o dvadsať centimetrov hlbším krytom chladiča, lemovaným chrómom. Výraznejší a viditeľnejší emblém Hyundai je zabudovaný nad štyrmi horizontálnymi chrómovanými pásikmi. Nové, o trinásť centimetrov hlbšie predné svetlomety s upravenými pozíciami svetiel Sonate dodávajú na atraktívnosti a evokujú najnovšie technológie. Široký predný spojler s novými hmlovkami bez orámovania zdôrazňuje šírku a stabilitu vozidla. Nové predné ochranné lišty sa zhodujú s postrannými ochrannými pásmi a prednému profilu vozidla dodávajú pocit sviežosti.

Pri bočnom pohľade športový vzhľad podčiarkujú nové zliatinové disky, šestnásťpalcové verzie v konštrukcii bez okraja ráfika a s malým rozšírením podbehu kolesa, madlá dverí v telovej farbe a nová tenká ochranná lišta.

Toto športové vyžarovanie je v zadnej časti vozidla podporené užšími ochrannými pásikmi spolu s novou charakteristickou linkou, zadnými svetlami, integrovanými bezpečnostnými senzormi a prepracovanejším spracovaním zadného nárazníka.

Interiér

Výrazné kvalitatívne zmeny v interiéri mu zabezpečili štatút úplne nového modelu. Dizajnéri venovali veľkú pozornosť zvýšeniu kvality materiálov bez toho, aby došlo ku kompromisom v priestrannosti a vzdušnosti predchádzajúcej verzie Sonaty.

Inovácie zahŕňajú zmenu prístrojovej dosky s čiernymi okrajmi a bielym LED podsvietením, ktoré prispieva k lepšej viditeľnosti. Centrálny ovládací panel a ovládače sú prvýkrát podsvietené modrou farbou. Sonata ponúka rozšírenú a vyššie umiestnenú obrazovku LED a kontrolný panel umiestnený v stredovej konzole. Ovládanie kúrenia bolo prepracované, Sonata prináša dvojfázový systém ohrievania sedadiel. Nové riešenie prístrojovej dosky je doplnené hornými prieduchmi ventilácie a priestorom až na desať CD v strede panela.

K pohodliu prispievajú prepracované prepínače umiestnené v dverách vozidla, ako i páky na úpravu polohy sedadiel, ktoré boli premiestnené v snahe vyhnúť sa stretu s bezpečnostnými pásmi. Taktiež tri nové drevené povrchy okrášľujú interiér v čiernom, dvojtónovom béžovom alebo dvojtónovom sivom vyhotovení. Vodičovo pohodlie narástlo i vďaka držiaku na fľašu v podlahe a premiestnením páky ručnej brzdy.

Audio systém s MP3 a CD (s meničom na 6 CD) je zabudovaný v stredovej konzole. Lakťová opierka v strede ponúka priestranný odkladací priestor a pomocný vstup USB, kde možno pripojiť iPod alebo osobný MP3 prehrávač. K dispozícii je tiež 12V zásuvka.

Zavesenie kolies, kvalita jazdy, hluk a vibrácie

Súčasná verzia Sonaty predstavila patentovaný systém zavesenia kolies s aktívnym ovládaním geometrie. Tento systém aktívne využíva mechanickú silu zo zavesenia k optimalizácii výhod predného zavesenia s dvojitým priečnym trojuholníkovým ramenom a viacprvkové zadné zavesenie s torznou tyčou a nezávislou vinutou pružinou. V princípe bol tento systém zachovaný, i keď došlo k jeho výraznému preladeniu. Jazdné vlastnosti boli vylepšené vďaka vyladeniu tlmičov, pružín a stabilizátorov, čím došlo k zníženiu už i tak nízkej hladiny hluku a vibrácií.

Koeficient riadenia bol zmenený z 3,28 na 3,01 otočky od zámku k zámku, čo malo za následok dynamický nárast pocitu kontroly nad vozidlom.

Čo sa týka hluku a vibrácií, ich zníženie bolo dosiahnuté prepracovaním potrubia dodávajúceho palivo a spevnením výztuh motora. Toto opatrenie znížilo vysokofrekvenčný hluk a hluk paliva. Konštrukcia riadenia bola tiež vylepšená spolu so zväčšením tlmiča výfuku, čo výrazne obmedzilo hluk vozidla v kľudovom režime.

Pohonná jednotka

Motoricky nová Sonata ťaží z predstavenia nových benzínových motorov Series II Theta. Obidva štvorvalcové motory s objemom 2.0 a 2.4 litra ponúkajú najnovšie technológie VIS a technológiu DVVT (Double Variable Valve Timing- dvojité variabilné časovanie ventilov), ktorá je aktívna na prívodných i výfukových ventiloch. Výsledkom je nárast výkonu o 20 koní zo 144 na 164 pri motore 2.0l a 9 koní zo 165 na 174 pri motore 2.4l. Nový 3,3 litrový motor V6 Theta ťaží z novej priamejšej línie sania. Tá vylepšila výkon z 233 koní na 250. Motor 3,3l je v kombinácii s päťstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá je k dispozícii i pri motore 2.4 Theta.

Sonata je, samozrejme, naďalej v ponuke i s dieselovým motorom 2.0CRDi. Vylepšený prenos teplých výfukových plynov bol dosiahnutý pridaním rozdeľovacej steny vo výfukovom kanáli. Výsledkom je zisk 4 koní zo 146 na 150. Európska verzia prichádza so šesťstupňovou manuálnou a štvorstupňovou automatickou prevodovkou.

Bezpečnosť

Ako je to pri všetkých vozidlách Hyundai, počítačom navrhnutá štruktúra vozidla s posilnenými stenami, stĺpikmi a zosilnenou postrannou ochranou poskytuje základ pre pevný rám vozidla. Deformačné zóny a odvodové cesty sily nárazu boli optimalizované vďaka presnému a intenzívnemu testovaniu. Štandardné zložky pasívnej bezpečnosti obsahujú predné, bočné airbagy, ako i predné a zadné okenné airbagy chrániace hlavu, aktívne opierky hlavy a trojbodové bezpečnostné pásy s predpínačmi a obmedzovačom sily. Aktívne bezpečnostné opatrenia obsahujú voliteľný program elektronickej stability ESP s kontrolou trakcie a posilňovačom bŕzd. Štandardom je štvorkanálový ABS s EBD.

Komfort

Čo sa týka prvkov zvyšujúcich pohodlie a vybavenie interiéru, Hyundai má len málo súperov. Novinky v novej Sonate zahŕňajú dvojfázový systém ohrievania sedadiel a USB vstup, ale zachované zostalo i to najlepšie z predchádzajúcej Sonaty - veľký odkladací priestor v predných i zadných dverách, držiaky na nápoje a na okuliare, odkladacie priestory, ktoré sa nachádzajú presne tam, kde ich vodič a spolujazdec očakávajú. Ovládanie audia je inštinktívne, ostatné štandardné a voliteľné prvky obsahujú nastaviteľné riadenie, centrálne zamykanie vozidla, tempomat, automatické otváranie okna na vodičovej strane s ochranou proti zaseknutiu, plne automatickú klimatizáciu, systém kvality ovzdušia, ostrekovače skiel s tromi tryskami či odmrazovač predného skla.

Nová Sonata príde na slovenský trh v máji tohto roka. Pri jej uvedení budú špecifikované motorizácie, výbavy a ceny pre SR.

  • Tag : 2008, Tlačové správy