Hyundai Motor News

News

Luxusný športový sedan Hyundai Genesis

03.08.2009
  • Hyundai Genesis otvára novú éru v histórii firmy Hyundai
  • Prináša luxus, skvelý výkon, nové technológie a kvalitu

Soul, Južná Kórea

Hyundai Motor Co. premiérou luxusného športového sedanu Genesis otvára úplne novú éru vo svojej histórii. K jeho predstaveniu došlo na slávnostnom ceremoniáli v Soule a v týchto dňoch ho môžeme vidieť na medzinárodnom autosalóne v americkom Detroite. Genesis predstavuje autoritatívnu a sofistikovanú súčasnosť, a to hlavne vďaka modernému, až umeleckému exteriérovému dizajnu a charakteristickým čistým líniám. Genesis bol v štádiu vývoja štyri roky pod kódovým označením BH a jeho vývoj predstavuje investíciu 500 miliárd kórejských wonov (približne 600 miliónov USD).

"Genesis je pýchou technológie Hyundai a symbolizuje naše odhodlanie vstúpiť do vysoko konkurenčnej arény luxusných vozidiel, ktorej v súčasnosti vládnu Európania. Genesis upevní našu pozíciu lídra kórejského automobilového priemyslu a vydláždi cestu pre náš postup na svetové trhy,“ povedal predseda a generálny riaditeľ Hyundai Chung Mong-Koo.

Vývojársky tím si vzal za vzor v prípade projektu Genesis vozidlá, ako je Mercedes triedy E, BMW 5 a Lexus GS a navrhol model s pohonom zadných kolies. Genesis ponúka rozdelenie váhy medzi prednú a zadnú časť vozidla v skoro ideálnom pomere 53:47, čo sľubuje optimálnu dynamiku jazdných vlastností.


NOVÁTORSKÝ SPOSOB VÝROBY KAROSÉRIE

Produkcia modelu Genesis je sústredená v novo vybudovanom závode v juhokórejskom meste Ulsan s množstvom inovácií vo výrobe. Jeden z najnovších prvkov predstavuje použitie adhézneho zlepovania, ktorá sa používa namiesto tradičného zvárania. Duálne použitie spojovacieho procesu (zlepovanie a zváranie) pomáha k dosiahnutiu väčšej pevnosti karosérie ako je možné pri použití len jednej techniky.

V minulosti sa automobily vyrábali pomocou bodových zvarov, ale oceľová karoséria modelu Genesis sa tejto tradície nedrží. Dôležité medzery sú spojené použitím adhézneho povlaku, ktorý vytvára veľmi pevný chemický zvar. Toto spojenie je potom doplnené tradičnými bodovými zvarmi a automobil tak dosahuje nevídanú kvalitu spojov a pevnosti karosérie.

Karoséria modelu Genesis je pôsobivým dokladom technickej vyspelosti. Ponúka o 12 – 14% vyššiu dynamickú torznú tuhosť ako BMW 5 či Mercedes-Benz E. Pôsobivejší je fakt, že Genesis dosahuje túto vyššiu pevnosť s nižšou váhou surovej karosérie ako ponúka konkurencia. Tuhosť karosérie umožnila návrhárom podvozku vyriešiť dva vzájomne sa vylučujúce ciele: na jednej strane udržať precíznu schopnosť riadenia a skvelé ovládanie vozidla a na druhej strane priniesť tichšiu a komfortnejšiu jazdu.


POHONNÁ JEDNOTKA

Genesis ponúka výber z dvoch motorov: 3,3 litrový motor Lambda V6 (262k) a väčší súrodenec V6 s objemom 3,8 litra (290 k). Ešte v tomto roku predstaví Hyundai nový 4,6-litrový motor Tao V8.

Aby rozšířil silový rozsah, motor Lambda V6 používa na sacích a výfukových vačkových hriadeľoch technológiu CVVT (plynulé variabilné časovanie ventilov) a systém s variabilnou dĺžkou sacieho potrubia (VIS), ktorý pomáha valcom efektívne dýchať pri nízkych a vysokých otáčkach. Lepšie dýchanie valcov prispieva k lepšej akcelerácii a efektívnejšiemu využtiu paliva. Oba motory V6 sú vyrobené z odľahčenej hliníkovej zliatiny a rozvodové reťaze nevyžadujú žiadnu pravidelnú údržbu. I cez svoj skvelý výkon sú všetky motory modelu Genesis šetrné k životnému prostrediu a dosahujú úroveň certifikácie pre vozidlá s veľmi nízkymi emisiami (Ultra Low Emission Vehicle -ULEV).


VYSPELÉ ŠESŤSTUPŇOVÉ PREVODOVKY

Model Genesis s pohonom zadných kolies ponúka automatickú 6-stupňovú prevodovku Aisin SHIFTRONIC, ktorá obsahuje i menič momentu s uzamknutím rýchlobehu, ktorý pomáha regulovať spotrebu pri jazde na diaľnici. Prevodovka poskytuje jemné radenie, ktoré vyhovuje charakteristike motora. Šiesty stupeň sa dá použiť pre tichú a efektívnu jazdu na diaľnici. Vodič využije vlastnosť SHIFTRONIC® tak, že nasmeruje radiacu páku do zvláštnej drážky. Posúvanie radiacej páky dopredu či dozadu posunie prevodovku sekvenčne hore alebo dolu, čím sa získava lepšia kontrola nad riadením. LCD displej na prístrojovom paneli jasne ukazuje, aký stupeň je práve zaradený.

 


VYŠŠIA BEZPEČNOSŤ VĎAKA NOVÝM TECHNOLÓGIÁM

Vďaka dôrazu firmy Hyundai na najnovšie bezpečnostné technológie sa Genesis môže pochváliť svetovými prvkami aktívnej i pasívnej bezpečnosti, čím pomáha predchádzať nehodám a maximalizovať ochranu pasažierov v prípade nehody. Genesis pokračuje v tradícii spololočnosti Hyundai štandardizovať kľúčové technológie, ktoré prispievajú k ochrane života, akými sú elektronický systém kontroly stability (Electronic Stability Control - ESC), osem airbagov a aktívne elektronické opierky hlavy.

Séria ôsmich airbagov v modeli Genesis sa skladá z vyspelých predných duálnych airbagov, predných a zadných airbagov chrániacich proti bočnému nárazu (zabudované v sedačkách) a postranných airbagov zabudovaných v streche vozidla.

Systém aktívnych elektronických opierok hlavy bude mať v modeli Genesis svoju premiéru. Hyundai je prvou bežnou automobilovou značkou, ktorá ponúka toto zdokonalenie mechanických aktívnych opierok hlavy. Doteraz bolo možné takéto elektronické systémy nájsť vo vybraných modeloch Mercedes-Benz, BMW a Lexus. Aktívne opierky hlavy boli schválené americkým Inštitútom pre bezpečnosť na diaľniciach ako prevencia úrazov krčnej chrbtice pri nehodách.

Genesis sa môže pochváliť ôsmimi ultrazvukovými senzormi, ktoré sa nachádzajú na predných a zadných nárazníkoch. Parkovacie senzory spoločne so zadnou kamerou pomáhajú zistiť, ako ďaleko sa od vozidla nachádzajú rôzne objekty. Vzdialenosť sa ukazuje na obrazovke v prístrojovej doske a vodič je upozorňovaný i zvukovým signálom.

Systém kontroly jazdy (Smart Cruise Control) s pomocou radaru pomáha upraviť rýchlosť vozidla tak, aby si udržalo vzdialenosť od vozidla idúceho pred ním v rovnakom jazdnom pruhu.

Genesis je vybavený diskovými brzdami riadenými systémom distribúcie brzdnej sily EBD (Brake Assist and Electronic Brake Distribution). Predné 12,6-palcové kotúče majú plávajúce strmene s jedným piestom a zadné brzdy modelov V6 obsahujú 12,4-palcové kotúče s jedným piestom.

hore ↑

NOVÁTORSKÉ A SOFISTIKOVANÉ ŠPORTOVÉ ZAVESENIE KOLIES

Genesis ponúka jedno z najsofistikovanejších zavesení kolies. Predné päťprvkové zavesenie poskytuje horné a spodné držiaky, ktoré spájajú predné kolesá s podvozkom. Toto usporiadanie vytvára virtuálnu os zvislého čapu, ktorá výrazne redukuje nechcené nárazy kolies prenášané do volantu a zlepšuje reakciu. 5-prvkové zavesenie zadných kolies je rovnako sofistikované a dáva priestor precíznej geometrii zavesenia, ktorá umožňuje skvelú jazdu a ovládanie vozidla. Možnosti nového zavesenia sa zvyšujú pomocou tlmičov so selektívnou amplitúdou (Amplitude Selective Dampers -ASD), ktoré umožňujú flexibilitu nastavenia pri menšom posune tlmičov. Technológia ASD, ktorá sa používa vo firmách Lexus, BMW a Mercedes-Benz, optimalizuje kontakt s vozovkou, zvyšuje komfort jazdy a riadenia bez obmedzenia ovládateľnosti vozidla.

hore ↑

VYLEPŠENÁ TECHNOLÓGIA SVETIEL

Genesis prichádza s xenónovými svetlami s veľkou intenzitou výboja (HID). Medzi výhody svetiel HID patrí väčšia osvetlovacia sila, osvetlenia denného typu a znížená spotreba energie. Svetlomety ponúkajú funkciu automatického vyvažovania, ktorá udržuje výšku svetiel bez ohľadu na to, ako je vozidlo zaťažené. Predné svetlomety sa tiež automaticky otáčajú, čo umožňuje lepší periférny výhľad pri zatáčaní.

Genesis prináša i ďalšie novinky:

  • Informačný systém vodiča, ktorý obsahuje pevný disk s kapacitou 30GB a multimediálny ovládací panel so stálou kontrolou nad navigáciou, audio systémom (CD/DVD/MP3 osobné prehrávače ako napr. i-Pod), mobilným telefónom s pripojením Bluetooth, či mobilnou televíziou DMB. Všetky funkcie informačného systému sa dajú aktualizovať a vodič tak má rýchly prístup k novým službám a najnovším vylepšeniam.
  • Prvotriedny audio systém Lexicon® so 17 reproduktormi a 12-kanálovým zosilovačom s výkonom 528W s technológiou LOGIC 7®. Tento typ audiosystému Lexicon® nájdu vodiči len vo vozidlách Rolls Royce Phantom a Hyundai Genesis.
  • Elektronická parkovacia brzda: stačí stisnúť tlačidlo a dôjde k aktivácii alebo vypnutiu parkovacej brzdy
  • Automatické brzdy, ktoré nevyžadujú po vodičovi, aby držal nohu na brzde pri zastavení. Brzdy sa automaticky uvoľnia po zošliapnutí plynového pedálu
  • Systém Smart Cruise Control používa radarové vlny k udržaniu bezpečnej vzdialenosti
  • Technológia inteligentného kľúča (Smart Key) obsahuje senzor priblíženia kľúča a umožňuje vodičovi naštartovať alebo vypnúť motor jednoduchých stlačením tlačidla
  • Najmodernejšie elektronické zavesenie Sachs zvyšuje alebo znižuje výšku vozidla a optimalizuje tak aerodynamiku a zlepšuje priľnavosť vozidla k vozovke pri vyšších rýchlostiach

Záruka na model Genesis bude zahŕňať trojročnú celkovú záruku (60 tisíc kilometrov) a 5-ročnú záruku na pohonnú jednotku (100 tisíc kilometrov). Majitelia modelu Genesis sa stávajú členmi klubu Genesis Purple Club, ktorý má ambíciu zvýšiť laťku ponuke luxusných programov starostlivosti o zákazníka.

Predajný cieľ modelu Genesis pre tento rok bol stanovený na 35 tisíc vozidiel na kórejskom trhu a 20 tisíc vozidiel na exportných trhoch. Tie zahŕňajú Severnú Ameriku, Čínu a Blízky Východ. Ďalší rok chce výrobca predať 80 tisíc kusov modelu Genesis, pričom 45 tisíc by malo byť určených na export. Genesis budú môcť záujemcovia vidieť na severoamerických autosalónoch do konca júna a v Číne by mal byť predstavený v druhej polovici roka.


Typ BH330 BH380
Celková dĺžka (mm) 4 975
Celková šírka (mm) 1 890
Celková výška (mm) 1 480
Rázvor (mm) 2 935
Rozchod Predný 1 619 1 604
Zadný 1 635 1 620
Previs Predný 875
Zadní 1 165
Priestor na nohy Predný 1 125
Zadný 980
Priestor na hlavu Predný 1 025
Zadný 965
Priestor na ramená Predný 1 480
Zadný 1 470
Motor Typ Celohliníkový Lambda V6
Objem (cc) 3 342 3 778
Max. výkon (k/ot. min.) 262/6 200 290/6 200
Max. krútiaci moment (kg m /ot. min.) 32,2/4 500 36.5/4 500
Váha (kg) 1 715 1 737
Spotreba paliva (l/100 km) 10,0 10,4
Podvozok Predná náprava Typ Multi-link (5-ramenný)
Zadná náprava Typ Multi-link (5-ramenný)
Batožinový priestor (l) 450
Palivová nádrž (l) 73
Pneumatiky 225/55R/17 235/50R/18
Minimálny polomer otáčania (m) 5,47
  • Tag : 2008, Tlačové správy