Hyundai Motor News

News

Nový Hyundai i10

03.08.2009

Tlačová správa č. 10 zo dňa 25.4.2008

  • kompaktné vonkajšie rozmery s jedným z najlepších interiérov vo svojej triede
  • maximálne pohodlie pre vodiča a pasažierov
  • 3 moderné a úsporné motory (2 benzínové a 1 dieselový)
  • Hyundai i10 – Auto roka 2008 v Indii
  • Najlepšie výsledky v štúdii zostatkovej hodnoty spoločnosti EurotaxGlass’s International

i10 – nový vstup do i-sveta Hyundai

Rovnako ako v iných kategóriách, tak i v segmente najmenších vozidiel šiel vývoj v posledných rokoch poriadne dopredu. Zákazníci od minivozidiel už neočakávajú len kompaktné rozmery a nízku cenu, ale požadujú dostatočný komfort, bezpečnosť a príkladné jazdné vlastnosti. Na tento trend veľmi úspešne zareagovala automobilka Hyundai s novým Hyundai i10, ktorý v modelovej palete nahradí doterajšieho zástupcu A segmentu Hyundai Atos.

Nový Hyundai i10 predstavuje ďalší prírastok do rodiny „i“ a v produktovom portfóliu firmy Hyundai bude zastávať dôležité miesto. Hyundai i10 by mal priniesť zvýšenie predajov a trhového podielu v Európe a bude súčasne novým vstupným modelom do i-sveta Hyundai. i10 ponúka dva nové motory, automatickú prevodovku, viacúčelové usporiadanie interiéru, vynikajúcu úroveň výbavy a príťažlivý dizajn. Charakterizuje ho elegantný, moderný a dynamický exteriér, ktorý dopĺňa príjemný, vyvážený interiér. Rovnako ako tomu bolo pri i30, konštruktér sa zameral prioritne na vkus európskych zákazníkov.

Vyspelý automobil s elegantným dizajnom

Kompaktný Hyundai i10 sa bude rovnako ako jeho predchodca Atos vyrábať v Indii, avšak v úplne novom závode. Mimochodom v tejto ľudnatej krajine sa nový Hyundai i10 stal jednoznačným víťazom prestížnej ankety „Auto roka 2008“. Z výrobných pásov bude schádzať vyspelý automobil s elegantným dizajnom a sofistikovanou technikou, ktorá spĺňa požiadavky širokého spektra zákazníkov. Dizajnéri Hyundai štylisticky nadviazali na model i30 a ďalej rozvíjajú dizajn nových modelov Hyundai. Najvýraznejšie to možno vidieť na prednej maske s chrómovou lištou a vsadeným veľkým logom Hyundai uprostred. V spojení s predĺženými svetlometmi a veľkým nasávacím otvorom v jednoliatom nárazníku pôsobí i10 sviežo a dynamicky. Zaujímavý je i bočný pohľad so stúpajúcou líniou spodnej hrany okien. Z profilu tiež vyniknú kompaktné rozmery karosérie (dĺžka 3565 mm, šírka 1595 mm, výška 1540 mm) s malými prevismi, čo umožňuje čo najlepšie využitie vnútorného priestoru. Na zadnej časti vozidla sa vyníma reprezentatívne logo v strede piatych dverí s funkciou otvárania.

Interiér v novom štýle

i10 je typické mestské autíčko určené piatim dospelým cestujúcim, ktoré vďaka veľkému rázvoru (2380 mm) poskytuje dostatok miesta i na zadných sedadlách. Variabilitu interiéru rezprezentujú zadné sklopné sedadlá, delené v pomere 40:60, vďaka ktorým možno zväčšiť objem batožinového priestoru zo základných 225 litrov na 910 litrov, pričom v zadnej časti vznikne rovná úložná plocha – najväčší batožinový priestor vo svojej triede. Doširoka sa otvárajúce veľké dvere s úchytmi umožňujú ľahký prístup a vďaka veľmi konkurencieschopnému priestoru pre hlavu, nohy i ramená je i10 ešte pohodlnejšia.

Samostatnú kapitolu predstavuje štylistické poňatie interiéru. Oválna línia palubnej dosky pôsobí príjemne, pochvalu si zaslúžia použité materiály a spracovanie. Všetky ovládače sú ergonomicky rozmiestnené a prehľadnosťou sa vyznačuje i prístrojový panel s veľkým rýchlomerom uprostred. Spestriť a zútulniť interiér majú za úlohu farebné panely (červené alebo modré), umiestnené v spodnej časti palubnej dosky a vo výplní dverí, ktoré korešpondujú s farbou čalúnenia sedadiel (v ponuke za príplatok). Vo verzii Style je dokonca povrch prístrojovej dosky pokrytý kovodekorom.

Hyundai neustále hľadá čo najpohodlnejšie sedadlá. Pre i10 vyvinuli návrhári nový, účinnejší mechanizmus sedadiel pre maximálnu oporu a pohodlie. S novou konštrukciou vyzerajú sedadlá i10 štýlovo, pôsobia stabilne a umocňujú pohodlie vodiča i spolujazdca.

Dynamické a úsporné motory

Pod kapotou najmenšieho zástupcu rodiny vozidiel Hyundai sa objavia 3 moderné úsporné motory:

  • vylepšený Epsilon 1.1l SOHC (49kW)
  • úplne nový Kappa 1.2l DOHC (55 kW) – bude k dispozícii od septembra 2008
  • dieselový 1.1l DOHC (55kW) s premenlivou geometriou lopatiek

Všetky motory spĺňajú či predčia platné emisné limity a dva z nich obsahujú štvorventilovú technológiu DOHC pre vyššiu hospodárnosť paliva. Pri celkovej spotrebe 4,3 litra paliva na 100 km a s ňou súvisiacimi emisiami len 114 g CO2/km je motor CRDi jedným z najlepších vo svojej triede. Všetky motory sú k dispozícii s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, automatická prevodovka predstavuje alternatívu pri benzínových verziách.

Istý pri priamej jazde i v zákrutách

Výrazný posun oproti svojmu predchodcovi prináša i10 i v oblasti jazdných vlastností.Nová predná náprava McPherson s pomocným rámom a priečnym stabilizátorom a zadná spriahnutá náprava s torznou priečkou zaisťujú vozidlu istejšie správanie nielen v priamom smere, ale i v zákrutách. Hyundai i10 sa správa príjemne a pokojne nielen pri vysokých rýchlostiach na diaľnici, ale i na kľukatých cestách. Vyzdvihnúť treba i vyvážené nastavenie odpruženia, ktoré síce uprednosťňuje komfort jazdy a tlmenie nerovností, ale ponechalo si i dostatočnú tuhosť. O bezpečné spomalenie sa teraz starajú kotúčové brzdy s ABS na všetkých kolesách, pričom predné disponujú vnútorným chladením. V mestskej prevádzke vodiči ocenia polomer otáčania 4,75 metra.

Bezpečnosť

Vývojári mysleli i na bezpečnosť a ich cieľom bolo dosiahnuť štyri hviezdičky v hodnotení Euro NCAP. Tak ako každé vozidlo Hyundai, sa aj i10 vyznačuje veľmi pevnou bezpečnostnou štruktúrou. Vysoká bezpečnosť bola dosiahnutá použitím ocelí s určenou pevnosťou pre diely vytvárajúce bezpečnostnú klietku karosérie a využitím plnej počítačovej podpory pri jej návrhu i mnohých testoch. bezpečnosti v prípade nárazu poskytuje i10 plne integrovaný systém pasívnej bezpečnosti. Predné a bočné airbagy majú za cieľ zredukovať možnosť zranenia pasažiera na minimum. V prípade nárazu sa dvere auta automaticky odomknú, čo je štandardnáfunkcia pri systéme centrálneho zamykania dverí.

Tri stupne výbavy

Hyundai i10 sa bude na slovenskom trhu predávať s tromi stupňami výbav. Už v základnej verzii Classic za 249 900 Sk s DPH zákazníci nájduposilňovač riadenia, centrálne zamykanie, ABS s EBD, dva airbagy, výškovo nastaviteľný volant alebo integrovaný audiosystém s CD prehrávačom s možnosťou externého pripojenia MP3 prehrávača alebo i-Podu a šesticu reproduktorov. Vyššia verzia Comfort ponúka naviac výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, nárazníky, spätné zrkadlá a kľučky vo farbe karosérie, elektricky ovládané predné okná a chrómovú masku chladiča. Najvyššia výbava Style obsahuje naviac 2 bočné airbagy, predné hmlovky, manuálnu klimatizáciu, elektricky ovládané zadné okná a spätné zrkadlá, diaľkové centrálne zamykanie, odkladací priestor pod sedadlom spolujazdca či kovodekor prístrojovej dosky.

Novým vylepšením je i šetrič batérie, ktorý zabráni jej vybitiu, a to i v prípade ponechania rozsvietených svetiel. Táto funkcia batériu automaticky odpojí a minimalizuje straty.

Hyundai i10 je určený zákazníkom, ktorí hľadajú cenovo dostupné všestranné vozidlo s veľkým vnútorným priestorom, avšak s malými vonkajšími rozmermi, jednoduchým ovládaním a parkovaním, obzvlášť v mestách. Mal by pritiahnuť i veľké množstve predstaviteliek nežnejšieho pohlavia, očakáva sa ich podiel až 60%, čo by predstavovalo najviac zo všetkých modelov Hyundai.

Hyundai i10 zodpovedá celému radu nákupných kritérií, čo do ceny, vnútorného priestoru, variability, výšky sedadla vodiča, veľkosti či ovládateľnosti. Má ambície profitovať i z dobrej povesti Hyundai z hľadiska kvality a spoľahlivosti, vrátane skvelých výkonnostných, ovládacích a jazdných vlastností.

Najlepší výsledok v štúdii zostatkovej hodnoty spoločnosti EurotaxGlass’s International

Pre zákazníkov môže byť veľkým pozitívom i fakt, že nový Hyundai i10 dosiahol v štúdii zostatkovej hodnoty švajčiarkskej spoločnosti EurotaxGlass’s Market Intelligence Unit vynikajúce výsledky. Tie ukazujú, že model i10 má dostatočný potenciál poraziť väčšinu svojich konkurentov v čase, keď sa bude predávať ako jazdené vozidlo.

  • Tag : 2008, Tlačové správy