Hyundai Motor News

News

Hyundai Shell World Rally Team vybojoval šieste miesto pri svojom debute na Rallye Australia

17.09.2014

• Hyundai Shell World Rally Team doviedol na svojej prvej Rallye Australia všetky tri automobily Hyundai i20 WRC do cieľa v prvej desiatke a nazbieral pri tom cenné skúsenosti
• Hayden Paddon sa posledný deň súťaže zapojil do tesného súboja o šieste miesto a v predposlednej rýchlostnej skúške ho obhájil, čím dosiahol svoj doteraz najlepší výsledok vo WRC
• Thierry Neuville tvrdo bojoval a vďaka dobrým časom v záverečných skúškach obsadil siedme miesto. Austrálčan Chris Atkinson dokončil svoju domovskú súťaž na desiatom mieste.

Hyundai Shell World Rally Team cez uplynulý víkend dosiahol svoj strategický cieľ na Rallye Australia, keď všetky tri automobily Hyundai i20 WRC ukončili podujatie s 20 etapami a došli do cieľa v prvej desiatke.

Pri svojej prvej ceste na Rallye Australia tím pracoval veľmi dobre so zámerom doviesť všetky tri automobily do cieľa a absolvoval pozitívny a bezproblémový posledný deň. Hayden Paddon (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20, spolujazdec John Kennard) sa umiestnil najlepšie na šiestom mieste v celkovej klasifikácii. Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7, spolujazdec Nicolas Gilsoul) došiel do cieľa súťaže na siedmom mieste a lokálny matador Chris Atkinson (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8, spolujazdec Stéphane Prévot) uzatvoril prvú desiatku.

Paddon sa zapojil do napínavého zápasu o šieste miesto. Posádka automobilu so štartovným číslom 20 sa prebojovala na šieste miesto v predposlednej rýchlostnej skúške (Bucca II, 10,83 km) po problémoch, ktoré mal nórsky pilot Mads Østberg so svojim Citroënom DS3 WRC, no odstup medzi obidvoma pilotmi bol počas celej súťaže otázkou sekúnd. Pre novozélandskú posádku predstavuje šieste miesto v celkovej klasifikácii pozitívny pokrok v šampionáte WRC a súčasne doteraz najlepší výsledok.

Hayden Paddon povedal: “Som s našim výkonom a celkovým umiestnením na šiestom mieste tento víkend spokojný. Počas súťaže sme urobili na našom automobile niekoľko dobrých modifikácií a mohli sme zaevidovať skutočné zlepšenia. Boj o šieste miesto bol napínavý; nestáva sa často aby bolo potrebné ešte v nedeľu zviesť taký súboj. Celkovo sme boli tento víkend výrazne konkurencieschopní a od našej ostatnej súťaže vo Fínsku sme urobili významný krok vpred, čo je veľmi dôležité.”

Neuville udržiaval vysoké tempo aby dokončil súťaž na siedmom mieste a v nedeľu dosiahol niekoľko dobrých časov v rýchlostných skúškach, napríklad v predposlednej skúške číslo 19 bol tretí. Po veľkej strate času v piatok v dôsledku poškodenia závesu kolesa belgická posádka podala adekvátny výkon.

Thierry Neuville povedal: “ Mali sme veľmi dobrý záverečný deň. Nebol dôvod bojovať s plným nasadením, preto sme sa sústredili na jazdu ako takú a medzi rýchlostnými skúškami sme uskutočnili niekoľko zmien vo vyladení vozidla aby sme ho ďalej zlepšili a otestovali. Bola to prvá cesta nášho tímu do Austrálie a pri súťaži sme získali cenné skúsenosti. Je škoda, že sme v piatok stratili čas kvôli poškodeniu závesu kolesa, keď sme v piatej etape narazili na kameň, ale inak sme tento víkend podali dobrý výkon.”

Austrálčan Chris Atkinson dokončil svoju domovskú súťaž a zároveň svoje druhé podujatie v sezóne WRC vo farbách tímu Hyundai Shell World Rally Team po náročnej súťaži na desiatom mieste. Jeho počiatočné problémy pri hľadaní správneho rytmu viedli k skorému štartu, čo ďalej negatívne ovplyvnilo dosiahnutý výsledok. Napriek tomu pomohol tímu otestovať výkon automobilu Hyundai i20 WRC na austrálskom štrkovom povrchu, čo je veľmi dôležité pre budúcu sezónu.

Chris Atkinson povedal: “Jazdil som pokojne a auto išlo perfektne. Neboli sme v pozícii, v ktorej by sme museli bojovať o umiestnenie, preto bolo pre nás dôležité doviesť auto do cieľa aby tím mohol zozbierať maximum informácií. Nedeľné etapy boli v dobrom stave a diváci boli fenomenálni. Nebol to najľahší víkend, pretože som spočiatku mal problém nájsť správny rytmus a to malo vplyv na ďalšie dni, keď som bol prvý na trati. To ovplyvnilo našu rýchlosť a preto sme sa sústredili hlavne na dokončenie súťaže. Je dobre, že sa nám podarilo doviesť do cieľa všetky tri autá v prvej desiatke.”

Súťaž uplynulý víkend bola prvou cestou tímu do špecifického terénu Austrálie, preto bolo jeho hlavnou úlohou získanie cenných skúseností pre prípravu na budúcu sezónu. Napriek tomu bola súťaž dramatická, najmä záverečných šesť rýchlostných skúšok poskytlo austrálskym fanúšikom veľa napínavých scén. Mladý Hyundai Shell World Rally Team si odnáša zo súťaže veľa pozitívnych poznatkov.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: “Najprv chcem poblahoželať Haydenovi za dosiahnutie šiesteho miesta, čo je jeho doteraz najlepší výsledok vo WRC. Od začiatku jazdil veľmi zrelo a bezchybne a bol to napínavý súboj. Po Rallye Deutschland sme vedeli, že do Austrálie musíme zredukovať naše očakávania a preto som spokojný, že všetky tri autá skončili v prvej desiatke. Hyundai i20 WRC ešte nikdy neštartoval na súťaži na austrálskej pôde preto to bol pre nás veľmi cenný víkend z hľadiska prípravy na budúcu sezónu. Všetci traja piloti nám umožnili získať veľa poznatkov o aute v týchto extrémnych podmienkach a v priebehu troch dní sme mohli realizovať výrazné vylepšenia. Nesmieme zabúdať, že je to pre nás rok učenia v ktorom nastupujeme proti niekoľkým silným, skúseným konkurentom. V tejto súvislosti chcem poblahoželať tímu Volkswagen Motorsport k získaniu zvlášť zaslúženého titulu majstra sveta v hodnotení značiek, korunovanému prvými troma miestami v Austrálii.”