Hyundai Motor News

News

Hyundai Shell World Rally Team dosiahol historický finiš 1-2 na Rallye Deutschland

25.08.2014

• Hyundai Shell World Rally Team včera dosiahol historické víťazstvo na svojom deviatom podujatí v šampionáte FIA World Rally Championship (WRC), keď na Rallye Deutschland obsadil 1. a 2. miesto v absolútnej klasifikácii.
• Thierry Neuville po fantastickom výkone vybojoval svoje debutové víťazstvo vo WRC s automobilom Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7.
• Dani Sordo, minuloročný víťaz Rallye Deutschland, došiel do cieľa ako druhý, čím prispel k pozoruhodnému výsledku Hyundai Motorsport na jeho domácej súťaži.

Trier, Nemecko

New Generation i20_Front Hyundai Shell World Rally Team včera dosiahol senzačné víťazstvo na deviatom podujatí tohtoročných majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach FIA World Rally Championship (WRC), keď zvíťazil Thierry Neuville a Dani Sordo sa umiestnil na druhom mieste.

Tento výsledok je o to významnejší, že tím Hyundai Motorsport so sídlom v Alzenau, približne 225 km od servisného parku Rallye Deutschland v meste Trier, existuje ešte iba 18 mesiacov.

Pri tom scenár súťaže v Nemecku bol od začiatku veľmi dramatický. Pri úvodnej jazde vo štvrtok mal Neuville ťažkú haváriu, ktorá mohla ohroziť jeho ďalšiu účasť v súťaži. Mechanici pracovali nepretržite 18 hodín aby opravili automobil do štartu súťaže v piatok ráno. Víťazstvo v nedeľu popoludní preto všetkým členom tímu pripadalo skoro ako rozprávka. V dramatickej súťaži nakoniec Hyundai Shell World Rally Team vybojoval nielen víťazstvo ale aj druhé miesto.

Thierry Neuville (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7, spolujazdec Nicolas Gilsoul) nechal za sebou traumu zo štvrtkovej havárie keď v piatok ráno vyštartoval do prvej rýchlostnej skúšky. Belgický pilot odvtedy neurobil nijaký chybný krok a prebojovával sa v klasifikácii už od prvého dňa. Pri štarte v nedeľu už mal šancu na umiestnenie na stupienkoch víťazov so súbojom o druhé miesto, no vypadnutie dvoch vedúcich automobilov v nasledujúcich rýchlostných skúškach ho posunulo na čelo súťaže. Potom sa Neuville mohol plne sústrediť na to, aby doviedol Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 7 bezpečne do cieľa – k svojmu prvému víťazstvu vo WRC. Okrem toho belgický pilot získal dva osobitné body za druhý najlepší čas v Power Stage – poslednej rýchlostnej skúške súťaže.

Neuville povedal: “Veľmi sa teším za celý Hyundai Shell World Rally Team a všetkých v centrále v Alzenau. Každý v uplynulom roku pracoval veľmi tvrdo aby sme sa dostali v tejto sezóne tam, kde sme. Preto bude oslava môjho debutového víťazstvo vo WRC veľmi špeciálna. Je zvlášť dobré, že výsledok 1-2 sme dosiahli na našej domácej súťaži. Som osobitne vďačný tímu za jeho prácu odvedenú tento víkend. Urobil fantastický kus práce po našej havárii vo štvrtok, kedy sme sa niekoľkokrát prevrátili. Dokázal auto opraviť, čo robí tento výsledok ešte neuveriteľnejším. Mali sme tri náročné dni a boli sme schopní udržiavať vysoké tempo. Samozrejme, bolo smutné vidieť ako Jari Matti Latvala a Kris Meeke vypadli v nedeľu ráno, no nás to posilnilo v koncentrácii. Podmienky na súťaži boli veľmi náročné, preto sme museli byť v strehu až do samého konca. Je to vynikajúci výsledok na ktorý nikdy nezabudnem.”

Aj Dani Sordo (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 8, spolujazdec Marc Martí), ktorý v roku 2013 vyhral Rally Deutschland, absolvoval v Nemecku napínavú súťaž. Španielsky pilot debutoval vo WRC v máji v Argentíne, no rýchlo sa zžil s automobilom i20 WRC a od samého začiatku súťaže dosahoval pôsobivé časy v rýchlostných skúškach. Už v piatok večer mal nábeh na medailové umiestnenie, no v sobotu popoludní stratil veľa času keď na vode urobil hodiny. Napriek tomu sa nevzdal a profitoval z problémov iných posádok v úvodných rýchlostných skúškach v nedeľu. Dotiahol sa až na druhé miesto za svojim tímovým kolegom. Potom jazdil veľmi majstrovsky, bezpečne udržiaval automobil na ceste a obhájil druhé miesto – a zároveň svoje prvé miesto na stupienku víťazov v roku 2014, čím prispel k vynikajúcemu výsledku tímu.

Sordo povedal: “Je to krásny výsledok pre celý tím a odmena pre všetkých ľudí, ktorí pracovali tak tvrdo na trati i v centrále. Dosiahnuť náš prvý výsledok 1-2 je fantastické. Normálne by som preferoval víťazstvo ale som šťastný aj z druhého miesta a teším sa, že zvíťazil Thierry. Bola to náročná súťaž a my sme sa sústredili na to, aby sme bezpečne došli do cieľa. Musím povedať, že celý tím sa od môjho ostatného štartu posunul ďaleko dopredu v oblasti organizácie aj výkonnosti automobilu. Môžeme tento výsledok využiť ako impulz pre ďalší rozvoj a získavanie skúsenosti v našom prvom roku. “

Bryan Bouffier (Hyundai i20 WRC so štartovným číslom 20, spolujazdec Xavier Panseri) absolvoval Rallye Deutschland v skupine Rally 2. Po vypadnutí v záverečnej rýchlostnej skúške v sobotu mechanici robili maximum aby francúzsky pilot mohol v nedeľu ráno pokračovať v súťaži, no bohužiaľ musel odstúpiť zo štartu záverečnej Power Stage a nebol schopný dokončiť súťaž.

Bouffier povedal: “Som sklamaný, že som nemohol dokončiť túto súťaž. Podmienky neboli jednoduché a vypadol som v poslednej rýchlostnej skúške. Pozitívnym faktom je, že tím vybojoval vynikajúce 1. a 2. miesto, preto si Thierry za víťazstvo a Dani za druhé miesto zaslúžia blahoželanie. Tento výsledok predstavuje obrovský motivačný impulz pre celý tím, ktorý tak tvrdo pracoval uplynulého poldruha roka. Ja som členom tímu od minulého roka takže zdieľam so všetkými členmi radosť z tohto vynikajúceho výsledku.”

Hyundai Shell World Rally Team je nadmieru šťastný z výsledku 1-2 a zo skutočnosti, že už tak skoro sa mu podarilo zaradiť sa medzi víťazov vo WRC. Tím demonštroval svoje ambície vo WRC a počas sezóny sa kontinuálne zlepšoval ale víťazstvo ešte nebolo v pláne agendy pre tento prvý rok, zameraný na získavanie skúseností.

Šéf tímu Michel Nandan povedal: “ Zdá sa mi akoby som sníval. Nikdy som si nevedel predstaviť, že prídeme sem na našu iba deviatu súťaž vo WRC a vybojujeme víťazstvo a k tomu ešte aj druhé miesto. Je to pozoruhodné a veľmi výnimočné. Bol to veľmi napínavý víkend s náročnými podmienkami, ktoré vyžadovali od každého špičkový výkon. Náš tím bol absolútne prvotriedny a každému členovi – tu aj v Alzenau – patrí vďaka za dosiahnutý výsledok. Piloti boli vo veľmi konkurencieschopnej forme od prvej rýchlostnej skúšky. Zažiť Thierryho prvé víťazstvo a Daniho na stupienkoch víťazov bol nádherný pocit. Chceli sme tento prvý rok využiť na zbieranie skúseností, preto nás takýto výsledok prekvapil. Každopádne sme počas roka dosahovali kontinuálny progres a náš Hyundai i20 WRC sa celý čas zlepšoval. Profitovali sme z odstúpenia iných jazdcov, no pri tom sme tvrdo bojovali o umiestnenie a dosiahnutý výsledok reflektuje pokrok, ktorý sme urobili ako tím. Teraz si môžeme vychutnať tento moment a ďakujem každému za podporu nášho mladého tímu.“

Doterajšia história Hyundai Motorsport vo WRC

September 2012: Oficiálne oznámenie návratu Hyundai do WRC na parížskom autosalóne December 2012: Založenie Hyundai Motorsport GmbH
Marec 2013: Vylepšená verzia i20 WRC predstavená na ženevskom autosalóne
Máj 2013: Prvý test i20 WRC
Jún 2013: Slávnostné otvorenie Hyundai Motorsport GmbH
Júl 2013: Prvé testy i20 WRC so špecifikáciou pre sezónu 2014
December 2013: Založenie Hyundai Shell World Rally Team
Január 2014: Prvý štart na súťaži (Rallye Monte-Carlo)
Marec 2014: Prvé miesto na stupienku víťazov vo WRC (Rally Mexico)
Apríl 2014: Prvé víťazstvo v rýchlostnej skúške vo WRC (Rally Portugal)
Máj 2014: Prvé víťazstvo automobilu Hyundai i20 WRC mimo hodnotenia WRC (Rallye Antibes) Jún 2014: Prvé víťazstvo a 2. miesto v rýchlostnej skúške pre Hyundai i20 WRC (Rally Italia Sardegna)
Júl 2014: Prvé finále so všetkými troma automobilmi tímu a druhé umiestnenie na stupienku víťazov (Rally Poland)
August 2014: Prvé víťazstvo a 2. miesto na Rallye Deutschland