Hyundai Motor News

News

Vzrušujúce finále prinieslo úspech pre značku HYUNDAI

03.08.2009

Sebavedomá jazda posádok tímu HYUNDAI Castrol WR Freddy Loix / Sven Smeets a Juha Kankkunen / Juha Repo na Rely Veľkej Británie priniesla tímu a kórejskému výrobcovi úspešný koniec sezóny s istým celkovým štvrtým miestom v šampionáte.

Napriek skutočnosti, že o celkovom víťazovi šampionátu značiek aj posádok už bolo rozhodnuté, stále sa bojovalo o víťazstvo v poslednom podujatí sezóny. Tím HYUNDAI Castrol WR bojoval o štvrtú pozíciu v celkovom hodnotení súťaže značiek a hoci nádej na úspech značky Mitsubishi skončila na konci druhej etapy, český súper Škoda mu bol stále v pätách, pripravený získať všetky dosiahnuteľné body.

"Rýchly Freddy" tesne pred tímovým kolegom a štvornásobným majstrom sveta Juha Kankkunenom sa po prvom dni držali na bodovaných pozíciach. Keď Armin Schwarz odstúpil po tom, čo sa mu objavil oheň vo výfukovom potrubí v druhí deň podujatia, zodpovednosť ostala na Juhovi a Freddym. Uvedomujúc si dôležitosť každého získaného bodu v tomto poslednom podujatí sezóny, udržiavali si obe posádky konkurenčné etapové časy. To, že zo súťaže odstúpilo veľké množstvo posádok, napomohlo Loixovi a Kankkunenovi držať si pozície, ktoré tím potreboval, takže stratégia na poslednú etapu bola jazdiť rýchlo ale na istotu. Vyplatilo sa to, a bod ktorý získal Loix bol dostačujúci na dosiahnutie vytúženého cieľa.

Všetky posádky tímu HYUNDAI dosiahli niekoľko vynikajúcich etapových časov počas sezóny, jasne demonštrujúc rýchlosť a úroveň vývoja vozidla Accent WRC3 počas tohto roku. Ale 31-ročný Loix zažiaril skvelými výkonmi na mnohých rely. Po nehode v Monte Carlo sa odhodlaný Belgičan pustil do snehu na švédskej rely so zlomenou nohou - tretí najrýchlejší čas ho vyniesol na čelné pozície a väčšinu rely si držal štvrté miesto až do odstúpenia v posledný deň podujatia. Belgičan sa nenechal odradiť a napriek zotavovaniu sa dokázal, že jeho prezývka má stále opodstatnenie. Dosahoval najlepšie etapové časy v Argentíne, Grécku a Austrálii - v Grécku figuroval na vynikajúcej celkovej druhej pozícii až kým ho v jeho jazde nezastavila skala. Jeho snaha bola odmenená bodom, ktorý pre tím získal na Novom Zélande.

Juha Kankkunen nedosahoval také rýchlosti ako jeho mladší tímový kolega Loix, ale štvornásobný majster sveta podával najstabilnejšie výkony a počas sezóny získal šesť z desiatich bodov tímu HYUNDAI. S 23-ročnými skúsenosťami a 23 víťazstvami zo svetových rely na svojom konte je tento Fín bezpochyby zdrojom množstva cenných skúseností pre tím. Je jazdcom, s ktorým je pre Loixa a Schwarza potešením pracovať a zúročovať jeho užitočné rady na trati. Juha získal prvý bod pre tím vo Švédsku a ďalší v Argentíne. Debut značky HYUNDAI na náročnom africkom teréne bol oživením pre trojnásobného víťaza rely Safari, ktorého pevná vôľa a odhodlanie priniesli tímu zaslúžené dva body. Dobrá jazda na cestách Nového Zélandu, ktoré sa príliš nelíšia od ciest v jeho domovine, bola odmenená ďalšími dvoma bodmi pre tím.

Nemeckí tímoví kolegovia Armin Schwarz a Manfred Hiemer nemali priveľa šťastia na tohtoročných podujatiach seriálu majstrovstiev sveta, ale niekoľko bodov pre tím predsa len získali. Aj keď si dal s usadením sa za volant začiatkom roka načas, Armin dokázal, že ešte stále treba s ním počítať a na Cypre, kde zradné poveternostné podmienky vyradili množstvo súťažiacich, sa nevzdal a získal svoj prvý bod pre HYUNDAI. Tak ako tímový kolega Loix, aj Armin dosiahol niekoľko excelentných etapových časov počas sezóny najmä však druhý najrýchlejší čas v Grécku s ďalšími bodmi pre tím, tak ako aj jeden z piatich najlepších etapových časov vo Švédsku, Cypre a Nemecku.

Na začiatku sezóny šéf tímu David Whitehead stanovil pre tím cieľ štvrté miesto v tohtoročnom seriáli majstrovstiev sveta značiek a ten sa im aj podarilo splniť. "Som potešený, že sa nám podarilo splniť náš smelý plán. Osobne som z toho veľmi šťastný. Som veľmi hrdý na to, čo Freddy a Juha dokázali a myslím si, že je to satisfakcia za našu rýchlosť a výkony počas sezóny. Je príjemné skonštatovať, že sme boli štvrtý najlepší v tom, čomu sme sa venovali celý rok", povedal David.

1. Peugeot 165
2. Ford 104
3. Subaru 67
4. Hyundai 10
5. Skoda 9
6. Mitsubishi 9
  • Tag : 2002, Tlačové správy